Никога вече няма да изхвърляте храна, а и парите си на вятъра, ако научите някои от тайните на добрите домакини
Добрите домакини са не само царици в чистенето и готвенето, но и в стопанисването на семейния бюджет. Добрите домакини не позволяват да се разхищава храна. Добрите домакини мразят да хвърлят храна! Те знаят, че на света има не само много гладни, но и че изхвърляйки храната си, семейството изхвърля парите за почивка, кръжока на детето си, нов уред и т.н., и т.н. Добрите домакини обаче знаят как да си спестят отрицателните емоции и…как да запазят продуктите в кухнята си за по-дълго от обичайното време:
1. Лук
Поставете луковите глави в найлонови чорапи, връзвайки възел между всеки от тях. По този начин ще останат свежи за около 8 месеца – на въздух през цялото време, без да смачква другата.
2. Картофи, лук и ябълки
Винаги трябва да ги държите отделно. Ако ги сложите заедно, бързо се развалят. Картофите винаги трябва да бъдат на тъмно. За да не се развият микроби и токсичен соланин.
3. Плодове
След като сте купили пресни плодове, веднага ги поставете в съд с вода и оцет (10:1). След 5 минути изхвърлете водата и оставете плодовете да изсъхнат. Този метод ще позволи на плодовете да останат свежи за по-дълго време.
4. Мед
Плътно затворен буркан и хладно място ще ви помогнат да поддържате меда възможно най-свеж. Въпреки че медът е вече един от най-дългосрочните продукти.
5. Мляко
Преди да използвате мляко, добре е да го замръзнете. Така може да остане за около 3 месеца. Консистенцията на продукта ще се промени леко, но вкусът и качеството ще останат същите.
6. Яйца
Разбира се, яйцата също могат да бъдат замразени. Изсипете суровите яйца в ледените форми, като добавите щипка сол или захар.
7. Доматено пюре
Често остава неизползвано. Поставете го в торба и замразете. След един час извадете пакета от фризера и го разделете на отделни порции – затова ще бъде по-удобно да ги използвате при готвене.
8. Подправки
Подправките могат да бъдат замразени, като се разделят върху ледените форми и им се добавят малко маслиново или слънчогледово олио. Така че любимите ви подправки ще живеят вечно!
9. Банани
Те ще станат кафяви много по-бавно, ако огънете краищата им в кухненско фолио.
10. Целина, броколи и маруля
Ще са годни за готвене много по-дълго, ако ги обвиете във фолио и ги сложите в хладилник.
11. Зеленчуци
За да не загният бързо залейте ги с вряла вода преди замразяване.
12. Салата
Друг начин за „спасяване“ на салата е хартиена кърпа, която абсорбира цялата влага.
13. Ябълки
В хладилника ябълките могат да се съхраняват до 6 месеца. Но бъдете внимателни – една гнила ябълка може бързо да развали всички останали.
14. Моркови
Може да живее вечно на тъмно и в пясък.
15. Мляно месо
Може да се замразява по същия начин като доматената паста, разделена на порции.
16. Сирене, заквасена сметана и извара
Тези продукти ще оцелеят два пъти по-дълго, ако се съхраняват в кутията или буркана „с главата надолу”.
17. Стъклени буркани
В стъклени буркани храната се съхранява много по-дълго.
18. Сирене
Можете да го увиете в пергаментна хартия. Така се съхранява по-дълго и не плесенясва.
19. Ананас
Отрежете горната част на ананаса и го обърнете нагоре. Свежестта му ще продължи много по-дълго.
20. Зелен лук
Най-добре е да се съхранява във вода. Така че той дори може да пусне нови стъбла!
21. Торта
Ще остане хубава много по-дълго, ако покриете с резен бял хляб мястото на среза. Той ще абсорбира цялата влага, като помага на тортата да остане прясна за възможно най-дълго време.