Мъртвото вълнение трябва да респектира дори опитните плувци – не продължава дълго, но последствията от него могат да са ужасни
На 2ри август по стар стил е Илинден и тогава масово ще срещнете предупреждения да внимавате много в морето. Не, това не са само остарели суеверия, а болезнен опит – през август има най-много удавници. Черната статистика обяснява с това с наличието на т.нар. „мъртви вълнения“. Освен тях климатичните промени провокират дънни ями до самите брегове и бурни вълнения.
Никога не бива да пренебрегвате съветите на тези, се отнасят със страхопочитание към морето и плуват в него без показна самонадеяност.
Повечето хора са наясно какви опасности крие мъртвото вълнение. Заради него са загинали дори добри плувци. Но как да се справим, ако сме попаднали в такава ситуация?! – Паниката е последното, което трябва да слушате!
При мъртво вълнение водните маси се движат от брега по посока към морето, но като подводно течение. Ще го усетите в плитки заливи най-често. Щом започне отлива, водата не може да отиде плавно в открито море, защото пясъчните натрупвания я спират. Налягането на водата в пролива рязко се повишава. Образува се нещо като бърза река посред морето, която се движи с голяма скорост (до 2,5-3,0 м/сек), перпендикулярно на брега.
И на повърхността ще познаете мъртвото вълнение – то е като видимо по-буйни води. Посоката им е перпендикулярна на брега. По брега този воден участък изглежда с пяна, без морска растителност.
Ако се чувствате объркани, най-добре е да ходите на охраняеми плажове. Там спасителите предупреждават летовниците със знаменца, които вдигат сутринта. Ако е жълто, плувайте с повишено внимание. Ако е червено, спестете си геройствата и не влизайте във водите въобще.
Доверете се на по-компетентните, защото може да не видите визуално тези течения. Цели 80% от тях не могат да се видят.
Основните правила при мъртво вълнение, които ще спасят живота ви при всеки случай са:
Не се поддавайте на паниката!
Пазете си силите!
Не се борете с течението и плувайте не към брега, а успоредно на него. Ако рипът е до 5 м лесно и бързо ще се спасите от него, но ако е 20 м и повече, най-доброто, което трябва да правите е се отпуснете! За няма и 5 мин течението ще утихне и може да преплувате на стотина метра встрани, а после се приберете на сушата. Не рискувайте да плувате веднага към брега, защото рискувате да попаднете на течението, ако се възобнови .
Това, което не знаете, а може да ви спаси живота е:
Всички мъртви течения дърпат от брега навътре, но не и на дъното на морето!
Стандартната ширина на мъртвото вълнение не надвишава 50м, обикновено са между 10-20м. С думи прости: За да се измъкнете, преплувайте 30ина метра успоредно на брега!