You are here
Home > Дом и семейство > Мама и бебе > 10 начина да помогнете на вашия тийнейджър да се справи със стреса

10 начина да помогнете на вашия тийнейджър да се справи със стреса

Да си тийнейджър никога не е лесно, особено във време на пандемия, дистанционно обучение, предстоящи изпити

Още в началното училище ученето не е лесно. А когато наближават срочните оценки или матурите, това се превръща в сериозно изпитание за нервната система. Всички оказват натиск върху подрастващите, от учители до родители, а юношеството, конфликтите със съученици и първото влюбване само влошават ситуацията. Как да подкрепим своя тийнейджър по време на стресов период?

1. Признайте проблема

Първото нещо, което трябва да направите, е да не премълчавате проблема. Ако забележите признаци на стрес при тийнейджър- оплаква се от умора, става раздразнителен, тревожен, яде и спи лошо или, обратно – яде и спи твърде много, или плаче често, тогава не трябва да се преструвате, че всичко е наред и да смятате, че ще му мине. Напротив, трябва да обърнете внимание на проблема. Поговорете му за стреса, разкажете му, че много хора го изпитват при тежки натоварвания и в такова състояние няма нищо ужасно. След това заедно се опитайте да се справите със ситуацията.

2. Приемете го сериозно

Родителите приемат проблемите на тийнейджърите за маловажни. В първия момент реагират небрежно: Какви трудности може да има, всички учат, изпитват ги и никой не умира от подобно нещо. Децата обаче приемат проблемите си доста сериозно и страдат от тях не по-малко от родителите си, които имат „проблеми на възрастни”. Те страдат, защото за първи път се сблъскват с това и не знаят как да реагират бързо и адекватно. Просто нещо като лоша оценка се усеща толкова болезнено, колкото възрастните преживяват уволнението или отказът на интервю. Следователно последствията от стреса могат да бъдат също толкова сериозни. Така че родителите трябва да се отнасят към състоянието на децата си с разбиране и състрадание.

3. Идентифицирайте причината за стреса

Едно натоварване по време на обучението може да бъде стресиращо, особено при подготовка за изпити. Но ако има допълнителна причина, която прави ученето още по-трудно и дори болезнено, родителите трябва да я идентифицират навреме. Конфликт със съученици или учители, тормоз, трудности с някои предмети – всичко това може значително да влоши както състоянието, така и академичното представяне на ученика. Струва си да поговорите с него, да се опитате да разберете дали зад стреса стои конкретен фактор и да обсъдите как можете да подобрите ситуацията.

4. Научете го да планира работата си

Доброто планиране може значително да намали нивата на стрес. Струва си да научите тийнейджъра да преразглежда делата си предварително и да ги разделя на по-малки задачи, в зависимост от времето и възможностите, за да изготви балансиран работен график за близко бъдеще. Това дава възможност да се разгледа всичко, което трябва да се направи, да се изпълняват задачи навреме и да се спазват сроковете, като се избягва ситуацията, когато е необходимо да се правят неща за една седмица за една вечер. Така тийнейджърът изчезва усещането, че над него „виси“ безкраен списък със задачи, изчезва неприятното чувство на несигурност и поради това тревожността намалява.

10 начина да помогнете на вашия тийнейджър да се справи със стреса
5. Дайте приоритет

Ако в нормална ситуация е по-добре да мотивирате учениците да се стремят към повече, тогава в стресов период е необходимо, напротив, да подчертаете необходимото и да се отърве от всичко ненужно. Заслужава си заедно да оценим кои неща са важни в момента и кои задачи могат да бъдат оставени за известно време или изпълнени с минимални усилия. Например, докато тече подготовката за важен предмет, детето може да прескочи заниманията по пеене или да не направи така съвършено изделието си по „Труд и предприемачество”. В противен не само ще увеличи нивото на стрес и напрежение, но и няма да даде възможност да се обърне достатъчно внимание на наистина значими неща.

6. Поддържайте здравословен начин на живот

По време на стресов период подрастващите започват преди всичко да пропускат хранене, да се лишават от сън заради учене, а упражненията и още по-пълноценните тренировки се превръщат в нещо непостижимо. В същото време е особено важно да се води правилен начин на живот точно в трудни моменти: само здрав и отпочинал организъм може да издържи на повишени натоварвания, да работи продуктивно и да се справи със стреса. Затова родителите трябва отделно да се уверят, че храната на ученика е пълноценна, да го мотивират да излиза и да спортува поне малко всеки ден и да не седи до късно с учебници и смартфон.

7. Внимавайте за почивките

Почивката за продуктивна работа и високи резултати е също толкова важна, колкото и самото обучение. Нашият мозък не е в състояние да работи по една задача без превключване и след няколко часа всякакви по-нататъшни действия ще бъдат безсмислени или дори вредни, ще започнат да се появяват грешки и неточности. Ето защо си струва да се уверите не само, че тийнейджърът отива на работа навреме, но и че си тръгва навреме, за да си почине. Разбира се, най-доброто нещо е да излезете навън или да спортувате, но дори да преминете към игра или телевизионно предаване е по-добре от непрекъснатата подготовка за изпита или часове домашна работа.

8. Създавайте реалистични очаквания

Училищната система на образование е проектирана по такъв начин, че в процеса на обучение на подрастващите често се внушава болезнен перфекционизъм: трябва да си в крак с всичко и навсякъде, да получаваш естици, да участваш в проекти и олимпиади. Системата строго наказва грешките и желанието да опитаме нестандартен подход. В същото време в реалния живот всичко това са умения, необходими за работа и по-нататъшно обучение. Ето защо родителите трябва да научат децата, че правенето на грешки е нормално, не всичко се получава от първия път и понякога има смисъл да не поставяте летвата твърде високо, ако веднага осъзнаете, че няма да можете да я достигнете. Способността да не изисквате невъзможното от себе си и да си прощавате за неуспехите може значително да намали стреса и само прави работата по-ефективна.

9. Бъдете близо

Винаги е важно тийнейджърът да чувства, че родителите му го подкрепят, разбират и са готови да предложат нещо, а в стресов период усещането за сигурност и „защитен тил” става още по-значимо. Необходимо е да се изградят взаимоотношения, така че ученикът да знае, че може да сподели опита си, да помоли за помощ в трудна ситуация, че родителите му няма да го обвиняват за неуспеха, а ще подкрепят и се опитват да го измислят заедно. Самото усещане, че не сте сами, може да ви даде сили да се справите с най-трудните периоди в живота.

10. Грижете се за себе си

Често родителите виждат проблемите на тийнейджъра, но не забелязват, че самите те в много отношения са допълнителна или дори основна причина за стреса. Когато започнат да внасят вкъщи трудовите си конфликти, да се нахвърлят върху близките, да ги закачат и да ги критикуват, това е много по-травмиращо от строгостта на учителите. Следователно, трябва да започнете от себе си. Семейството трябва да помни, че комфортната домашна среда е един от основните начини за подкрепа на ученика.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!