You are here
Home > Cherchez la femme > Момичета, има смисъл > 10 начина на кажете „не”, без да се почувствате зле

10 начина на кажете „не”, без да се почувствате зле

Ако сте възпитани като „послушно момиче” или не искате да сте груби, трябва да намерите начин да казвате „не” без ужасното чувство на вина

Обикновено, заради излишно строги родители, хората растат толкова „послушни”, че не могат да кажат „не”. Ако все пак намерят нравствени сили за отказ или са принудени от външни обстоятелства да не приемат, те се чувстват много зле. Вие от този тип ли сте?! Ако чувствате вина след всяко „не”, не е нужно да пресилвате себе си. Просто намерете начин да откажете, без това да ви тормози. Не е сложно, опитайте с:

1. Отлагане на решението

Ако не можете да откажете веднага, кажете, че ще помислите. След това му се обадете или му изпратете съобщение с отказ. Често е по-лесно да отхвърлите някого чрез съобщение или обаждане. Разбира се зависи и от ситуацията.

С изречения като „Трябва да видя колко пари имам“ или „Първо ще разбера дали съм на работа тогава“ лесно ще спечелите време.

2. Поискайте, за да дадете

Ако някой ви помоли за услуга, кажете, че ще му помогнете, но само ако ви помогне с нещо. В повечето случаи хората сами ще спрат да търсят вашите услуги. Това със не важи за сериозните и почтени хора.

3. Предложете алтернатива

Когато отхвърлите някого, насочете го към друг човек, който може да му помогне.

4. Използвайте „Предпазна мярка“

Казано по-просто, не се озовавайте на лошо място в лош час. Във вашата сила е да избегнете много неприятни ситуации, когато почти трябва да извикате „не!“. Например, ако някой настойчиво ви ухажва и непрекъснато ви склонява към секс, по-добре е да се виждате на обществено място, не в апартамента ми. Или, ако сте родител, вземете детето си от детска градина след като сте напазарували или се разхождайте на места, отдалечени от магазините за играчки.

10 начина на кажете „не”, без да се почувствате зле

5. Кажете „Имам планове за вечерта”/ „Ще помагам на нашите”/ „Ще съм извън града”

На много хора им е неудобно да откажат молба, ако имат възможност да го направят. Уважавайте свои собствени планове, без да гледате другите. Свободните дни са, за да разтоварите натрупания през седмицата стрес, не да сте „На вашите услуги!”.

6. Бъдете настоятелни и учтиви

Може да кажете: „Съжалявам, че не мога точно сега, но ще ви уведомя, когато и ако мога“. Този подход е учтив и ви поставя в позиция на власт чрез промяна на динамиката. Вие поемате отговорността, казвайки на хората, че ще ги уведомите, когато и ако можете. Друг пример: „Оценявам, че ме помолихте за помощ, но в момента съм твърде слаб, за да отделя време, за да ви бъда от качествена помощ.“

7. Подгответе се

Всички познаваме поне един човек, който ни моли за услуга при всяка среща. Е, ако очаквате да видите този човек, помислете предварително за извинение за отказ.

8. Използвайте чувство за хумор

Ако ви поискат пари назаем, кажете нещо като „Аз нямам лев да се усмихна…” или „Ако имам една десета от тези, ще се оженя!”. Може да ви се струва смешно, но подобна стратегия върши работа.

9. Просто излъжете

Лъжата не е хубаво нещо, но се налага. Ако някой ви помоли за нещо, можете да кажете, че ще говорите с мъжа си/ шефа/ съдружника си и след това откажете. Като цяло, ако имате работа с неразумен човек, не се колебайте да излъжете, за да се защитите.

10. Бъдете честни

Това не означава, че сте длъжни да се оправдавате, но кажете най-открито защо казвате „НЕ“. Не забравяйте, че имате свой собствен живот и не сте длъжни да бъдете на разположение на всички по всяко време.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!