You are here
Home > Cherchez la femme > Кариера > 10 неща, които в никакъв случай не бива да казвате на интервю за работа

10 неща, които в никакъв случай не бива да казвате на интервю за работа

Когато получите шанс да се явите на интервю за работа, не си позволявайте да казвате всичко, което ви хрумне

Интервюто за работа е „Рубикон”, който трябва да премине всеки успешно, за да получи мечтаната или поне- необходимата длъжност към мечтаната реализация. То обаче може да накара потенциалния работодател незабавно да изхвърли документите ви за кандидатстване. Помислете за тази среща лице в лице като за единствената възможност да оставите положително впечатление и да убедите интервюиращият, че вие сте правилният човек, който да запълни свободното място.

Впечатляващо CV и деловата ви визия са само част от плюсовите ви като кандидат. За съжаление бързият език и нервността често могат да провалят дори няколко месеца подготовка и да създадат грешно впечатление за вас. Днес конкуренцията на пазара на труда е толкова голяма, че е истинско чудо да бъдете поканени за интервю. Затова, когато имате шанс да се откроите, не си позволявайте да казвате неща като:

„Извинете, че закъснях, но …“

Забавянията може да си позволите само ако искате да започнете интервю за работа по лош начин. Точността е от решаващо значение – тя говори за вашата мотивация и вашата дисциплина. Извинения като „Автобусът закъсня“, „Колата ми се развали“, „Не съм виновен. Задръстванията са ужасни „няма да промени факта, че закъснявате. Закъснението изпраща сигнал, че сте неорганизиран човек, който не зачита времето на другите.

„Трябва да се обадя, много е важно.“

Ако телефонното обаждане е по-важно от желанието за тази работа, моля, приемете го. Това поведение е лошо, незряло и оставя впечатление за липса на възпитание. Изпращането на текстови съобщения също не е опция. Най-добрият начин да избегнете тази грешка е да изключите телефона си, преди да влезете в офиса на интервюиращия.

„Не знам.“

Златното правило на интервюто за работа: Никога не казвайте, че не знаете нещо. Вместо това кажете, че в момента не можете да си спомните или че ще направите проучване и ще разберете. Всъщност всеки отговор би бил по-добър от „Не знам“.

„Слабости? „Нямам слабости.“

Никой не е перфектен. Всички имаме слабости и ако ви хрумне да се шегувате, това няма да ви направи по-добри от другите. Преди да отидете на интервю за работа, помислете за слабите си страни. Но не ги изброявайте, ако те са от решаващо значение за работата. Например, ако работата, за която се кандидатирате, е свързана със срокове, не казвайте, че се справяте зле, когато сте под натиск.

„Моята слабост е, че работя твърде много / аз съм перфекционист.“

Отговорите като „Работя усилено, нося си работа и у дома“, „Аз съм перфекционист и обръщам твърде много внимание на детайлите“ са стандартни, познати клишета, така че ако ги кажете, ще изглеждате неискрени. Вместо да се опитвате да бъдете част от тълпата, измислете оригинален отговор, който ще ви накара да се откроите.

10 неща, които в никакъв случай не бива да казвате на интервю за работа

„Предишният ми шеф беше ужасен, а колегите – хронични клюкари.“

Колкото и да мразите бившия си шеф, колкото и да ви дразнят колегите и да ви зареждат с негативна енергия, лошите коментари за тях са непрофесионални. Вместо да клюкарствате и критикувате веднага щом ви попитат „Защо напуснахте последната си работа?“, Обяснете, че вашите възгледи не съвпадат с възгледите на предишния работодател, че сте имали различни идеи и цели и т.н. Можете да кажете: „Бях готов за нови предизвикателства“ или „Нямах повече възможност за растеж в предишната си работа“.

„Нямам професионален опит.“

И да е вярно, не позволявайте на тези думи да излизат от устата ви. Да, трябва да сте честни, но това признание няма да ви донесе допълнителни точки. Опитайте се да измислите няколко места, на които сте имали възможност да докажете уменията си, и те са свързани с работата, за която кандидатствате. Споменете практиката си или участието си в определен проект.

„С какво се занимава вашата компания?“

Очаква се кандидатите да отидат на интервю подготвени с информация за компанията и работата, така че задаването на този въпрос е абсолютно забранено. Ако го направите, означава само, че сте мързелив, немотивиран и незаинтересован човек – качества, които със сигурност няма да ви дадат желаната работа.

„Бях уволнена.“

Дори това да е причината, поради която сте безработни, пропуснете изречения като „Бях уволнена“ и „Бях съкратена“, защото те оставят лошо впечатление. Въпреки че вашите умения може да не са причина за уволнението ви, вашият бъдещ работодател може да заподозре, че сте достатъчно квалифицирани за свободната позиция, за която кандидатствате. Вместо „Бях уволнен“, кажете нещо като „Моят шеф и аз имахме различни визии за бъдещето и посоката, в която ще се развива компанията“. Но не лъжете, че не сте били уволнени, защото това лесно може да се провери.

„Не, нямам въпроси.“

Ако искате да докажете на интервюиращия, че НЕ се интересувате от компанията и работата, за която сте кандидатствали, тогава не се колебайте да научите повече. Но ако наистина се борите за работа, преди да отидете на интервю, помислете за поне три въпроса, които можете да зададете, когато става въпрос за отговор на „Имате ли въпроси?“.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!