You are here
Home > Дом и семейство > Мама и бебе > 10 стъпки за отдалечаване на детето от телефона

10 стъпки за отдалечаване на детето от телефона

Не се примирявайте със съвременното „робство” на децата, а намерете начин да им покажете очарованието на истинския живот

Чували сте мнозина да казват „Абе, днешните деца не знаят как да играят..”. Възмущават се, че малките предпочитат да потънат в опасната омая на екрана, вместо да бягат на открито. И в същото време вдигат рамене и се оправдават: „Поколението / времето/ светът днес е това”.

Не, не е така! Родителят затова е родител, не само за да храни и издържа детето, докато порасне, но и да го научи как да се справя с предизвикателствата на живота. Няма нищо лошо в модерните технологии, но ако са целия ни свят това е жалко и опасно.
Реагирайте навреме! Никога не е късно да измъкнете децата си от примката на телефоните!

Ето как да го направите стъпка по стъпка, според съветите на Таня Гудуин, автор на „Престанете да зяпате в екраните”:

1. Бъдете пример

Всичко започва с вас. Дали можете да махнете детето си от екрана зависи от това как използвате тези устройства. Първо погледнете критично своите навици и започнете да ги контролирате.

2. Съсредоточете се върху времето и мястото

Лесно е да намерите вратичка в сложните правила. Свържете времето, прекарано пред екрана, с определена част от деня и определени стаи в дома, така че правилата ще се спазват по-лесно.

„Няма телефон по време на хранене“ и „Телефонът не може да бъде в стаята ви през нощта“ са добри правила за начало.

3. Уведомете го, че може да има „последствия“

Бъдете ясни, че ще има „последствия“, ако нарушите зададено от вас правило. Важно е, ако детето ви наруши правилата, наистина да почувства „последиците“, вместо просто да го заплашвате.

4. Обяснете как се пристрастява към екраните

Отделете време да обясните на детето си, че видеоигрите, социалните мрежи и други подобни са предназначени да привлекат децата и да ги направят пристрастени. Факт е, че на по-големите деца е по-лесно да се обясни това. Те могат да бъдат инструктирани и да разберат в какви капани могат да попаднат.
10 стъпки за отдалечаване на детето от телефона
5. Място за телефони

Кутия, ваза или подобно трябва да бъде централното място, където всички вкъщи ще пазят телефоните си. Това е чудесен начин да се съсредоточите върху други неща. Заслужава си да опитате.

6. Забавлявайте се с детето си

Използвайте времето, когато детето не е на компютъра или на телефона, за да играе навън.

7. Използване на едно устройство

В много семейства хората гледат информация по телефона си, докато гледат телевизия. Забранявате гледането на няколко екрана едновременно. Това може да бъде възможност да прекарате време заедно, например, в добър семеен филм.

8. Предложете алтернатива

Понякога най-добрият подход е да оставите децата си да изпитат скука без екран, да намерят решение и занимание за себе си. Но може също да е полезно да им предложите алтернатива. Организирайте съвместни дейности, на които им е приятно (можете да правите торти, да рисувате, плувате) заедно, за да им напомните, че освен екрана има много забавни неща.

9. Бъдете спокойни

Повишаването на тона няма да помогне. Вдишайте дълбоко няколко пъти, преди да се сблъскате със ситуация, от която не сте доволни и се опитайте да говорите спокойно с детето, обяснявайки какво трябва да се промени.
Насърчете го да говори спокойно, така че лесно ще намерите решение.

10. Забранете вашия телефон / компютър в тези ситуации

Децата прекарват много време на устройствата, така че прекарват по-малко време със семейството. Решете го, като забраните да използвате телефона, когато сте вкъщи с член на семейството (например, без игри, без телефон, когато детето е само с мама или татко, баба и дядо).

Имайки предвид времето, което децата прекарват днес на телефони, компютри, таблети, не е лесно да ги отделите. Ключът е да им покажете, че пропускат да се забавляват, докато зяпат екраните.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!