Няма по-добро от природните средства за обгрижване на природата – същото се отнася и за наторяването на саксийните растения
Сезонът изисква да се погрижите добре за домашните си растения. Така и така сте у дома, спокойно може да експериментирате. Най-добре обаче е да използвате домашни торове, с които да подобрите почвата на саксийните си цветя. Някои средства могат да ви се сторят леко шантави, но вярвайте ни – много са ефикасни!
1. Торене на стайни растения с мая
Маята е популярен домашен тор. Съдържа хормони, включително цитокинини, които регулират деленето на клетките, както и ауксини, тиамин и витамини от група В. Така дрождите насърчават активния растеж на домашните растения и тяхното пълно развитие.
Рецепти:
10 г суха мая (саше) и 3 с.л. л. захар се разтварят в 10 литра топла вода. За по-малък обем: 1 г суха мая + 1 ч.л. захар на 1 литър вода. Полученият разтвор трябва да престои 2-3 часа. Преди да се подхранят домашни растения, настойката се разбърква с вода в съотношение 1 до 5, след което стайните цветя се поливат.
Ако имате живи дрожди, разтворете ги в 1 литър вода. След престояването разредете разтвора отново с вода в съотношение 1:10.
2. Дървесна пепел
Тя съдържа много хранителни вещества: фосфор, желязо, сяра, магнезий, калий, цинк и калций.
Рецепти: 3 с.л. от пепелта (около 25 грама) разредете в 1 литър вода. Оставете разтвора за една седмица, а след това поливайте стайните растения веднъж на всеки 10-14 дни.
Другият вариант е: Дървесната пепел се смесва с почвената смес преди засаждането в съотношение от 1 до 50.
ВАЖНО! Този микс дезинфекцира и субстрата.
Бегония, здравец, фуксия, цикламен и други стайни растения са доказани любители на пепелта.
3. Със захар
Захарта се използва като източник на глюкоза, която осигурява енергия за различни процеси в растението и като отличен материал за стимулиране на образуването на органични молекули.
За да стане това, трябва да бъде добре усвоена. Това е възможно само ако има достатъчна концентрация на въглероден диоксид. В противен случай захарта ще подхрани кореновото гниене или разпространението на мухъл.
Рецепта: Торенето се извършва с приготвен разтвор – 1 супена лъжица захар на 1 литър вода. Някои градинари поръсват почвената смес със захар отгоре и след това я поливат – 1 чаена лъжичка за саксия с диаметър до 10 см.
Максималната ефективност може да се получи, като захарта се замени с глюкоза. В този случай рецептата е: 1 таблетка глюкоза на 1 литър вода.
ВАЖНО! На закрити цветя се препоръчва да се подхранят със захар или глюкоза не повече от веднъж на 30 дни.
4. С янтарна /сукцинова киселина
Киселината се образува по време на обработката на естествен кехлибар и има полезни свойства. Помага за по-доброто усвояване на веществата, укрепва имунитета на растенията. Тя не е тор, а спомагателна добавка, която често се използва за накисване на семена, вкореняване на резници, както и за пръскане и поливане.
Рецепти:
Приготвя се разтвор за подхранване на стайни цветя със скорост 1 таблетка (0,25гр.) или прах на 1 литър топла вода.
С получения разтвор се напръскват листа, издънки или се напояват корените за бързо възстановяване на растението.
Най-добре действа на аглаонема, маранта, фикус, Дървото на парите, бегония, бодлива круша, олеандър, хлорофитум, хавортия и цитрусови растения.
Поливането на домашни цветя с янтарна киселина се препоръчва веднъж годишно, а за кактуси и сукуленти (бодлива круша, хавортия) на всеки 2-3 години. Твърде много не е опасно, но ще донесе малко полза. За да се ускори растежа на младите издънки, наземната част на растението може да се пръска на всеки 3 седмици през пролетта и лятото.
5. С яйчени черупки
Яйчните черупки са популярен и противоречив естествен тор за стайни растения. Съдържа много калций, но в недостъпна форма и намалява нивото на киселинност на субстрата. В допълнение, калцият е добър за малък брой домашни цветя, а излишъкът от веществото допринася за появата на хлороза.
По тази причина, яйчените черупки се използват внимателно и по малко.
Яйчената черупка се смачква, смесва се с почвената смес по време на засаждането на растението.
След това се смесват изсушени и натрошени черупки с вода в съотношение 1:5. Сместа се остава да престои и се полива с нея веднъж месечно.
6. С белтъци
1 яйчен белтък се разбърква в 200 г вода. Разтворът се поставя на тъмно и хладно място (мазе, килер, но не в хладилник (!)). След седмица го разреждаме в 2 литра вода и поливаме стайните цветя.
Вярно, не мирише добре, но ефектът е страхотен!
7. С бананова кора
Банановата кора е популярна естествения тор за стайни цветя и растения. Съдържа много хранителни вещества, особено богати на калий.
Свежи бананови кори, старателно измити с топла вода и изсушени (на парното, фурна) се изсипват в кафемелачка и се нарязват. „Прахът” разнасяте върху почвената смес и поливате с вода веднъж месечно.
8. Люспи от лук
Торенето с тях е изключително ефикасно. От една страна са богати на микроелементи, от друга – предпазват от вредители.
25 г лукови люспи (около шепа) се заливат с литър гореща вода и се варят 7-8 минути под капак и на слаб огън. Бульонът престоява 3 часа, а след като изстине, растенията и горният слой на почвената смес се филтрират и напръскват. Това се прави веднъж на два месеца.
9. С чесън
Чесънът е мощен лек срещу гъбични заболявания при стайни растения.
Рецепта: 150-200 гр. чесън (скилидки) се нарязват и се заливат с един литър вода. Сместа се затваря плътно с капак и стои 4-5 дни, след което се филтрира. За да се хранят стайни цветя, инфузията се разрежда с вода: 1 с.л. чесън на 2 литра вода.
10. Със сок от алое
Сокът от алое е добре познат природен стимулант за вкореняване на резници, а може да бъде и тор за цветя на закрито. Торенето със сок от алое укрепва имунитета на растението.
6-7 клончета от алое се нарязват с нож на малки парченца, слагат се в 3-литров буркан и се поливат с преварена топла вода. Държи се седмица на тъмно място. 200 грама инфузия се разрежда в 3 литра вода, а стайните цветя се поливат като се излее в чинийката на саксията.
11. С утайка за кафе
Този естествен тор се използва широко от много производители на цветя. Вареното кафе прави хранителния субстрат по-разхлабен и по-лек, повишава киселинността и съдържанието на кислород.
Препоръчва се при азалии, хортензии, лилии, рипсали, рози и много вечнозелени видове.
12. Вода от аквариума (Да, точно така!)
Водата в аквариума има неутрално pH и съдържа много вещества, които стимулират растежа на стайните растения и, следователно, е доста добър естествен тор. Тя може да подхранва домашните цветя само от март до юни и не повече от веднъж месечно.
13. Водата от размразеното месо
Основната опасност е рискът от появата и развитието на нежелани микроорганизми, но благодарение на нея в почвата попадат елементи „с животински произход”, които я правят плодотворна.
14. Паста за зъби
Подходяща е за стайни растения, които обичат алкална почва. 20 мл паста за зъби се разтварят в 1 литър топла вода. Със сместа просто поливате растенията.
15. Рициново масло
Торенето с рициново масло влияе много добре на цъфтящите видове растения по време на пъпкуване. Нужна е само 1 ч.л. на 1 литър вода.