You are here
Home > Cherchez la femme > Кариера > 5 отлични възможности за научна кариера в България

5 отлични възможности за научна кариера в България

Научна кариера в България? Мисията е възможна, при това си струва

Научната дейност по нашите ширини, за жалост, не заема онези челни позиции, за които само сме чували в различни класации. Първенците в тази област обикновено са развитите страни. Често причините за това са финансови, тъй като „лъвовете“ в бранша могат да си позволят инвестиции точно в тези сфери, които обикновено не се котират толкова добре. И впоследствие пак „лъвовете“ имат възможност да си възвърнат инвестицията, та и дори да дадат началото на редица бизнеси, способни да им осигурят още средства.

Опитайте, пък току-виж ви просветне!
Опитайте, пък току-виж ви просветне!
Снимка: pixabay.com

Въпреки лошия климат научна дейност у нас все пак има, а препятствията по пътя са до голяма степен перспективи. Тези перспективи трябва да използвате, ако все пак решите да развивате научния си потенциал. Ако предпочитате интелектуалния труд и сте добри в това, което правите, със сигурност ще намерите подходящата среда в научната работа. Освен това, да правиш наука в България, е прекрасно особено когато си пионер в областта си. Отливът на кадри всъщност работи чудесно за всички, решени да се развиват у нас, и ще ви помогне да откриете малко, но верни съмишленици.

Много често научните амбиции започват дори от ученическата скамейка. Но дори и да не сте съвсем убедени какво точно искате от себе си, винаги може да превключите на академична вълна. Следващите препоръки ще ви помогнат да разберете как да стане това.

1. Студентските години са добър старт за всяка академична кариера. Попадането ви в университета ви дава богата гама от перспективи. Дори все още да сте не изцяло ориентирани коя е вашата област, възможностите на всеки факултет ще ви подтикнат да прецените по най-добрия начин. Така например можете да следите какви конференции се провеждат в университета и да си повярвате повече, за да участвате. Това ще ви осигури няколко неща едновременно: опит пред аудитория, квалифицирана преценка на труда ви от компетентно жури, добронамерени препоръки какво е ценното в работата ви и какво бихте могли да подобрите. Допълнителен бонус ще бъдат новите приятелства и контакти, при това не само от вашия университет. Като се има предвид, че доста от конференциите са международни, кръгът от съмишленици се разширява.

2. Участието в клубове по интереси, кръжоци, олимпиади и пр. също са отлична възможност. Така автоматично попадате сред свои и можете да черпите информация и вдъхновение от извора. Обикновено такива формации развиват и научна дейност, организират конференции, подготвят сборници и т.н. Какво по-хубаво от това? А дори и да не уцелите своето място, поне ще сте опитали.Макар и плодотворни, студентските години не са манна небесна за начало на научна кариера. Ако нямате опит в различни различни студентски инициативи, не си и помисляйте да се отказвате. Никой не се е родил подготвен и всеки е тръгнал от някъде, та дори и по-късно.

3. Чудесна опция за ученолюбиви и старателни някога студенти са докторантските конкурси. Нужно е да знаете към коя област искате да се насочите и просто да следите информацията за отделните университети. Процедурата не е сложна – подавате документи за кандидатстване, получавате конспект, дати за изпитите (обикновено писмен и устен) и начален тласък да се подготвите добре. Не е страшно.

4. Стипендиите са следващата прекрасна възможност за млади ентусиасти с идеи. Дали родни, или чуждестранни, винаги има вероятно да се намери нещо подходящо и за вас. Те целят да поощряват учените в попрището, което са избрали. Неслучайно, за да се чувства достатъчно ценен, всеки кадър се нуждае от финансова подкрепа. Да се възползвате от нея, не е недостойно, напротив – дава усещане, че усилията ви имат смисъл и на практика променят света.

5. Хубавото на модерните времена е, че светът става все по-малък. За щастие, митичната чужбина идва у нас и под формата на програми, по които можете да кандидатствате и да получите шанс за развитие. Не бива да се забравя, че голяма част от тях предлагат и финансиране, за да се чувствате обезпечени да се развихрите. Не се замисляйте.

Независимо от трудностите, които ще срещнете по пътя си, не бива да забравяте няколко неща. Науката не изисква жертви, както казват някои. Напротив, ако се чувствате пожертвани, попаднали сте на грешното място. И ще ви се получи доста по-добре, ако се преместите от там. Смисълът е в движението и в шанса да променяме обстоятелствата, минавайки през препятствията, а не те през нас. Ако сте си наумили да се развивате, направете възможното, за да го постигнете. Краят на един етап от живота ви е само напомняне, че занапред ви очакват нови предизвикателства. И съвсем не е задължително те да не ви харесат.

 

 

 

 

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!