Кожата ни има нужда от специални грижи през есенно-зимния сезон
Не е тайна, че климатичните промени през есента и зимата носят стрес за организма. Кожата, от своя страна, е най-големият орган в човешкото тяло и първа се среща с неблагоприятните условия на средата. Лицето пък е „картичката“ ни за пред света и през най-студените дни от годината поема удара на времето върху себе си.

Снимка: pikist.com
Няколко препоръки ще ни насочат как да поддържаме свежестта и младостта на кожата си през есенно-зимния сезон.
1. Грижата за плътността излиза на преден план. С настъпването на студените дни тази красива, свежа и плътна „настилка“ на лицето ни сякаш буквално се стопява. Изтъняването ѝ се свързва с климатичните промени, с напредването на възрастта, с някои хормонални смущения в организма и пр. Най-добрият начин да преборим проблема е да се изправим срещу него с грижа за организма отвътре. Недостатъчният прием на колаген може да има катастрофални последствия върху „марката“, която бележи красотата на всяка жена. Затова е препоръчително да включим в менюто си храни, богати на колаген: яйца, пилешки крилца, пилешка кожа, риба, стриди, омари, калмари, свински уши. От друга страна, храните, подпомагащи синтеза на това така нужно вещество, са: черен дроб, сушени гъби, сусам, ленено семе, желатин, черен шоколад, соя, сушени домати, ядки (фъстъци, бадеми, кашу, шам-фъстък, тиквени семки, орехи, слънчогледово семе и др.), червена леща, елда, боб, киви, моркови, зеленолистни зеленчуци и пр.
2. Кожата сама ще ни каже кога е време за пилинг. Докато през лятото обикновено почистваме дълбоко сравнително често, зимните дни не са добър вариант за подобна ежеседмична „профилактика“. Затова най-удачно е да се доверим на кожата си, която ще намери тактичен начин да ни подскаже подходящия момент. Нужно е процедурата да бъде възможно най-нежна и щадяща, тъй като например лицето ни ще бъде достатъчно изложено на стресови ситуации: студ, вятър, зимно слънце, влага и пр.
3. Подхранващите терапии вземат превес. Летните дни като че ли „предпочитат“ повече хидратиращите продукти. Есенно-зимният период обаче изисква друг тип грижа. Съхраняването на силите на кожата заема челна позиция в грижите за нея. Подхранващите маски, терапии, млека, кремове имат за цел да я заредят с необходимите вещества, да „запълнят“ дупките в настилката, да уплътнят „материала“.
4. Нотка хидратация все още е необходима. Въпреки че зимата обича „по-топлата“ грижа, хидратацията не бива да се забравя. Когато през лятото кожата ни буквално „пие“ подобни продукти, през зимата тя често забравя да си поиска. Затова от нас зависи да ѝ дадем нужното, за да запазим свежия ѝ вид. Приемането на достатъчно течности, плодове и зеленчуци не само ще подпомагат здравето ни, но и ще дадат нужната вода на кожата. А оттам – и плътност, свежест, здрав вид.
5. Някои трикове в ежедневието ще ни гарантират хубава кожа в дългосрочен план. За да не дразним тялото си, е добре да се съобразим дори със съставките на перилните препарати, които използваме. През зимата всяка част от него е особено чувствителна и е хубаво да го подкрепим с подобни техники. Овлажняването на въздуха в дома също не е за подценяване, тъй като парното, климатикът и пр. отоплителни уреди влияят пагубно на красотата ни. Ако няма как да избегнем честото миене на ръцете например, е нужно да се подсигурим с достатъчно щадящ сапун или средство за миене. Препоръчително е и да избягваме натрупването на множество аромати и добавки, понеже допълнително напрягат склонната към вехнене през студените дни кожа.
Така, ако се постараем достатъчно, при това регулярно, кожата ни ще ни се отплати подобаващо – с блестящ вид дори след години.