You are here
Home > Дом и семейство > Идеален дом > 5 стъпки за спасение на телефона, който е паднал във вода

5 стъпки за спасение на телефона, който е паднал във вода

Не бързайте да оплаквате изгубените си снимки и важни телефонни номера – намокреният с вода телефон може да се спаси

Всички знаем, че телефонът може да падне в локва, в мивка или дори – в тоалетна чиния. В най-добрия случай, от сервиза ще го оправят, но за ваша сметка. Преди да прибегнете до специализирани услуги обаче, трябва да знаете, след падане във водата, телефонът все още може да бъде спасен, ако следвате тези прости стъпки:

1. След като устройството падне във вода, е необходимо да го изведете възможно най-скоро от средата, корозивна за електрониката. Колкото по-бързо стане това, толкова по-малко е вероятността водата да проникне в дълбочина. Теоретично след няколко секунди устройството няма да има време да се намокри, но след 20 секунди водата ще проникне във всеки милиметър.

2. Дори ако телефонът не се е изключил, трябва да отворите капака възможно най-скоро и да извадите батерията (ако е подвижна, в случая на iPhone тя трябва да бъде изключена принудително). Никога не се опитвайте да включите телефона, преди да извършвате всички останали стъпки! Това ще предотврати късо съединение и придружаваща електрохимична корозия на платката, процесора и другите микросхеми.

5 стъпки за спасение на телефона, който е паднал във вода

Производителите обикновено залепват бял лист хартия върху самата батерия или близо до нея. Ако вместо него видите розова (хартията променя цвета си под въздействието на влага) – телефонът е влажен. Това е лошо, но все още не е критично. Извадете SIM картата и картата с памет от устройството. Избършете контактите на батерията със суха кърпа.

3. Махнете всичко, което може, от устройството – калъф, капак на батерия, капачките на картите, за да отворите максимално вътрешността на телефона за вентилация. След това – избършете всички части със суха кърпа. По време на този процес е важно телефонът да не се разклаща, така че влагата да не може да влезе по-дълбоко в устройството.

4. Обработваме с прахосмукачка, за предпочитане с малък накрайник – методично, за половин час трябва да сме минали всички повърхности и пукнатини на устройството. На теория сешоарът също може да послужи за тези цели, но трябва да внимавате с него. Най-добре е ако третирате апарата със студен въздух. Ако няма такава функция, дръжте апарата с горещ въздух на разстояние. Не го доближавайте до устройството, тъй като горещият поток може да повреди телефона.

5. Пъхнете телефона в пълна купа/торбичка ориз (за предпочитане е едрозърнестият така че зрънцата да не се запушват гнездата на устройството.). Оризът перфектно абсорбира влагата и ще може да я „издърпа“ от най-недостъпните места. Оставете устройството в това положение за един ден.

Същият ефект има и храната за котки. Може да не знаете, но тя има невероятна способност за влагоабсорбация.
Следвайки цялата процедура – в повечето случаи телефонът е спасен! За всеки случай и за да сте сигурни на 100% – занесете го на техник, който ще извърши обстоен преглед.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!