Смяната на часа е спорно мероприятие, оказва влияние на здравето и самочувствието, но пък какви истории създава
В много, особено западните индустриализирани страни, времето се променя два пъти годишно: един час през пролетта, а през есента те се връщат към първоначалното си време. Целта на тази практика е да се увеличи денят през лятото, за да се увеличи производителността и да се намали консумацията на енергия.
Учените смятат, че аргументите за въвеждането на лятото не са достатъчно убедителни, тъй като изследванията показват, че икономиите на енергия са минимални, като в същото време има възможни последици като нарушения на съня и други здравословни проблеми. В резултат на това оттогава много страни се отказаха от тази практика.
Магията на времето обаче не подлежи на корекции и висши държавни решения. Местенето на часовниковата стрелка ражда куп куриози и любопитни истории:
1. Парижките семейства биха могли да спестят 32 025 000 килограма восък, ако станат по-рано
Въпреки че американският учен и политик Бенджамин Франклин публикува своите изчисления под формата на сатира в парижкия вестник „Journal de Paris“ през 1784 г., той все още се смята за пионер на лятното часово време: Франклин, живял по това време в Париж, твърди, че по-ефективното използване на дневната светлина е допринесло за производителността и икономичността. Вместо да мести часовника, освен всичко друго, той предложи да събужда града рано сутринта с оръдия.
2. Песента Clocks („Часовници“) на групата Coldplay има 265 583 960 слушания в платформата Spotify (доскоро)
„Светлините угасват и не мога да се спася“ е началото на песента „Часовници“. Не е известно дали това е намек за преместване на часовника, но е известно, че прадядото на певеца Крис Мартин е бил лондонският работник Уилям Уилет, който се смята за първия сериозен защитник на лятното часово време в Европа. През 1907 г. в своята брошура „Загуба на дневна светлина“ той премести часовника с 20 минути напред през април за четири уикенда подред и обратно през септември.
Въпреки че успя да убеди някои европейски политици, законопроектът не спечели мнозинство в британския парламент.
3. Първото лятно време в Германската империя продължи 3696 часа
Докато британците все още спореха за преместването на часовника, германският император Вилхелм II предприе действия. На 30 април 1916 г. Германската империя е първата държава в света, която въвежда лятно часово време, което продължава до 1 октомври, или 154 дни, или 3696 часа.
Каква е причината за този ход? Първата световна война бушува и германските командири се надяват, че летните вечери ще им позволят да пестят енергия по време на общ недостиг. Малко след това Великобритания и Франция последват примера им, след тях са САЩ, Русия и други. След войната много от тези страни го премахнаха.
4. В момента лятното часово време се въвежда в 70 страни по света
С изключение на седем държави (Австралия, Нова Зеландия, Чили, Фиджи, Самоа, Парагвай и австралийските отвъдморски стопанства на остров Норфолк), всички тези страни са разположени в северното полукълбо. Причината е, че през лятото денят се удължава (докато зимата трае много кратко), колкото по-далеч сте от екватора. Това се отнася както за северното, така и за южното полукълбо, но тъй като повечето индустриализирани страни са разположени на север, тези страни вероятно имат най-голяма полза от лятното часово време.
5. Израелските градове Хайфа и Тверия се разминаха с атентати
На 5 септември 1999 г. в 17:30 ч. бомби избухват и в двата града, но вместо цивилни, убиват трима палестински убийци. При разследването та атаките се разбра, че по-голямото зло е предотвратено благодарение на изместването на времето. Малко преди това Израел измести лятното часово време към зимното (т.е. първоначалното) време. Терористите от Западния бряг очевидно не са направили това. В резултат на това бомбите избухнаха по пътя към целта.
6. Преместването на стрелките оказа влияние върху бизнеса със сладките
Според Американската национална сладкарска асоциация нито една седмица през цялата година в супермаркетите се продават толкова много сладкиши, колкото на Хелоуин. Какво общо има това с лятното часово време? В началото на 80-те години американското лоби за бонбони поиска часовникът да бъде преместен на 31 октомври. Те смятаха, че раздаването на сладкиши на деца, маскирани от къща на къща, ще отнеме повече време и че те ще продават повече сладкиши. Едва през 2007 г. техните изисквания бяха изпълнени: оттогава времето в Съединените щати винаги се променя през първата седмица на ноември, след Хелоуин.