You are here
Home > Дом и семейство > Мама и бебе > 7 съвета за предотвратяване на родителския „бърнаут”

7 съвета за предотвратяване на родителския „бърнаут”

За да се предотврати прегарянето на родителите, грижата за себе си трябва да бъде приоритет, за да се зареди отново с енергия и да присъства на децата си

Да си родител не е лесно. Нямате вече дълги кино уикенди, а повтарящи се Дисни филмчета и вечни задачи, които никога не свършват. От ежедневната монотонна рутина на хранене, чистене и водене на децата до детската/училище/тренировки/ школи до още по-важните задължения да ги отгледате и възпитате адекватно – списъкът с отговорности нараства като че ли постоянно.

Това е тежка и да си признаем честно- неблагодарна работа. Освен това трябва да сте качествени служители на работа, добри съпрузи, грижовни деца на собствените си родители, и така „между другото”- да си вършите и работата в поддръжката на дома. При толкова ангажименти, не е чудно, че родителското прегаряне е реалност, с която много от нас се сблъскват, дори и да не се говори често за това.

Какво е родителско прегаряне/бърнаут ?

Според изследване в Clinical Psychological Science (2019), родителското прегаряне е интензивно изтощение на майките и бащите, което води до чувство на откъснатост от техните деца и несигурност относно способността им да бъдат родители. То идва с множество тежки, негативни последици, включително мисли за бягство, родителско пренебрегване и нараняване, както и физическо и емоционално насилие . Когато се чувствате на ръба на нервна криза, а „музиката” на живота ви е вечно мрънкане, хленчене, писъци, опозиционно поведение по всеки възможен въпрос, тогава прегарянето е само на крачка разстояние.

Ако смятате, че нямате време или право (сериозно ли?!?!?) на грижа за себе си, помислете за това като за спешната процедура в самолета, при която първо трябва да поставите кислородната си маска, преди да я поставите на детето си. Ако припаднете от липса на кислород, тогава няма да сте от полза за никой друг, включително и за вашите деца. Родителският бърнаут не е по-различен. Трябва да си дадете физическо, емоционално и умствено пространство, за да дишате и да възстановите енергията си, така че да сте здрави и полезни за децата си.

Ето седем начина, по които ще върнете част от живота си и ще запазите здравия си разум:

Вечерни срещи

Ако се прозявате и се превръщате в тиква, когато часовникът удари 20:00, може би не ви е до излизане, но оставането насаме с партньора ви възобновява връзката ви един с друг.

Когато вниманието и на двамата е пренасочено към родителските ви задължения по време на натоварената учебна седмица, важно е да намерите време да се свържете отново. В края на деня, вие сте един на друг опора в живота и партньор в престъплението , когато става въпрос за вашите деца. Поддържането на тази емоционална връзка е вашата кислородна маска.

Ден за момичета/момчета

Същото като по-горе. Това не е разрешение за препиване или изобщо за пиене. Това е да си позволите да прекарате качествено време с приятели и семейство, без вашите деца, където можете да презаредите и да се почувствате отново като човешко същество. Отидете на спа, футболен мач, концерт, пикник или каквото и да е, което ви помага да се почувствате малко по-леки. Опитайте се да правите това на всеки два до три месеца.

Лично време

Въпреки че е изключително важно да прекарвате време с партньора, семейството и приятелите си, също толкова важно е да прекарвате време сами. Да имате 20-30 минути на ден, за да размишлявате и да бъдете себе си, без да е необходимо да отговаряте на взискателни молби, може да освободи малко умствено пространство. Мислете за това като за попълване на вашата кислородна маска, когато трябва да се потопите отново в родителските си задължения.

Използвайте това време насаме за топла вана, да прочетете най-новия роман, да засадите рози в градината, да свирите на пиано, да построите къщичка за птици или да нарисувате изгрев над Средиземно море. Каквото и да решите да направите, уверете се, че служи за успокояване на нервите ви.

Музика

Музиката е едно от онези неща, които могат да ви пренесат в различно пространство и време и да променят настроението и гледната ви точка. Ползите от слушането на музика са много. Може да подобри съня, да подобри ученето и паметта, да намали депресията , да повиши производителността и да увеличи удоволствието.

Когато слушате музика, която ви харесва, мозъкът ви освобождава допамин , неврохимикал, който предизвиква чувство на вълнение и щастие . Изследванията също така показват, че слушането на успокояваща музика може да намали стреса и безпокойството чрез понижаване на сърдечната честота и кръвното налягане. Класическата музика произвежда алфа вълни за спокоен фокус, докато медитативната музика успокоява заетия ум.

Тайм-аути

Всички си взимаме паузи от време на време. Всеки път, когато имате нужда от почивка от нещо интензивно, независимо дали става въпрос за работа, разгорещен спор или опит да останете здрави от крещящите деца, си вземе „тайм-аут“.

Целта на тайм-аута е да имате малко място за дишане, за да намерите момент на спокойствие и да се съберете. Когато сцената в дома ви прилича повече на лудница, уведомете децата си, че имате нужда от известно време на спокойствие, уверете се, че няма нищо опасно за тях и отидете в друга стая, за да дишате дълбоко.
Наличието на това отделно пространство, дори само за няколко минути, може да промени света. Вие също така давате пример на децата си, че е добре да си вземете пауза, когато нещата се нажежат, за да намерите спокойствие.

Научете ги да почистват

Да, това също е акт на „грижа за себе си“. Когато давате на децата структура и граници , вие им давате житейски умения. Вашата най-голяма задача като родител не е просто да обичате децата си. Това е даденост. Критично задължение е да оборудвате децата си с умения да оцеляват и да процъфтяват в реалния свят на възрастните. Да ги научите да почистват след себе си е само една малка част от този процес.

Започнете, като демонстрирате как се прави, независимо дали става дума за прибиране на играчки, донасяне на чинии до мивката, миене и къпане или закачане на дрехи обратно в гардероба. Когато научат рутината, отстъпете назад и им дайте пространство да го направят сами. Малките деца обичат да помагат, така че им позволете. Ако ги научите от малки, те ще имат уменията да се самообслужват, когато станат тийнейджъри – в този момент ще имате друг тип предизвикателства.

Снимки и видеоклипове

Спомняте ли си кога за първи път научихте, че сте бременна? Или си спомняте онзи първи път, когато видяхте нещо, което изглеждаше като малки ръчички и крака, които се движат на вашия ултразвук? Това необяснимо чувство на страхопочитание може да ни напомни колко сме благодарни за нашите деца. С днешните технологии не е много трудно да се възвърне това загадъчно чувство на чудо. Когато нищо друго не успее да ви донесе спокойствие и здрав разум, обърнете се към тези мили спомени за вашите деца.

Това дава емоционалното пространство, за да понасяте по-лесно техните хленчещи мигове. Така ще си припомняте най-важното, че те заслужават любовта ви! Успоредно с това възпитайте като приоритет грижата за себе си, за да сте способни да им дадете най-доброто!

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!