You are here
Home > Cherchez la femme > Жените на Големите > Дейл Карнеги: Човекът, който не продаде щастие единствено на себе си

Дейл Карнеги: Човекът, който не продаде щастие единствено на себе си

Наричат Дейл Карнеги Продавача на щастие

И макар кариерата му на писател, психолог и общественик да е забележителна, някъде в дъното на прекрасния му живот се крие тайнствена личност, която не успява да се впише в нашия свят. И самият той не е сигурен каква точно е причината за това. Докато книгите му се продават навсякъде и реномето му постоянно се движи напред, Дейл Карнеги остава закотвен в хаоса на собствените си ограничения.

Дейл Карнеги спасява милиони, но не успява да спаси себе си
Дейл Карнеги спасява милиони, но не успява да спаси себе си Снимка: impressio.dir.bg

Роден е в далечната 1888 г., когато светът изглежда различен в очите на съвременния човек. Семейството му е бедно и може би до голяма степен предопределя по-нататъшните му затруднения в живота и в приетото за нормално общуване. Липсите сякаш съпътстват живота му от най-ранно детство. Фермерският начин на живот също вероятно предначертава бъдещите му планове, тъй като с течение на времето този авторитет в словото поема различен път. Учи в Педагогическия институт в Уорънсберг, щата Мисури.

Аз бях едно от най-нещастните момчета на света. Ненавиждах живота си в евтино мебелираната си стая и се криех в някой от ъглите ѝ като хлебарка.

За съжаление, бедността му напомня за себе си ежедневно. Налага се да язди кон до колежа в продължение на 6 километра, тъй като семейството му не може да си позволи да плаща за пансион. Вероятно самотните мигове по време на път са изиграли своята необичайна роля. Авторът на едни от най-продаваните книги в света обича усамотението през целия си живот.

Вечер се прибирах от училище с главоболие от разочарованията и тревогите си, примесени с горещ протест срещу мен самия! За това, че съм такъв и че сам не се харесвам и искам да се променя!..

Удар по гордостта му обаче не е само бедността. Младежът има желание да се запише във футболния отбор на института. Оказва се обаче, че дори физически той „не пасва“ на отбора. Тялото му е прекалено слабо и му липсва издръжливостта на връстниците му. Ниското тегло сякаш затваря пътя му към спорта, за да даде старт на интелекта.

Бъдете заети. Това е най-евтиното лекарство на земята – и едно от най-ефективните.

За да не потъне съвсем в ниското си самочувствие и комплекса си за малоценност, се вслушва в съвета на майка си. Именно тя безпогрешно разпознава таланта му и решава да му помогне, насочвайки го към дискусионния кръжок в колежа. Ударът от отказа на футболния треньор обаче остава дълбоко в душата на Карнеги и оттам насетне предначертава липсата на вяра в собствените му възможности.

Кръжокът, от своя страна, е не само спасителна сламка за справяне с ниското самочувствие. И макар да кандидатства няколко пъти, в крайна сметка успява да влезе. И не само да влезе, а и да печели на полето на ораторското майсторство. Тук се проявява безмерният талант на Дейл Карнеги за владеене на аудиторията. В края на следването си неувереният поначало младеж успява да спечели всички награди за публично говорене.

Бъдете в състояние да застанете на позицията на другия човек и да разберете от какво се нуждае той, а не вие. Ако успеете да направите това, целият свят ще бъде с вас.

След завършването на колежа младият професионалист се насочва към търговията. Въпреки сравнително успешната си дейност в областта с течение на времето решава да смени попрището. Безспорно работата му като актьор също му оказва влияние. Но нито търговията, нито актьорската професия могат да отговорят на вътрешните му потребности. Шанс да развие таланта си, е воденето на курсове по ораторско изкуство.

Така започва пътят на Карнеги като бележит оратор, който умее да владее аудиторията и да насочва мисленето ѝ в определена посока. Курсовете му са едни от най-посещаваните и стават основа на бележките, които решава да издаде под формата брошура.

Ако се интересувате от другите, за два месеца можете да си създадете повече приятели, отколкото ако в продължение на две години се опитвате да накарате другите да проявят интерес към вас.

Още с първата си книга авторът постига невероятен успех. Съвсем неусетно се превръща и в най-известния и продаван психолог на съвремието си. Сред бестселърите му се нареждат трудовете „Как да печелим приятели и да влияем на другите, „Как бързо и лесно да се научим да говорим пред публика и „Как да преодолеем безпокойството и да се радваме на живота. Кариерата му се развива стремглаво нагоре, творбите му се превеждат на няколко езика и се продават в милиони копия по света.

Страхът не съществува никъде в по-големи количества отколкото в нашия ум.

За жалост обаче, личният му живот е пълен провал. Жени се два пъти, но семейният му живот приключва с два развода. По ирония на съдбата се разделя с първата си жена в момента, когато книгата му “Седем правила за щастлив брак” е на върха и събира вярна компания от последователи. Сякаш напук на идеите, които продава на почитателите си, Дейл Карнеги живее в разрез със собствените си нагласи за живота. Дълбоко нещастен и самотен е през целия си живот.

Направи нещо, от което се страхуваш и продължи да го правиш. Това е най-бързият и сигурен начин да преодолееш страха си.

На прекомерната мнителност към хората авторът отдава и заболяването си. Коварната болест на Ходжкин ляга на раменете му след двата неуспешни брака и го мъчи през целия му оставащ живот. И макар според някои да умира от заболяването си, в един момент се зараждат и слуховете, че се е самоубил след поредицата неуспешни опити да се справи с живота си. Умира на 1. ноември 1955 г., а след себе си оставя необозримо богатство от мъдрост и насоки за по-добър живот.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!