You are here
Home > Дом и семейство > Мама и бебе > Детски страхове: Как се отразяват на развитието им и как да реагираме правилно

Детски страхове: Как се отразяват на развитието им и как да реагираме правилно

Страхът при децата е нещо нормално и част от порастването – стига родителите да реагират адекватно на него

Страховете са неизбежна част от живота, която настъпва на различни етапи на развитие, особено при децата. Какво ги причинява и какво да правите, ако страхът се превърне в разстройство, което пречи на развитието на детето?

Страхът по същество ни предпазва от опасните ситуации и ни учи да внимаваме. Децата не се страхуват от много неща, но тук са родителите, които ги пазят с техните страхове. По този начин децата научават какво е опасно и какво не.

Известни страхове възникват по време на промените в живота на детето. Например, майка излиза в парк с едногодишно момиче, което за пръв път се отделя от нея, за да види интересна люлка. За кратко време детето изпитва страх, започва да плаче и се връща при майка си. В този случай страхът й помага да изследва нещо ново, но да не я губи. Същото е и при по-голямо дете. Например, когато едно дете участва в състезание, на който родителят се появява, в него възниква усещането за гордост, а не предишната несигурност, страх и загуба. С това детето прави крачка напред в растежа.

Промените в растежа могат да включват посещаване на детска градина, училище, пубертет, юношество … Страховете, свързани с тези етапи на развитие, изчезват, когато детето свикне с новите неща в живота си. Разбира се, в тези ситуации е важна подкрепата на родители, членове на семейството или приятели. Ако те я оказват, продължителността на страховете може да бъде още по-дълга.

Най-често срещаните страхове при децата (и които понякога остават в по-късните етапи от живота) са: тъмнина и мрак, раздяла, загуба на любов, чудовища и крадци, някои животни, вода, грешки, болести и смърт, независимост и лекари.
Как да се справим с детския трах
Когато детето се страхува, родителят трябва да е тук, за да го подкрепи, колкото и да му се струва, че страхът е неоснователен или нелеп. Страховете са част от развитието и за да не бъдат причинени допълнителни последици, е необходимо родителите да се ангажират активно в преодоляването им. По този начин детето ще се научи да се справя с факта, че се страхува или дори да го победи, и целият процес е по-лесен, когато е последван от прегръдка и внимание.

Съвет към родителите: Вашето дете трябва да знае, че го приемате сериозно и че искате да му помогнете да преодолее страха си. Обсъдете заедно страховете, играйте роли, в които те побеждават, споделяйте с детето това, от което сте се страхували в детството си и как побеждавате страха си днес. Така че ще ги мотивирате да се борят.

За съжаление опасностите, които ще останат неидентифицирани или които детето ще се опита да преодолее без подкрепата на близките си, носят риск от сериозни смущения в живота, като депресия. Страхът може да бъде причинен и от смъртта на близък човек, раздяла на родителите, семейно заболяване, телесно наказание, злоупотреба или емоционално пренебрежение. Всички тези ситуации могат да преминат в разстройства.

Понякога поведението на уплашеното дете се интерпретира като незаинтересованост и неспособност, а това състояние може да предизвика напрежение, бурни реакции и дори болка в стомаха и главата. При по-големите деца сериозните страхове се проявяват чрез ускорен пулс, изпотяване, треперене на тялото, влачене на думи и неконтролирани движения с части от тялото (тикове).

Ето защо, ако забележите, че детето Ви показва признаци на страх, последвани от изброените по-горе симптоми, опитайте да помогнете, дори ако това включва ангажиране на професионален психолог.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!