You are here
Home > Хоби и ТВ > Любопитно > Детство мое: 5-ма забравени детски писатели в чиито книги малчуганите ви ще се влюбят

Детство мое: 5-ма забравени детски писатели в чиито книги малчуганите ви ще се влюбят

„Дядо, разкажи ми приказка“, или петима забравени детски писатели, чиито творби си струва да прочетете на вашите деца

„Дядо, дядо, прочети ми приказка“, тича малкото внуче с книжка в ръка. И моли възрастния човек да му прочете любимата му вълшебна история. Това не е начало на някоя нова книга, а сцена от реалния живот, преживяна от хиляди дядовци и внуци това лято. Но дядовците остаряват, историите, които помнят стават все по-малко, а приказките за Снежанка, Червената шапчица и Вълкът и седемте козлета, вече не са чак толкова интересни от толкова много преразказване. Ако случайно сте изпаднали в затруднение коя приказка да разкажете на детето си, тъй като вече сте изчерпали всички популярни истории, днес ще ви припомним петима страхотни детски писатели, чиито книги си струва отново да отворите. И чиито истории вероятно ще се харесат и на вашите деца, както се е случило и с вас навремето.

1. „Азбука на вежливостта“ на Людмила Василева-Гангнус

Азбука на вежливостта с илюстрациите на Сергей Улимов сн. Yandex.ru
Азбука на вежливостта с илюстрациите на Сергей Улимов сн. Yandex.ru

„Отвъд равното поле, отвъд непроходимата гора, отвъд далечния път, отвъд захарната планина има един град …
Ах, ако ти, приятелче, можеше изведнъж, като по чудо да попаднеш в него! Ти дори би зяпнал от учудване.
Тук къщите са направени от шоколад. Покривите са от захарни бонбони. Във всяка къща капаците на прозорците са от кифли. А на островърхите бисквитени градски кули се въртят петлета — ветропоказатели….“, така започва вълшебната приказка на Людмила Василева – Гагнус. Една наистина прекрасна писателка, чиято книга не само разказва за чудния Приказен град, но учи и децата да бъдат вежливи и добри. Чудесно възпитателно средство в помощ на родителите, които се затрудняват да обяснят на децата правилата на доброто възпитание. Не само красива и забавна, но и поучителна история, която ще се хареса и на малките, и на големите. А илюстрациите на художника Сергей Алимов само я правят още по-забавна.

2. Борис Априлов – „Кончето Пончо“ и други избрани произведения

Историята за дървеното конче, което оживява, в комбинация с илюстрациите на художника Генчо Денчев се превърна в една от най-любимите на българските деца преди повече от 30 години. Писателят Борис Априлов създава цяла поредица от детски истории. „10 приключения на Лиско“, „Топка в морето“, „Едно бяло облаче“, „Папагал и пеперуда“ са само част от неговите детски творби. А някои от тях може да откриете и на страницата посветена на писателя, в социалните мрежи.

3. Лъчезар Станчев

Още един много обичан български писател, чиито приказки в стихове са добре известни на много от вече порасналите деца. Книгата му „Въртележка-смешка“ събира на едно място уникални творби като „Горска приказка“, „Шарени картинки“, „По телефона“ и абсолютно незабравимото стихотворение „Може ли това“.

„Казвайте, другари,

може ли това —

заек да товари

на кола дърва?

Кротка котка

с лодка

да отива на разходка?

Над речица

воденица,

без да вдига шум, да мели

ръж или пшеница?

Може ли, кажете, и това:

Лиса да пасе трева,

пилета да не задига

и като петле да кукурига?

Слон

да рипне от балкон,

над комини да хвърчи

като балон?

Мечка с клечка

на горска пътечка

печка

да кладе,

птица от паница

с лъжица

да яде?“

Помните го, нали?

4. Стоян Русев и „Градинката на Дядо Благо“

Един истински народен будител, любим детски писател, учител и общественик. Стоян Русев, който е по-известен с псевдонима си Дядо Благо, живее в цели две епохи – времето на Османската империя и свободното царство България. Той създава редица стихотворения, гатанки и събира популярни български приказки, които публикува във вестник „Славейче“. Повече за този любим писател ще ви разкажем друг път, но днес искаме да ви напомним за неговия сборник с гатанки, басни, поговорки и пословици, които несъмнено ще допаднат и на вашите малчугани.

Стоян Русев и "Градинката на Дядо Благо" сн. knigite.eu
Стоян Русев и „Градинката на Дядо Благо“ сн. knigite.eu

5. Емил Молохов – „Приказки за сън“

Чували ли сте за Ицко Запетайката? Ако не сте, значи много сте изпуснали. Забавните приключения на малкия герой на Емил Молохов будят усмивка дори у възрастните, докато ги четат на децата. Детската книжка е изключително интересна, но и поучителна – писателят не само учи децата да развиват мисленето и въображението си, но също така вмъква и няколко поучителни сюжета, кое е правилно и кое – не. „Приказки за сън“ е страхотна книга, с която наистина може да приспите детето. А и вие самите да се посмеете с приключенията на литературния герой, който определено заслужава внимание.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!