В Двореца на Царя или красивата му къща в Банкя може да усетите красотата на миналото и да се върнете 100 години назад във времето
Мечтали ли сте за машина на времето? А да видите България във времето, което светът помни като Бел епок? Когато националният идеал е жив, когато е имало истинска аристокрация и литературен елит? И без Жул Верн може да се завърнете към славното ни минало – просто посетете парка на двореца „Врана” или красивата му къща в бившето село Баня.
„Врана”
Докато Симеон II празнуваше юбилей, в София гостуваха представители на балканските монархии и различни кралски семейства по света. Царят ги разходи с влак, но преди това ги прие в своя Дворец – едно много специално място, пълно със спомени за баща му, дядо у и съхранило безценни предмети на повече от век.
Имението „Врана“ съществува като такова от 1899 г. На негово място е бил чифликът„Чардаклия“, собственост на османския господар преди Освобождението. Фердинанд бавно, но последователно изкупува земите в района. Той успява да си построи дом, в който не само да приюти членовете на династията му, но и да отговори на високите му стандарти за красота, възпитани в него от ранно детство.
Фердинанд Български е истински пристрастен към биологията. Страстта му към опознаване и поддържане многообразието в природата му са очевидни и днес. На тях дължи великолепието си парк „Врана”. Според специалисти там могат да се изброят 821 растителни вида – някои връстници на парка.
По негово време е имало дори истинска зоологическа градина там. Поддържането на многообразието било продължено и от Борис III, който наследява бащината страст към естествените науки.
Фердинанд е истински фаталист и като такъв решава да даде име на своя български дом – първата птица, която види на покрива му. Щом вижда ятото врани накацало покрива на двореца, името на резиденцията му е избрано окончателно.
Настоящият дворец е завършен през 1912, а царското семейство преди това обитава ловната вила. Т.нар. Стар дворец днес е столичният дом на Симеон и семейството му. Царят обещава да осигури на поданиците си възможност за посещение след реставрацията на Двореца. Дотогава може да се докоснете поне до красотата на Парка – особено през предстоящите слънчеви дни!

Как може да разгледате парк „Врана”?
Прекрасният парк се намира на 11 км от центъра на София, може да стигнете до него с автомобил /от детелината на Околовръстно шосе/. Имате на разположение паркинг на символична цена.
Ако разчитате на градския транспорт, всяка събута и неделя, на всеки кръгъл час с Автобус 505 от пл. Орлов мост може да стигнете до „Врана“ , но понеже не е целогодишен, информирайте се на сайта на Софийски градски транспорт преди това. Последната му спирка е точно пред Двореца и ако не сте от столицата, това ще ви спести напрежението.
От обръщалото на автобусите в кв. Гео Милев може да използвате Автобус 5, но трябва да повървите километър, защото спира на Цариградско шосе.
Паркът е достъпен за граждани само през уикенда – между 10 и 16 часа, на цена 5 лв за всеки над 7 години или семеен билет от 8 лв. Екскурзовод прави обиколка на всеки час и беседата ще ви разкрие повече тайни за тази вълшебна градина.
Къщата на Царя в Баня
Царската къща или т.нар. Дворец в Баня е наистина прекрасна вила, далеч по-достъпна от „Врана”. Строена е преди 90 години и днес може лесно да се намери в северния край на градчето.
Тя е единственият дом, построен от Борис III . Монархът остава впечатлен от чудодейното си изцеление, благодарение на Карловските бани и решава да се установи през лятото там.
Върху площ от 10 декара, построяват къща и оформят парк с големина 7 декара. През него минавала рекичка и на територията му извират лечебни води.



Построена в духа на българската възрожденска архитектура, Къщата на Царя е с висококачествен италиански теракот, дъбови колони за устойчивост и красиво обзавеждане.
От скоро е отворена за посетители и ако сте решили да опознаете красотата на Розовата долина, непременно трябва да разгледате и Къщата на Царя.