Ако искате дом извън града, но нямате много пари, тази алтернатива е точно за вас
Замисляли ли сте върху идеята да си построите дом на колела, който да може да местите навсякъде? И не, нямаме предвид каравана. Американската компания Tiny Heirloom разработва доста неконвенционални решения за извънградски домове, а именно — превръща стари фургони в истински дворци на колела.
Стари каравани, фургони, транспортни контейнери – компанията използва почти всеки вид от тях, за да създаде домът мечта за своите клиенти. В последните години този модел къщи станаха особено популярни заради жилищната криза на някои места по света.
Кои са предимствата?

Получавате истински дворец, но върху малка площ.
Американската фирма не е единствената, която разработва подобни проекти, но определено можем да заимстваме идеи от нея. Проектът е класически. Върху ремарке с колела се поставя стар контейнер или фургон, а към него още един. По желание, вторият фургон може да бъде изграден като втори етаж и така семейството ще има къща – мезонет.
Пред фургона се изгражда веранда със стълби и ограда, а вътрешното разпределение е изключително функционално. На първия етаж са разположени кухня с трапезария и хол, както и напълно функционална баня и тоалетна. Диванът дори се разтяга, позволявайки поемането на още два гости при необходимост.
На втория етаж се разполагат още три спални. Проблемът с осветлението е решен с множество прозорци – както на първия, така и на втория „етаж“.

Отвън къщата е покрита с топлоизолация и хидроизолиращи панели. Покривът е от ламарина със специална хидроизолация, или от метални керемиди. Отоплението също не е проблем – то може да бъде подово, парно, или дори камина, тъй като конструкцията позволява изграждането на подобни съоръжения.

Най-голямото предимство на този тип къщи е тяхната мобилност. Както и фактът, че са енергийно ефективни. Електричеството може да се доставя чрез слънчеви панели на покрива, както и топлата вода, за която лятото може да се използва слънчев бойлер. А вътрешната изолация от дърво и гипсокартон допълнително осигурява комфорт през зимата и прохлада през лятото.
В България подобен дом не би струвал повече от 5 до 10 хиляди лева, ако решите да изградите нещо подобно сами. Американците обаче плащат за такова удоволствие над 65 000 долара, което е едно малко състояние.