You are here
Home > Дом и семейство > Мама и бебе > Естествено раждане или секцио: Предимства и недостатъци

Естествено раждане или секцио: Предимства и недостатъци

Привържениците и на двата вида раждане не са малко и вечно спорят помежду си

Ние няма да решим конфликта между майките, които избират естествено раждане, и тези, склонни да се подложат на секцио. Причината е, че всяка една от тях има своите лични доводи да роди по определен начин.
Да не забравяме също така, че понякога природата и бебето сами налагат избора, а в други случаи медицинските показания го изискват. Когато обаче имаме правото сами да преценим, каква да е развръзката на щастливото събитие, няколко „за“ и „против“ ще ни помогнат във взимането на решението.

woman-onthe-top.net подбра основните предимства и недостатъци, както на естественото раждане, така и на секциото. Бъдещите мами трябва да седнат и да преброят плюсовете за себе си, за да знаят какво ги очаква и да бъдат с известна нагласа по темата.

Естествено раждане – минуси

Болката обикновено е продължителна и по-силна предварително, докато матката се подготвя за излизането на бебето. Докато разкритието стане достатъчно голямо, за да започне родовият процес, контракциите са истинско предизвикателство за жената. Има болници, в които ще ви сложат леко обезболяващо, но като цяло се предпочита вариантът без него, за да не се смущават усещанията на родилката. Този процес е към „минусите“ заради болезнените моменти, но на практика е напълно естествен и тялото има готовност да се справи с него, дамите не бива да се плашат излишно.

Продължителността на раждането не може да се предвиди, а намесата на лекарите понякога ускорява раждането, но не го прави по-леко.
Често бебетата са с увита пъпна връв, което може да наложи секцио в процеса на раждане.

Възможна е появата на психологическа травма, която да се прояви впоследствие, тъй като всичко се развива изключително динамично и стресиращо за жената.

Чудото наречено "раждане" никога не е лесно, но винаги си струва болката
Чудото наречено „раждане“ никога не е лесно, но винаги си струва болката

Естествено раждане – плюсове

Възстановяването е по-бързо, вие сте на крака веднага след раждането и имате сила да се грижите за бебето си.

Бебето е при вас, прави първите си опити да суче, кърменето се стимулира от хормона окситоцин, който не се секретира веднага при едно раждане с операция. Тук се създава по-лесна емоционална връзка с бебето и трудностите по отношение на кърменето се очаква да бъдат минимални.

Ще бъдете изписани от болницата на третия ден, ако всичко е наред с вас и бебето.

Секцио – минуси

Болките след коремна операция никак не са за подценяване. Ще ви трябва време да успеете да се надигнете от леглото, ще сте изморени и изтощени, защото не бива да се храните. От медицинския персонал ще трябва да ви помогнат да се раздвижите и да се справяте с елементарни дейности. Това възпрепятства и възможността ви да поемете грижите около бебето веднага. Неслучайно в повечето клиники носят вързопчето на третия ден от престоя, за да може майката що-годе да се възстанови.

След като се приберете у дома, няма да сте в отлична форма, не трябва да вдигате тежко и да се преуморявате, а това ще ви се стори като едно добро пожелание, понеже е почти невероятно да се случи.

Следваща бременност може да се планира след около две години.

Кърмата слиза по-късно и трудно се осъществява контакт с бебето. То вече е започнало да се храни от шише, а мъките ви по създаването на нови навици за него, тепърва предстоят. Разбира се, ако сте упорити, ще се справите, но трябва да имате предвид, че малкото същество в ръцете ви няма да прави кой знае какви усилия, за да засуче, ако вече дни наред се храни с адаптирано мляко.

Секцио – плюсове

Това е едно планирано раждане, за което се знае датата и часът. Изненадите пак може да има, но за да не се стига до тях, обикновено се насрочва две седмици по-рано от предполагаемия термин.

Екипът, с който сте разговаряли и определили дата за раждане, е на ваше разположение.

Ако няма усложнения, цялата операция продължава в рамките на 45-50 минути и въпреки сложността, тя се е превърнала в едно рутинно задължение на хирурзите.

Няма да изпитате онези страшни болки преди раждането, за които сте чували цели легенди.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!