You are here
Home > Cherchez la femme > Момичета, има смисъл > Газлайтинг: Не, не ти се струва – наистина иска да те побърка!

Газлайтинг: Не, не ти се струва – наистина иска да те побърка!

В ерата на домашното насилие, за което вече се говори почти свободно, популярност добива и понятието „газлайтинг“

Поначало терминът идва от английската дума gaslighting и се свързва с пиесата на Патрик Хамилтън от 1938 г. Angel Street. Творбата е екранизирана от Алфред Хичкок във филма му Gas Light, а сюжетът умело разкрива методите на психологическия манипулатор, който цели буквално да подлуди жертвата си. Така газлайтингът се утвърждава като форма на психологическо насилие, практически превръщаща потърпевшия в лишена от адекватна преценка и здрав разум личност.

Наред с чисто физическите проявления на домашното насилие например страшна е и действителността, която създава газлайтерът. Внимателно обмислените му действия, често резултат от прикрита психопатия, в крайна сметка причиняват унищожителни последици у жертвата. Целта на манипулатора е до такава степен да я обърка, че тя да започне да се съмнява в собствения си здрав разум и способности.

Какво е газлайтинг
Сн.Needpix

Затова и измъкването от клопката е много трудно – потърпевшите не са сигурни дали не си въобразяват и до такава степен са изтощени и объркани, че им е трудно да предприемат каквото и да било. Трезвата им мисъл е останала някъде в миналото и са в плен на властта на манипулатора. Те не смеят да следват собствените си чувства и емоции, тъй като доминиращият във връзката е обсебил изцяло съзнанието и живота им. Помощта от приятели и роднини е сведена до невъзможност, защото първото, което ще постигне насилникът, е да ги отдели от близките им, за да продължи с пъклените си планове.

Съвсем не е нужно газлайтерът да бъде интимен партньор. Психологическото насилие се среща дори по-често в отношенията между членовете на едно семейство, с приятел или пък с шеф. Какъвто и да е типът на връзката, сигурно е едно – тя е разрушителна за жертвата и утвърждаваща за насилника.

Затова, ако подозирате, че сте попаднали в капана на психологически насилник, приемете най-важното – не сте сами! Жертвите на психологически тормоз често се срамуват и страхуват да признаят, че имат сериозен проблем. Тази несигурност идва най-вече от победите на газлайтера до този момент. Манипулациите му тотално са разколебали увереността ви в собствения ви здрав разум и не спирате да се чудите дали пък не си внушавате.

В момента, в който обаче се запитате дали не сте под пагубното му влияние, поздравления – интуцията ви е на път да проработи само за вас! Инстинктът за самосъхранение при човека може да бъде много силен и често се проявява като смътно усещане, че нещо не е наред. Доверете му се и имайте предид следните червени лампички, за да потвърдите подозренията си:

1. Откровени лъжи дори в най-елементарни ситуации. Газлайтерът никога няма да признае къде е сложил книгата например, при положение че сте го видели да я премества.По думите му вие самите сте я скрили някъде и сега дори не си спомняте. Целта му е да подкопае собствената ви психическа и емоционална стабилност, за да властва над вас.

2. Пренаписване на историята. Можете да се закълнете, че много добре знаете какво се е случило в даден момент. Той не е на това мнение – умело пренарежда фактите с оглед на собствения си интерес и в крайна сметка започвате да се чудите дали не ви има нещо, за да не помните така добре.

3. Дискредитиране. Газлайтерът използва всяка възможност, за да се подиграе с вашите чувства, мисли, емоции. За капак дори не спира дотук – впряга силите, за да убеди и всички останали, че не сте на себе си, че сте луди, че не преценявате трезво действителността. За жалост, за хората е много по-лесно и приятно да повярват на това, отколкото да се разровят по-дълбоко в мръсните му тайни.

4. Избягване на конкретни отговори. Ако често получавате изместване на темата и липса на отговор, внимавайте. Това е стандартна техника за манипулация и обезоръжаване на жертвата.

5. Прехвърляне на отговорността и вината. Газлайтерът никога няма да признае вината си, камо ли да приеме, че той е причина за дадена ситуация. За сметка на това ще обвини вас и вероятно ще постигне целта си – да се чудите колко безотговорни, глупави, некомпетентни, та дори и лоши спрямо него сте.

6. Повишена тревожност, липса на концентрация, объркано съзнание и никакъв душевен комфорт в собствената ви личност. Системните психологически трикове, на които сте подложени, ще породят хроничен стрес. В един момент е възможно да чувствате, че не сте на себе си, да се разтрепервате при най-малкия шум или телефонно обаждане например, да не сте в състояние да спите добре и пр.

7. Фрази, които целят да утвърдят любов и разбиране, но са само пореден опит да ви победи. Въпреки че почти ви е унищожил с безкрайните си лъжи, манипулации, неверни сюжети за собствения ви живот, той не спира да повтаря колко ви обича, колко сте важни за него, как животът му би бил немислим без вас. За нещастие, това са само думи, които да ви залъжат, че всичко е наред. И как въобще е възможно да сте толкова лоши и жестоки, когато ви обича безкрайно?

Дори и само една част от горепосочените сигнални лампички да светват, доверете са на съмненията си. Ето какво можете да направите, ако газлайтингът се е намесил в живота ви:

1. Потърсете психолог/психотерапевт. Ако тревожността ви стане непоносима и терапията не помага, много е възможно да се консултирате и с психиатър. Външен човек, при това специалист, с когото ви свързва собственото ви здраве, ще ви даде компетентно и безпристрастно мнение. Освен това психологическите травми трябва да бъдат преодолени, за да функционирате адекватно за в бъдеще и да вземете живота си в свои ръце.

2. Не се опитвайте да докажете нещо на насилника. Когато за пореден път изопачава фактите, отдръпнете се и изключете съзнанието си от поредната му доза нова реалност.

3. Укрепете самочувствието си. Ако сте добри в нещо, не се чудете – започнете активно да се занимавате с него. С течение на времето подобна дейност ще възвърне вярата ви в собствените ви възможности.

4. Анализирайте личността си. За целта намерете време и спокойно място и смело се върнете към проблемния момент. Претеглете всички “за” и “против” и създайте своя истина за ситуацията.

5. Споделете с роднини и приятели. Дори само едно доверено лице да е наясно с проблема ви, ще е добър коректив за собственото ви поведение и усещане за света.

6. Бягайте! И не се връщайте. Газлайтерите не се променят, а и не им пука за вас достатъчно, за да ви задържат в живота си. Ще намерят бързо поредната си жертва.

Така газлайтингът може да направи живота ви ад, но и да ви даде нова перспектива. Щом веднъж осъзнаете, че сте жертва на психологически насилник, увереността ви прави крачка напред. Поемете тежестта на първата стъпка и не спирайте. Кураж!

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!