You are here
Home > Дом и семейство > Мама и бебе > Как да дисциплинираме дете в зависимост от възрастта му?

Как да дисциплинираме дете в зависимост от възрастта му?

Дисциплинирането на детето не означава наказание, а коригиране с цел подобряване на поведението му

Когао говорим за дисциплина, усещаме някакво напрежение, защото я свързваме със строгост, лишение и ограничения. Това не бива да е така. Дисциплинираността е само умение, което трябва да се упражнява- както свиренето на пиано, приложните изкуства, шофирането. Някои се раждат с вродени качества, други трябва да поработят, за да ги развият. Въпросът е, че дисциплината е в основата на възпитанието. Без нея детето трудно ще израсне психически и социално стабилна личност. Големият въпрос е как да я приложим?

Няма стратегия, която да е универсално пригодна и за бебе, и за тийнейджър. За да дисциплинирате детето, трябва да се съобразите с възрастта му и да използвате подходящите практики:

Деца от 1 до 2 години

Децата на този етап искат да изследват света и трябва да им бъде позволено да го правят. Нещата, които трябва да избягвате, са стратегии за изчакване, защото малките деца са чувствителни към страх от изоставяне, викове и забрани.

Педиатрите съветват да отделите детето си от дейности или предмети, които смятате за опасни, като му кажете твърдо „не“. Например, ако детето иска да пипне печката, кажете му „Не, горещо е!“ Също така, пренасочете вниманието му към друг предмет и стойте близо до детето, за да сте сигурни, че то не мисли, че е нежелано или незащитено.

Деца от 2 до 3 години

Децата на възраст между 2 и 3 години искат да придобият автономност, но родителите трябва да поставят ограничения, което може да доведе до разочарование и изблици на гняв. Не трябва да губите контрол над детето си. Успокойте го, попитайте го защо се държи така и спокойно и ясно му обяснете ситуацията. След като утешите детето, дайте пример за подходящо поведение.

Деца от 3 до 5 години

На тази възраст децата познават границите, но все пак се нуждаят от помощ при усвояването на правилата и развиването на надеждна и разумна преценка. Не трябва да прибягваме до дълги разговори и заплахи, а последователно да налагаме правилата, да даваме насоки и да показваме подходящо поведение.

Също така педиатрите съветват на тази възраст, ако детето е извън контрол, да се въведе „тайм-аут”. Детето трябва да бъде „изключено” от игра или ситуация за толкова минути, колкото е на възраст, което означава максимум пет минути.

Сн. PxHere

Деца от 6 до 12 години

Въпреки че искат повече контрол, децата на този етап все още не анализират решенията си толкова задълбочено, колкото възрастните. Използвайте разумен неосъдителен разговор, установете и наложете домашни правила, премахнете привилегии като играчки и десерти и позволете логичните последици за лошото поведение да засегнат детето.

Деца от 13 до 18 години

Тийнейджърите са известни с това, че се противопоставят на правилата. Те се опитват да намерят себе си и да потвърдят своята индивидуалност, затова се отдалечават от родителите си и са склонни към импулсивно поведение. Ето защо пубертетът се нарича възраст на тежки конфликти.

Детето на тази възраст не трябва да бъде омаловажавано, да му се изнасят лекции и да му се казва фразата „нали ти казах“. Вместо това, установете правила и се придържайте към тях, позволете да се появят естествените последици от лошото поведение, избягвайте конфронтациите, преговаряйте по по-малко важни въпроси, дайте на детето си чувство за независимост и останете на разположение.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!