You are here
Home > Дом и семейство > Заети ръце - щастливо сърце > Как да отгледаме палмово дърво от костилка?

Как да отгледаме палмово дърво от костилка?

Отглеждането на финикова палма е продължителен, но лесен са изпълнение процес, а резултатът само ще ви носи радост

За да отгледате сами финикова палма у дома, може да експериментирате с два метода, които обещават еднакъв успех.

Първият начин

Оставете костилките от фурма за няколко дни на открито. Така ще предотвратите евентуалното гниене, което ще попречи на намеренията ви. След това залейте костилките за едно денонощие и ги оставете така, докато набъбнат.

В малък контейнер сложете дървесни стърготини, поставяме в тях една-две костилки и щедро поливаме с вода. Стърготините при този метод винаги трябва да са леко влажни!

След 30 дни, когато се появи първият кълн, можете да присадите покълналите костилки в саксия с височина около 70 мм. В саксията положете добър дренаж и засипете със смес, състояща се от 4 части пясък, 2 части торф, 2 части хумус и 1 дял дървесен въглен. По време на тази процедура, трябва да бъдете особено внимателни с покълналата костилка.

Когато израстъкът достигне височина 100 мм, трябва пак да присадите младото растение в съд с голям обем. Предвид факта, че палната е чувствителна към присаждане, най-добрият вариант е просто да се премести цялото растение заедно с почвата около коренчето й в нов съд и да се запълни останалото пространство със смес от почви, подобна на тази, използвана за засаждане.

Първите пет години пресаждането се прави ежегодно, след това – на всеки 3 години. Всеки път, трябва леко да увеличите размера на съда, в който ще бъде палмата. На 15-годишна възраст честотата на пресаждане намалява до един път от 6 години. Саксиите не трябва да са широки, а високи, защото финиковата палма има дълга коренова система. По отношение на светлината, трябва да сте внимателни. Палмата се нуждае от разсеяна светлина като в процеса на растеж е необходимо малкото по малко растението да се обръща така че края на най-младия кълн да „гледа” към вътрешността на стаята.

Поливането се извършва с престояла вода при стайна температура. Честотата на напояване се увеличава по време на горещо време. Постоянно бършете с влажен парцал палмовите листа и допълнително ги овлажнявайте с пулверизатор. Торенето се извършва на всеки 2 седмици, през периода на интензивен растеж – през лятото и през пролетта честотата се увеличава до 1 път седмично.

Температурата, в която се отглежда трябва да е умерена: през зимата от 8 до 15 ° C, а през лятото – до 20 ° C. Стаята трябва да се проветрява, но палмата да не е на течение. Когато лятото настъпи, избягвайте откритите, проветриви места. Незабавно отстранявайте изсушените листа.
Как да отгледаме финикова палма от костилка на фурма
Втори начин

Методът е сходен с първия в почти всичко, но все пак има дребни разлики. Първо, преди засаждането, твърдата черупка на костилката се реже в средата. Това е необходимо за по-бързото израстване на кълновете от най-яката костна обвивка. И второ, след поставянето на разрязаната костилка в саксията повърхността се покрива с прозрачно фолио, за да се създаде микроклимат. Под фолиото почвата трябва да се поддържа влажна. Кълновете се появяват след 30 до 45 дни и останалите операции са напълно идентични с първия метод.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!