You are here
Home > Cherchez la femme > Момичета, има смисъл > Как да отговоря остроумно и категорично на неудобните въпроси

Как да отговоря остроумно и категорично на неудобните въпроси

За съжаление, хората обичат да питат

При това няма значение доколко сте близки, дали сте в приятелски отношения, или пък в жестока конкуренция. По природа човекът е любопитно създание, а когато това любопитство е гарнирано и с нахалство, може да попаднем в доста неловки ситуации. Мнозинството дори не се интересува от нашите проблеми и въпросите, с които ни засипва, са практически резултат от лошо възпитание, липса на елементарна култура и желание да ни постави в патова ситуация.

За жалост, хората обикновено нямат добри намерени и това личи много добре в разговорите, които водят. Независимо дали са ни близки, или не, повечето от тях се чувстват изключително несигурни в собствената си кожа и чрез “мачкането” на другия успяват да постигнат що-годе някакво равновесие в себе си.
Жените са особено потърпевши от подобен род вмешателства в личното пространство. С течение на времето обществото свиква да им налага доста по-високи изисквания за обществен успех в сравнение с мъжете. За мъжа няма да бъде генерален личностен проблем фактът, че е неженен или че бебето се бави. Жената обаче се приема за “виновна” по презумпция. Нейна е грижата да се омъжи навреме, да роди поне две деца, да печели достатъчно и да умее да върти семейството си изкусно.

Ако някъде по пътеката на обществените очаквания нещо се обърка, идва редът и на безумните въпроси отстрани. Хората не могат да проумеят, че някой е избрал да живее живота си по-различно и че нещата, които са от съществена важност за тях, не означават нищо за него. Отделен е въпросът, че дори всичко да ти е наред от гледна точка на всеобщите очаквания, все ще се намери почва за допълнителен бонус въпрос. Целта му, разбира се, не е добронамерен интерес.

Сн.Pexels

Неудобните, нахални и дори безумни въпроси на човека отсреща практически целят няколко неща:

1. да ни засегнат, при това често доста болезнено.

2. да ни накарат да се чувстваме неудобно.

3. да ни поставят в ситуация да се питаме какво не ни е наред.

4. да унищожат самочувствието ни.

5. да разколебаят вярата в собствените ни сили и усещане за успех.

В резултат на подобно непредвидимо навлизане в личното ни пространство в душата ни може да остане чернилка, която да ни трови в продължение на дни. Затова и ние самите сме главният фактор, способен да ни спести неприятни изживявания. Независмо от същността на въпроса – кога ще се омъжиш, кога ще раждаш, кога ще правите второто бебе, колко печелиш и пр. – целта е ясна – да ни наранят и обезверят. Подходящият отговор в такива ситуации ще ни спести бъдещи въпроси и ще затвърди самоуважението ни.

Хората, които буквално “изпяват” всичко на събеседника си от желание да не го обидят и засегнат, често стигат до възможността да намразят себе си, защото не са съумели да отклонят намесата му. В резултат самочувствието им наистина се подрива и целта е постигната. Хитро, нали?

Ето какво можем да направим, за да поставим на нужното място натрапника:

1. Пълно игнориране. В момента, в който усетим накъде върви разговорът, абсолютното избягване на въпроса е добър ход. Когато любопиткото осъзнае, че няма да получи отговор, в най-добрия случай, ако притежава поне елементарна култура, ще се засрами от поведението си.

2. Порой от думи. Когато засипем събеседника с каквото и да е слово, различно от тематиката на въпроса, на практика го оставяме с пръст в устата – с ужасяваща липса на пикантна информация, която да храни деня му.

3. Контравъпрос. Това е добър начин всеки клюкар да забрави за нас и да започне да говори за себе си. Клюкарите умеят много добре да се поставят в центъра на света.

– Кога ще се жениш? Правите ли опити за бебе? Защо още нямаш деца? Само на теб ли не ти плащат достатъчно?
– А как премина твоята сватба?/Как се запозна с мъжа си/жена си? Децата добре ли са? В твоята фирма търсят ли хора?

За по-смелите добър вариант е и генералната промяна на темата: Утре ще вали ли?.

4. Контравъпрос с директна атака. Целта му е да пререже всякакви опити за навлизане в личното ни пространство, да озапти натрапника. Ако ни попитат кога ще се омъжваме, можем да отвърнем с въпрос за евентуалния му предстоящ развод например.

– Кога ще раждаш?
– Когато синът ти роди дъщеря./Когато децата ти те хвърлят в старчески дом.

– Кога ще е сватбата?
– Като разрешат многоженството./Когато се разведеш с мъжа си/жена си.

5. Отговор подигравка. Целта тук е да отговорим, но в сферата на научната фантастика. Измислянето на подобен невероятен отговор ще затвори всички пътища към следващи въпроси.

– Ще има ли сватба?
– Религията ми не го позволява./Властта ми забранява./Обречена съм да съществувам свободна, родово проклятие тегне над мен.

6. Предварителен списък с готови отговори. Въпросите са традиционни (сватба, дете/деца, развод, заплата и пр.), затова е лесно да се въоръжим с подготвени реплики и да ги запаметим. В нужния момент изстрелването на отговора решава проблема ни с нахалника. Прекрасна е и възможността да обмислим предварително какво точно да кажем и какво искаме да постигнем.

7. Директна заявка, че не желаем да отговорим както сега, така и утре. Лесничко и простичко, доста често и спестяващо бъдещи подпитвания.

Каквито и да са намеренията на отсрещната страна, добрият отговор ще ни донесе най-вече личен комфорт. За нещастие, някои хора наистина прекаляват и не извличат поука от нашия отпор. Затова, ако се наложи грубо и безцеремонно да прекратим атаката, не бива да се притесняваме. Все пак не ние започнахме тази игра, нали?

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!