You are here
Home > Здраве и красота > Как да почерняваме, без да изгаряме: Тайните на перфектния тен

Как да почерняваме, без да изгаряме: Тайните на перфектния тен

Равномерният тен е красив. Той идеално прикрива несъвършенствата на кожата и подсилва привлекателността. Затова повечето хора се излагат на слънце, докато са на морето, на вилата или в планината. Освен това, ултравиолетовото лъчение е полезно за човешкото тяло. Разбира се- в малки количества. Лейла Роз, д-р, дерматовенеролог, козметолог има много какво да разкаже за начините, по които трябва да се добива здравословно красив тен.

Как стана модно да имаш тен?

В далечното минало порцелановата бяла кожа е знак за принадлежност към висшата класа. Така от пръв поглед си личат хората, които се грижат за себе си и не работят на открито. По това време загоряло тяло имат хората, чийто живот минава в тежък труд.

С годините нещата се променят напълно- тенът вече е символ на висок социален статус. Такъв имат хора, които водят здравословен начин на живот. Бронзовият загар вече е знак благополучие, енергия и привлекателност.

Под влияние на медии и социални мрежи тенът влияе на самочувствието и сексуалността. Устойчиви са стереотипите за красота и успех, но слънчевата светлина наистина влияе по много специален начин на хората.

Как се придобива идеален тен

Какво се случва в тялото, докато събира тен

Слънчевата светлина е мощен природен фактор, който влияе върху много жизнени процеси на човека. Как тялото реагира на излагане на UV лъчи?

Кожата започва да произвежда меланин, пигмент, който я предпазва от увреждане. Това вещество се натрупва в горните слоеве на епидермиса, придавайки на тялото тъмен нюанс.

Кръвоносните съдове се разширяват, кръвообращението и храненето на кожните клетки се подобряват.

Слънчевата светлина стимулира синтеза на витамин D, който е необходим за здравето на костите, имунната функция и много други функции.

Умереното излагане на слънце подпомага обновяването на епидермалните клетки и заздравяването на леки наранявания и възпаления .

Увеличава се производството на хормони на радостта – ендорфини, което създава приятни усещания и подобрява настроението.

Отрицателни ефекти от ултравиолетовите лъчи

УВ-лъчите са здраве, но не и в повишено количество. Прекомерното почерняване нанася увреждания на организма, водещи до ускорено стареене на кожата и други нежелани последствия като:
Изгаряния , зачервяване, подуване, болезненост, образуване на мехури

Увреждане на ДНК, поява на мутации в клетките, развитие на доброкачествени и злокачествени неоплазми.

Фоточувствителност, обостряне на някои кожни заболявания, например лупус еритематозус, слънчева уртикария, фотодерматит.
Увреждане на очите, изгаряне на роговицата от тен без слънчеви очила.

Тайни за красив тен без вреда за тялото

За да се постигне баланс- красиво, но здраво тяло, трябва да се следват следните препоръки:

1. Правилна подготовка на кожата за излагане на слънце

Преди да се отиде на плаж, трябва да се обърне специално внимание на тялото. Важно е да се знае, че само гладката, овлажнена кожа придобива добър тен. Няколко дни преди слънчеви бани трябва да се премахне хиперкератозата, т.е. да се свалят мъртвите клетки по повърхността на тялото с пилинг . Той премахва сухите люспи от кожата и стимулира обновяването на тъканите;

След това сутрин и вечер трябва да се нанесат овлажняващи и подхранващи продукти, особено ако кожата е склонна към сухота;
Две седмица преди плажуване трябва да се спрат продуктите с ретинол или големи количества плодови киселини; През същия период е най-добре да се нанася слънцезащитен крем с висок защитен фактор – SPF 30 или по-висок.

2. Време за тен

За доброто здраве и отличните резултати е необходимо постепенно да се увеличи излагането на слънце от 10 до 50 минути- тен трябва да се прави с кратки сесии, без прегряване, с почивки на сянка. Това ще позволи на кожата да се адаптира и да добие равномерен цвят. Оптималното време за безопасно излагане на слънце зависи от определени неща:

Хората с много светла кожа най-добре е да се излагат на слънце само 5-10 минути, смуглите могат да се пекат до 1-2 часа.
Най-интензивното ултравиолетово лъчение е от 11-12 до 16-17 часа. Красивият и здравословен тен изисква слънчеви бани с не е толкова агресивна радиация. Най-приятно е да се ходи на море сутрин и вечер.

През лятото има много повече ултравиолетова радиация, отколкото през другите сезони. Тогава трябва да се стои на слънце 15-30 минути. През пролетта и есента престоят на открито може да се увеличи до 1 час.

Колкото по-близо до екватора, толкова по-интензивна е слънчевата радиация. На екватора можете да правите слънчеви бани до 30 минути, на полюсите до 2 часа.

При облачно време ултравиолетовите лъчи проникват през облаците и въздействат на тялото, затова е необходима защита от слънцето дори в облачно време.

3. Смяна на позата

Важно е да се вземе предвид не само времето, прекарано на слънце, но и равномерността на излагане на UV лъчи на различни участъци от кожата. За да направите това, трябва периодично е добре да се променя позицията на тялото.

4. Използване на висококачествени и ефективни предпазни средства
Безопасният тен се осигурява с крем или лосион с висок SPF 15-30 минути преди слънчеви бани и подновяване на слоя на всеки 2-3 часа, особено след плуване;

При избор на слънцезащитни продукти следва да се обърне внимание на състава, водоустойчивостта и препоръките за нанасяне.
Продуктът трябва да съдържа филтри срещу два вида UV лъчи – UVA и UVB. Първите причиняват образуването на старчески петна и засилват фотостареенето на кожата, вторите водят до изгаряния и алергични реакции.

Хората с чувствителна бяла кожа, която често изгаря, е добре да използват:

1. Кремове или лосиони с висок SPF

2. Маслата със SPF създават по-естествен тен и съдържат подхранващи компоненти за кожата.

3. Спрейове за тяло със SPF в удобен формат за нанасяне върху повърхността на тялото. Леките текстури са приятни за използване и бързо се абсорбират.

4. Слънцезащитни продукти за лице , които включват допълнителни компоненти за грижа за кожата.

5. Продукти за след слънце , които помагат за поддържане на привлекателен външен вид на тялото за дълго време.

6. Процедури след слънчеви бани

След плаж или работа на открито е важно да се отмие всичко: мръсотия, пот и солена вода. Основни препоръки за хигиена и грижа за тялото:

Хладен, но не горещ душ, за да не нараните тъканта.
Използване на меки гелове без сапун и агресивни компоненти, в противен случай можете да изсушите кожата си.
Нанасяне на регенериращ крем, мляко или пяна веднага след душ, докато тялото е още влажно.

Нанасяне на овлажнители. Препоръчителни са такива, в чийто състав влиза натриева пиролидонкарбоксилова киселина (Sodium PCA), естествено вещество с мощни овлажняващи свойства. Този компонент ефективно омекотява кожата и я предпазва от агресивното ултравиолетово лъчение. Овлажнителите също могат да съдържат антиоксиданти, които могат да противодействат на вредните ефекти на слънцето и да помогнат на кожата ви да изглежда здрава.

Ако са се появили дискомфорт, зачервяване или изгаряне се нанасят специални охлаждащи и успокояващи кремове или гелове. Те съдържат компоненти, които облекчават възпалението и дразненето.

6. Облекло и аксесоари за слънцезащита

Изборът на висококачествени слънчеви очила с UV филтри е профилактика срещу проблеми със зрението. Добре е да се носи шапка с широка периферия за защита на главата и очите си, леки, светли дрехи с дълги ръкави и панталони.
7. Спазване на стандартите за здравословно хранене
През горещия летен период е особено важно да се консумират повече антиоксидантни храни – горски плодове, зеленчуци, риба. Плодовете повишават фоточувствителността – най-„опасни” са портокали, лимони и други цитрусови плодове. Алкохолните напитки дехидратират тялото.

8. Поддържане на водния баланс

В горещо време трябва да се пият много течности. Колкото по-висока е температурата на околната среда, толкова повече вода се нуждае от тялото. При интензивни натоварвания през лятото загубата на влага се увеличава значително. Ето защо при умерена топлина (до +30°C) трябва да се пие около 1,5-2 литра вода на ден, при температури над +30°C – 2-3 литра, по време на физическа активност – 0,5-1 литър на час , редовно на малки порции. Трябва също така да се има предвид, че в горещините тялото губи не само влага, но и важни микроелементи. Затова си струва да включит в диетата си минерална вода или напитки със соли.

Спазването на тези прости правила ще направи лятната ваканция наистина прекрасна. След нея ще се върнете с красиви спомени, добро настроение, обновено здраве и перфектен тен!

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!