You are here
Home > Cherchez la femme > Момичета, има смисъл > Как да разпознаем емоционалната манипулация?

Как да разпознаем емоционалната манипулация?

Емоционалните изнудвачи знаят колко сме зависими от връзката с тях и знаят нашите слабости и тайни

Понякога дори хората, които ни обичат искрено, са склонни към емоционална манипулация. Те използват привързаността ни към тях, за да получат това, което искат.

Емоционалното изнудване е форма на манипулация, при която близки хора пряко или косвено заплашват да ни „накажат“ по някакъв начин, за да не правим това, което искат.

Ако смятате, че не сте жертва на подобно въздействие от страна на роднини, приятели или съпруг, помислете добре. Още по-страшно е, ако ви манипулира човек, който не го е грижа за вас. Тогава рискувате дори да станете жертва на дребни кроежи, които ще ви костват много.

Ето как протича самото емоционално изнудване:

1. Искания

Първият етап на емоционалното изнудване е предявяването на искания. Манипулаторът поставя изисквания, понякога може да е директно като: „Не искам да го/я виждаш“. Понякога обаче искането е изразено индиректно (т.нар. пасивно-агресивно). Това може да бъде някаква форма на гняв или манипулация чрез мълчание, докато човекът не направи това, което се иска от него. Една от най-големите форми на манипулация на този етап е, когато истинското намерение е маскирано с „загриженост“. Например „този човек ви влияе зле“.

2. Съпротива

За да се осъществи емоционално изнудване, трябва да има съпротива от страна на манипулираните, в противен случай това би било просто искане. Понякога е твърдо и ясно „не“, подкрепено с аргументи. И понякога някой може просто да откаже да говори или по друг начин да откаже по-нататъшна комуникация. Има и друга форма на съпротива – бездействието. Обикновено с надеждата, че изнудвачът ще забрави за собствената си молба.

3. Натиск

В една нормална връзка, когато възразите, другият или оставя проблема сам, или предлага да работите заедно, за да намерите решение. Човек, който участва в емоционално изнудване, ще се опита да ви принуди да изпълните молбата му.

4. Заплаха

Емоционалното изнудване винаги включва заплаха от наказание, което ще бъде задействано, ако искането не бъде изпълнено. Заплахата може да бъде:

Директно – Това е ясно изложение на ситуацията и информация за последствията от неспазване на изискванията. Например „Ако не направиш това, ще те напусна“.

Косвени – спекулации за възможни резултати. Например: „Ако ти не искаш да отидеш на кино с мен, някой друг ще го направи“.

Скрита заплаха – В този случай е трудно да се отгатнат реалните последствия, тъй като те са скрити зад привидно положителна информация. Пример: „Направете каквото казвам в името на бъдещето на нашата връзка.“

5. Съгласие

Жертвите на емоционално изнудване често се чувстват така, сякаш нямат алтернатива. Жертвата, без да иска да понесе последствията, изразени от изнудвача, просто се съгласява с искането.

6. Повтаряне на манипулацията

Успешната манипулация е солидна основа за по-нататъшно подобно поведение. Когато покажете на другия човек, че емоционалното изнудване е ефективен начин да изпълните исканията си, има риск той да продължи да се държи манипулативно.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!