You are here
Home > Хоби и ТВ > Приложна магия > Как да се прекръстим като православни: Знакът на вярващия

Как да се прекръстим като православни: Знакът на вярващия

Така нареченото „кръстене” е прост, но свързан с дълбоката вяра жест на християните

Кръстният знак е религиозен жест, който православните християни обикновено правят в църквата, в съответствие с традицията. Въпросът е, че трите десетилетия след комунистическо управление все още не могат да компенсират забраните и липсата на знание, свързано с религиозната обредност.

Защо християните се прекръстват?

Смисълът на православния жест е пресъздаването на кръста, на който Господ победи злото.

Смята се, че самата символика на кръста има голяма духовна сила. С негова помощ светиите извършвали чудеса, освещавали вода. Според църковното учение с прекръстване е възможно да се устои на демони и зли духове, които побеждават човек.

Кръстът за православните също означава единство с Бога. Те го правят, за да покажат вярата си в триединството на Господ.

Специално значение има начинът, по който пръстите са сгънати – събрани в едно палец, показалец и среден означава Светата Троица – Отец, Син и Свети Дух. Безименният пръст и малкият пръст са притиснати към дланта и изразяват двойствената природа на Исус Христос – едновременно божествена и човешка. Дланта символизира земята, на която Богочовекът Христос слиза за спасението на човечеството.

Движението на дясната ръка означава спасение в православната традиция: Ръката докосва челото, стомаха, след това ръката достига дясното рамо и се движи от него наляво. По този начин вярващите освещават ума, тялото и чувствата, а жестът отдясно наляво е молитва за Царството небесно след смъртта.

Как да се прекръстим като православни?

Свещеник Александър Кузмин разказва: „Да бъдеш кръстен означава да отпечаташ върху тялото си образа на кръста, инструмента за екзекуция, на който Господ, като стана човек за нашето спасение, претърпя ужасни мъки и прие смъртта, изкупвайки първородния грях.”

Кръстът се изобразява първо чрез докосване на челото с думите „В името на Отца“, след това до пояса – „и Сина“, до дясното рамо – „и Светия“, до лявото рамо „Дух . Амин“. Важното е бавността, обмислеността, разбирането на смисъла на процеса, отбеляза духовникът. Има и православен обичай след прекръстването да се покланят или коленичат.
Как да се кръстим правилно като православни
Пред храма и в храма

Православната традиция предполага, че вярващият трябва да се прекръсти преди да влезе в храма и когато го напусне. На входа на църквата трябва да се прекръстите веднъж, разрешено е да се кръстите три пъти: смята се, че това символизира Светата Троица.

Вторият път религиозен жест се извършва след влизане в храма.

В самия храм православните първоначално отиват до иконата, за да я целунат. Преди това действие вярващият също се кръсти, но прави жест по желание. Няма строги правила: има значение доброволността на действието.

По време на богослужението се четат молитви, които задължително са придружени с този знак. Най-добре е да се съсредоточите върху свещеника и да се кръстите с него, за да избегнете хаотични движения на ръцете. Най-често срещаните случаи на кръщение по време на молитва:

1. При молитва Символ Вреую: „Вярвам“, „в единия Господ …“, „в Светия Дух“.
2. С думите „със силата на честния и животворящ кръст“.
3. Четене на първите думи на Апостола, притчи.
4. С думите „Христос, нашият истински Бог“.
5. В думите „Слава на Бога във висините“, ако се чете Шест псалм.
6. При думите на тропара „Спаси, Господи, Твоя народ“.

В ежедневието

„Винаги е необходимо да се кръстим заедно с молитви преди и след сън, преди и след ядене, преди да напуснем къщата, преди важен въпрос, някакъв вид изпитание и след всичко това“, отбеляза отец Александър.

В Гърция, например, често можете да срещнете хора, които се кръстят при вида на църквата: когато минават покрай нея. Това се прави по желание и носи същия смисъл, когато православните го правят преди да влязат в храма.

Кръстен знак

Кръстният знак е една от най-древните институции на Църквата, предавана устно, от поколение на поколение. В различните християнски традиции има различни версии на знака на кръста, но е важно да запомните необходимостта да следвате местната православна традиция.

Произход на жеста

Древните християни са първите, които го използват – обичаят е от апостолско време. В Откровението на Йоан Богослов има думи за „печата на челото“, очевидно те са служили като вид знак. Няма писмено потвърждение за това, но общоприето е, че това е така. Първоначално те се кръщавали с един пръст, противопоставяйки вярата си в един бог на езическия политеизъм.

За първи път знакът се споменава м 3 век – трактатът на Тертулиан „За короната на воина“. Говори за правене на кръстен знак на челото във всеки случай. От 4-ти век християните се кръстят по обичайния сега начин. Век по-късно започват дискусии дали е редно да се кръсти само с един пръст, ако Бог има двойна природа – Бог и човек.

Така се появява двупръстието при кръщението, което е популярно във Византия и се е запазило и в иконографията. Троицата възниква във Византия още през 13 век, но сред православните християни не се налага веднага.

Церемонии, ритуали, прощални думи, придружени с кръстен знак

В православното християнство кръстният знак е важна част от живота на вярващия. Това не е просто жест, а духовен акт на вяра. Затова те се кръстят в църквата, на входа към нея, по време на молитви.

Тъй като кръщенето се смята за оръжие срещу злите сили, човек може да прекръсти неговите близки, предмети, конкретни ситуации и т.н.:

Родители и свещеници благославят с кръстното знамение.

Благославят предмети и храна, за да извикат благодат.

Хората се кръстят при тръгване на път и други начинания.
Според свещениците не трябва да довеждате знака на кръста до пълен автоматизм: във всеки случай е важно да разберете защо се прави това.

Разликата между знака на кръста при православни и католици
При католиците традицията на прекръстването: те се разделят на тези, които използват ръце с два пръста, и тези, които използват цялата длан като символ на петте рани на Христос. Дланта се движи отляво надясно, а не отдясно наляво, както е обичайно в православието. Някои клонове на католицизма не придават такова значение на знака на кръста или напълно го отказват, аргументирайки отказа си с факта, че това е траурен знак.

Кръстният знак не е грях, но е редно човек да го извършва в традицията, в която е отгледан като християнин.

Неуместно кръстене

Въпреки факта, че кръстният знак е част от ежедневието на вярващия, не винаги е необходимо да се извършва. Това е в случаите, когато сами усещате неуместност на този жест, ако не сте кръстени в църква или имате колебания във вярата.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!