You are here
Home > Дом и семейство > Заети ръце - щастливо сърце > Как се прави схема за гоблен по снимка: Стъпка по стъпка към уникалната „бродирана картина”

Как се прави схема за гоблен по снимка: Стъпка по стъпка към уникалната „бродирана картина”

Фирмите за гоблени предлагат вълнуващо многообразие от идеи, но не и най-красивите ни спомени

Като любители и на гоблените в „Жена на Върха” се стараем да погнем на посестримите си по хоби. Бродирането успокоява, носи радост на душата и дори…сбъдва мечти. Преди да сътвори чудо обаче, създава усещане за добре свършена работа и е радост за окото. Фирмите за гоблени в това отношение предлагат страхотни възможности за изява. Единственото, за което не можем да разчитаме е, че няма как да избродираме спомените си с тяхна помощ.

Всяка гобленарка с малко опит се е отивала да създаде собствена схема за бродиране. Благодарение на най-популярните програми, някои могат да се похвалят със завидни постижения. Всички ще ви кажат, че най-сложното в този процес е изработването на схема за гоблен по снимка. Благодарение на авторите, които списват vseovyshivke.ru можем да сме полезни и в това отношение.

Ако сте решили да направите свой собствен, оригинален и уникален гоблен, то може да започнете с нас – стъпка по стъпка:

На първо място имате нужда от множество умения и способности:

1. Опит с програмата PhotoShop (сетете се за друга програма, която толкова компетентно и качествено обработва снимки).

2. Опит с PatternMaker програма (от всички програми за схеми на гоблени тя показа най-добри резултати.

3. Постоянство (не е нужно една гобленарка да се учи на търпение, но фината работа по схемите отнема много време и търпение – дори повече от шиенето на най-пипкавите бодчета или бродиране на фон. Прави се най-малко три пъти: на първо място в графичен редактор, после в ПМ и едва тогава в действителност).

4. Око за цветовете (Трудно е да се обясни, или имаш око на художник, или – не).

Ето как са направили схема на гоблен по снимка в vseovyshivke.ru:

Първи етап

Внимателна преработка на снимката в графичния редактор.

Преглеждате опциите за черно-бяло или „трицветен“ портрет … (всички снимки могат да бъдат уголемени с кликване върху тях с мишка). В крайна сметка авторката на снимката осъзнала – искала възможно най-реална схема, която да отразява всички цветове и нюанси, дори и да се наложи да работи с 60 броя от тях.

През този етап се изисква здрава работа с фотошоп – криви, цветови баланс, изрязване на изображението, отделяне на фрагменти, работа по тях, острота, и задължителната постеризация – тя е нужна, за да намаляване броя на цветовете във финалната бродерия.

Бъдете готови – този процес няма да трае кратко – не и за една вечер след работа и когато приспите децата. Ще изисква много „усукване”, но накрая ще може да се похвалите с нещо като:

Когато резултатът от обработката на снимки е задоволителен за вас, трябва да го запазите в JPG формат. След това, като отворите запазения файл, преоразмерете изображението до 200 пиксела на инч и го запазете като отделен файл. С него ще работите в PatternMaker. А това е вторият етап.

Втори етап:

Качване и обработка на снимки в програмата за създаване на схеми за бродиране.

PatterrnMaker

Изображението може да се обработи по някакъв начин, но PatterrnMaker отавна се е утвърдила като „вся и все” за гобленарката у нас .

Ако качвате за първи път снимки в програмата, тя ще поиска да въведете вашите желания за размера на бъдещата бродерия, броя на цветовете, както и други важни параметри . Така че, след като приключите с качването на снимка в програмата за създаване на схема, вие сте почти наполовина от реализирането на вашата идея! Остава ви още една, предпоследната, но и важна фаза – третата.

Етап три

Работата с приключената схема

Когато видите резултата от експортирането на оригинала, не се паникьосвайте. Изглежда, разбира се, малко страшно. Там обаче можете да видите как изглежда работата по различни начини – просто експериментирайте с бутоните. Програмата ви дава възможност да видите как ще изглежда схемата на една снимка под формата на черно-бели и цветни символи.

Съветваме ви да на първо място се провери броя на цветовете – обикновено програма дава твърде много близки по цвят и „Екстра“ цветове – които се използват в схемата само за един –два бода. Ако използвате възможностите на програмата умело, ще редуцирате излишъците от нюанси. Тук трябва да изберете: или да вземете по-малък брой цветове и да имате големи „засенчващи“ фрагменти; или – повече цветове и да получите по-добра точност на изображението. В действителност, същото се отнася за размера на гоблена (каунтите) – ако поставите размер 11 – получавате огромни бодове и половин метър широк гоблен. Стандартно – се залага на 18 или 22 каунта.
На този етап избирайте внимателно нюансите, с които може да се разделите, проверете броя на единичните бодове, ако е възможно – махнете голяма част от тях. Обикновено, в оригинала ще се сблъскате с огромен брой единични бодове. Понякога едно кръстче обаче може да промени всичко, затова работете фино, внимателно, преглеждайте непрекъснато какво ще се получи накрая. Работете „с пинсета”, метафорично казано.

Отнема много време, но вашият уникат е безценен и ще му се радвайте цял живот – нека това не е картина, която ще ви огорчава!
Експериментирайте с брой цветове, видове бод,нюанси до момента, в който ще бъдете доволни с финалния резултат.
Тогава идва ред на четвъртия етап.

Етап четири

Запаметяване на схемата за гоблен.

И този етап не е толкова прост. Програмата е, разбира се, е оборудвана с бутона „Import“ и може да създадете свой отделен текстов файл с ключ, на който ще видите всички цветове и размера на гоблена, и JPG формат за самата схема. Тук трябва да решите : къде и как ще бродирате? Може и да работите директно от екрана, но е ужасно неудобно.

Намерете цветен принтер, който ще отпечата цветна схема, имайте предвид, че страниците на схемата понякога не попадат в размера на един лист хартия формат А4.

Алтернатива е да съхраните черно-бяла символна схема с ключ. След това да отворите файла във „Photoshop“ и да разделите схемата удобно на листа във формат A4.

loading...

One thought on “Как се прави схема за гоблен по снимка: Стъпка по стъпка към уникалната „бродирана картина”

  1. Хораааааааа, поне да бяхте го превели от руски като хората. А че баба Пена няма да си направи схема по вашите инструкции, няма. Като бъкел не разбирате от материята, що ви требе да се излагате, бе?

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!