You are here
Home > Хоби и ТВ > Приложна магия > Клетва от кумата най-тежко пада: Суеверие или истина са проклятията? (И как да ги развалим?)

Клетва от кумата най-тежко пада: Суеверие или истина са проклятията? (И как да ги развалим?)

Клетвата от кумата най-тежко пада, пазете се и от клетвите на роднини

Казват, че твърде много благословии в една къща не е добре, но ако има и клетви става страшно. Нашите думи вибрират с особена честота и често пъти взаимодействат с околната среда, променяйки не само живота и ежедневието ни, но и целия свят. Затова внимавайте не само с думите, които казвате, но и с начина, по който ги казвате. Защото хвърлена клетва се вдига много трудно, а прошка от оня свят е почти невъзможно да се измоли.

Мит или суеверие, клетвата на пръв поглед няма общо с християнските догми. И въпреки това клетвите са едни от най-тежките думи, които могат да бъдат казани от един човек. Срещу тях лек няма.

„Много благословии не са на добро, а камо ли когато са клетви“, гласи една македонска поговорка. За народа най-тежка се смята клетвата кума или кумата, особено за младоженците.

Следващата по тежест е клетвата на майката и тази на бащата. Пазете се от тях — те винаги хващат и може да ги влачите до девето коляно. А да получите опрощение, когато са се преселили в отвъдния свят е трудно, много трудно. Почти невъзможно. Ако ви се случи подобно нещо, най-добре се обърнете към свещеник или дайте да ви четат Василиеви и Киприянови молитви, за да се развали проклятието.

Как се хвърля клетва?

Клетвата са думи изречени в момент на гняв, агресия и ярост. Понякога изпълнени с негативни емоции и желание да нараните другите. Друг път просто празни думи — но казани така, че да засегнат този, за когото са предназначени.

Най-тежка е клетвата на кумата, защото тя е духовна наставница и майка на младоженците. Кумът пък се явява духовен баща и родител. Пазете се от техните проклятия. Казват, че ако обидиш кума си, обидил си сам Господ. Затова и новобрачните се отнасят с толкова голямо уважение към тези, които са ги събрали и венчали.

Клетвата на майката също е много страшна. Пазете се от майчините сълзи и майчиния гняв, който в тежки моменти е страшен. Тази клетва винаги застига жертвите си и от нея спасение няма. Единствено майката може да даде прошка, но е много трудно да я измоли човек. А още по-трудно да я заслужи.

Внимавайте и с грубите изрази по адрес на непознати.  „Да му се не види!“, „Да му се не знае“, „Дявол го взел“,“Да върви по дяволите“, „Да пукнеш дано!“, „Бял ден да не видиш!“, „Да кукуваш самичък цял живот“ и каквито още изрази ви дойдат на ум, могат да се превърнат в ужасни клетви и да застигнат този, по чийто адрес са казани. Старите хора имат една много вярна поговорка — „Казана дума — хвърлен камък“. Внимавайте с думите – те имат страшна сила и могат да застигнат всеки, към когото са насочени. Рано или късно.

Разваляне на родово проклятие сн. Pixabay
Хвърлена клетва тежко пада сн. Pixabay

Ню ейдж идеи

В последните години част от ню ейдж общностите пропагандират, че езикът на омразата използван в художествени произведения – книги, филми, музика, сериали, масмедии, интернет, форуми и прочие, също е клетва. И именно това провокира толкова много агресия и насилие сред младите. Ако се наложи автоцензура по отношение на грубия език и насилието, последователите на тази философия са убедени, че агресията в обществото ще намалее наполовина.

С други думи – изчистете езика и съзнанието си от цинизми и агресия, и повлияйте на околните да направят същото. И качеството на живота ви ще се подобри.

Не можем да кажем, дали тези твърдения са верни, а що се отнася до това, че сценичната агресия в киното поражда агресия и в живота, то това е тема на друга статия.

Как се вдига клетва?

Клетва се вдига по три начина – с искрена прошка измолена от този, който е хвърлил клетвата, с посещение при свещеник или ходжа за четене на пречистващи молитви и чрез искане на прошка от роднините на проклинащия и раздаване на ритуален хляб, който се замесва по специален начин. Отново след консултация със свещеник.

Самата църква отхвърля анатемата като нещо нехристиянско, което няма общо с канона. Но въпреки това клетвата съществува. Последиците от нея могат да стигнат и до девето коляно. Затова и трябва да се пазим от нея.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!