You are here
Home > Cherchez la femme > Икони и легенди > „Клуб 27“ – супергрупата, в която никой не иска да бъде

„Клуб 27“ – супергрупата, в която никой не иска да бъде

„Клуб 27“ е името на феномена, който обединява култови музиканти, починали на 27 години

„Клуб 27“ се превръща в едно от най-трагичните и тайнствени явления в историята на музиката. След смъртта на легендарния основател на Nirvana – Кърт Кобейн, феновете на култови изпълнители като него забелязват странно съвпадение – идолите им умират на 27 години. И макар днес Клубът да включва не само музиканти, все пак списъкът на „основния състав“ е кратък. 

Кои са изпълнителите от Клуб 27

 

Робърт Джонсън

Робърт Лерой Джонсън е първият музикант, влязъл в странния „Клуб 27“. Неговата житейска история е също толкова мистериозна, колкото и смъртта му, а работата му с право се счита за културно наследство с огромно въздействие върху всички. Изпълнителят прави първите си стъпки към успеха през 30-те години на миналия век. Според повечето му колеги усилията му са напразни – липсват му талант и умения. За щастие, Джонсън ги опровергава. През 1931 г. буквално взривява индустрията и като че ли никой не разбира как за толкова кратко време успява да овладее тайните на блуса толкова майсторски. По думите му способностите му идват след сделка с дявола, на когото обрича душата си. Споменът за тази сделка се пази в култови композиции като Up Jumped The Devil, Me and the Devil Blues, Hellhound on My Trail.

Музикантът умира на 16 август 1938 г. в Мисисипи – на 27 години. Според официалната версия, изложена от полицията, причината за смъртта на Робърт е огнестрелна рана, която той е получил в резултат на конфликт с партньора на любовницата си. Версията има много противоречия. Някои смятат, че изобщо не е бил застрелян, а е отровен от ревнив съперник. От друга страна, феновете му нямат възможност да се сбогуват с него. Липсва и официалното заключение на патолога, установил неговата смърт. И най-важното – никой не знае къде е погребан Робърт Джонсън. Три гроба претендират да пазят останките му, но никой не може да каже със сигурност в кой точно са те.

Брайън Джоунс

Основателят на култовата група The Rolling Stones Брайън Джоунс остава завинаги в историята на музиката с изключителните си способности. Съдбата му обаче не е лесна. Дългите години на търсене на точния жанр, провалите в личния живот и особеностите на характера му стават причина за редица усложнения. Негови колеги и приятели многократно са споделяли, че изпълнителят има сложен характер и експлозивна нагласа. Именно те оказват влияние върху отношенията в групата и водят до напускането му. Един от членовете на The Rolling Stones описва поведението му така: „Брайън имаше две личности. Едната се държеше сдържано и разумно, а втората бе непостоянна и неадекватна. В крайна сметка комуникацията с него стана непоносима“. Освен тези личностни особености музикантът има и други проблеми – редуващи се състояния на депресия и параноя, злоупотреба с алкохол и наркотици.

На 3 юли 1969 г. 27-годишният Джоунс е открит в безсъзнание в басейна си в дома си в Хийтроу. По-късно приятелката му Ана Уолин твърди, че когато е изваден от водата, той все още е жив, но съдебните лекари не потвърждават тази версия. Официалната причина за смъртта му е инцидент, но повечето му познати вярват, че се е самоубил. След три години Ана обявява друга версия – Брайън е убит от строителя, реновирал къщата му. Всички замесени в случая отказват да дадат официални показания пред полицията и историята постепенно остава в миналото. Джоунс е погребан в гробището в Челтнъм в изключително тесен кръг. Голяма част от близките му приживе дори не присъстват на церемонията.

Джими Хендрикс

 


Един от най-талантливите рок китаристи на нашето време – Джими Хендрикс, също е емблематичен музикант. Приживе способностите му са признати за феноменални. Музикалната му кариера започва доста рано – на 16 години. След като губи майка си, си купува китара и посвещава цялото си свободно време на новото си хоби. Опитва нови акорди и техники, а по-късно участва и в малки концерти с неизвестни рок групи. Постепенно навлиза в света на музиката. Час Чандлър, бивш член на The Animals, става негов продуцент и му помага да създаде собствена група – The Jimi Hendrix Experience. За съжаление, тя не просъществува дълго. Вътрешните конфликти между участниците и пристрастяването на Хендрикс към наркотиците водят до разпадането ѝ през 1969 г. През същата година Джими основава нова формация – Gypsy Sun and Rainbows. Именно с нея прави легендарно изпълнение на фестивала в Уудсток и е признат за най-добрия китарист на всички времена.

Последното му участие е на 6 септември 1970 г. На 18 септември същата година около 11 сутринта тялото му е намерено в хотел в Лондон. Задушава се вследствие на повръщане, предшествано от поглъщане на много алкохол и сънотворни. Обстоятелствата около смъртта му все още са противоречиви. Някои смятат, неофициално разбира се, че е убит. Тялото му е погребано в гробището Greenwood.

 

Джанис Джоплин

Култовата блус певица Джанис Лин Джоплин започва своето пътуване до музикалния Олимп още в училище. На 19-годишна възраст тя записва свои собствени композиции и бързо достига безпрецедентни висоти в работата си. От 1963 г. започва да пътува из градовете на Америка, срещайки различни представители на света на музиката. Дори тогава обаче амбициозната певица се бори с вътрешните си демони с помощта на всякакви наркотици. През 1965 г. Джанис твърдо решава да се откаже от пагубната си страст. Завръща се в дома на родителите си в Тексас, но скоро го напуска, за да участва в създаването на музикалната група Big Brother & the Holding Company. Работата в новия екип ѝ донася огромен успех. През следващите години в кариерата ѝ се наблюдават редица успешни творчески излитания, включително емблематичното представяне на групата на фестивала в Монтерей, съвместни концерти с известни музиканти и турне. През 1968 г. обаче успешната формация се разпада в резултат на продължителна конфронтация между бързо набиращата популярност Джоплин и останалите музиканти, които се чувстват като резервни играчи.

Освен това изпълнителката се изявява и като част от Kozmic Blues Band, която по-късно се влива във Full Tilt Boogie Band. Редица успешни изпълнения и композиции бележат поредния творчески път. На 3 октомври 1970 г. Джанис е възхитена от слушането на финалната композиция на диска, за който трябва да запише вокална партия още на следващия ден. Плановете ѝ обаче не са предопределени да се сбъднат. На 4-и певицата е намерена мъртва в стая в хотел Landmark Motor. Причината за смъртта ѝ е свръхдоза наркотични вещества, но много от феновете ѝ намират обстоятелствата около кончината ѝ за доста подозрителни. В крайна сметка станалото в хотела е признато за инцидент и трагична грешка.

Джим Морисън

Лидерът на The Doors умира на 3 юли 1971 г. от инфаркт. На 27 години. Първоначално е очарован от света на киното, но работата му като режисьор не е успешна. Няколко години несигурност, търсене на себе си и конфликт с родителите бележат времето му в Калифорнийския университет. Именно там се запознава с Рей Манзарек, с когото през 1965 г. основават The Doors. В началото изпълненията им не са успешни – никой в групата няма музикално образование, а лидерът Морисън често употребява с алкохол заради несигурността и срамежливостта си. Въпреки това скоро намират първата си целева аудитория и започват пътя си към голямата слава. Увереността им се утвърждава, когато привличат вниманието на продуцента Пол Ротшилд, влиятелен представител на музикалната индустрия. Сътрудничеството им с него им открива нови хоризонти. Много скоро целият свят ги познава.

За съжаление обаче, легендарният вокалист започва да злоупотребява с алкохола и наркотиците. Умира на 3 юли 1971 г. Последните си часове прекарва с приятелката си Памела, а малко по-рано прави планове за бъдещето с Ален Роун. В три часа сутринта взема голяма доза лекарства, става му зле, но отказва хоспитализация. Няколко часа по-късно е намерен мъртъв в банята. Причина за смъртта му е остра сърдечна недостатъчност.

Кърт Кобейн

 


Един от най-известните рок музиканти в света безспорно е Кърт Кобейн. Талантлив китарист и основател на култовата група Nirvana, той също остава на 27. Именно неговата смърт привлича вниманието на обществеността към феномена „Клуб 27“. Кобейн е свързан с музиката още от дете. Според близките му, когато е четиригодишен, създава собствена песен, посветена на пътуване до малък увеселителен парк. В същото време обича да рисува, научава се да свири на барабани и съвсем скоро овладява първата си китара. Периодът на израстване се превръща в трудна за него възраст – развод на родителите, депресия, напускане на дома и скитане сред роднини и приятели. Срещите му с музиката го карат да мечтае за собствена група. Нейното начало е поставено през 1987 г. Раждането на Nirvana отваря нова ера в рок музиката. Същевременно Кобейн се разписва и на любовния фронт. Връзката му с Кортни Лав е една от най-забележителните любовни истории на века, криещи в себе си наркотици, проблеми със закона и много демони.

Легендарният китарист проявява редица психични проблеми. Едва на 13 години започва да използва незаконни вещества и с течение на времето проблемите му все повече се задълбочават. Преживява няколко свръхдози, които фенове определят като опити за самоубийство. На 8 април 1994 г. тялото на Кърт Кобейн е открито в оранжерията на собствения му дом. Самоубива се. Въпреки че смъртта му поражда редица версии, никоя от тях впоследствие не се потвърждава.

 

Ейми Уайнхаус

 


Ейми Уайнхаус е призната за една от най-добрите певици на нашето време. За съжаление, и тя си запазва място в „Клуб 27“. Уайнхаус започва да записва първите си композиции още като тийнейджърка. По същото време за първи път опитва и незаконни вещества, към които скоро се пристрастява. Дебютният ѝ албум има невероятен успех. С течение на времето тя завладява музикалния Олимп и получава моментално признание за способностите си. За нещастие, творческите ѝ успехи не могат да ѝ помогнат в борбата със зависимостите. Състоянието ѝ се влошава, а броят на скандалите, свързани с името ѝ, многократно надвишава допустимите норми.

На 23 юли 2011 г. тялото на Ейми е намерено в лондонския ѝ апартамент. Официалната причина за смъртта ѝ е установена след няколко месеца – сърдечен арест, причинен от прекомерна консумация на алкохол От 2014 г. Лондон е дом на паметник на певицата, който се превръща в емблематично място за феновете ѝ.

Едуард Старков

Едуард Старков е рок музикант и поет. За повечето хора той е известен с изпълненията си в група „Химера“. Сформира групата през 1990 г. и интерпретира най-вече темите за приятелството, самотата, шизофренията и самоубийството. Старков се обесва на 23 февруари 1997 г. и съвсем естествено се нарежда до „колегите“ си от „Клуб 27“.

Ким Джонгхюн


Ким Джонгхюн е основен вокалист в популярната южнокорейска поп група SHINee и е един от 4-те най-влиятелни звезди на феномена K-pop (корейска поп музика). Той е не само изпълнител, но и автор на голяма част от песните на групата си. Сам продуцира, пише и композира албумите си. Въпреки качествата си талантивият младеж години наред страда от депресия и усещане за непълноценност. „Чувствам се прекършен отвътре. Депресията ме погълна“, казва той. Макар всячески да търси помощ, не успява да я намери в лицето на лекарите. Затова и решава да сложи край. На 18 декември 2017 г. светът разбира, че се е самоубил.

Димитър Воев

Димитър Воев остава в историята на българската музика най-вече като основател на култовата дарк уейв група „Нова генерация“. „Парадокс“, джаз дуетът „Воцек“, „Воцек и Чугра“, „Кале“, „Вход Б“ са другите формации, чийто член той успява да бъде. Изявява се и като поет и композитор, проявява активно участие и в обществения живот. За съжаление, тумор в мозъка става причина днес той да има своето място в „Клуб 27“. 5 септември 1992 г. завинаги отнема Воев от феновете му.

Николай Николов – NI.co

Николай Николов – NI.co е музикант, певец, композитор, поет и най-вече фронтмен на българската рок група NI.co, чието начало бележи 2012 г. Занимава се с музика от 8-годишен, а първата група, в която свири, е Eclipse. Така се запознава с Владислав Христов (барабани), с когото по-късно работят заедно в Extazia и NI.co. В края на 2006 г. се ражда и групата Robbery. В края на 2007 г. пък Николай Николов и Филип Славов решават да създават авторска музика и основават Extazia. Към нея са привлечени и Николай Христов (бас) и Владислав Христов (барабани).

В началото на 2012 г. се ражда NI.co. Първото си турне в страната групата осъществява през лятото на същата година под мотото: 50 years of the Rolling Stones. В края на 2015 г. NI.co се съсредоточава върху издаването на първия си студиен албум. „Рискувам“ е последната песен, която Николов издава официално приживе. Тя бележи рекорд в класацията „БНР Топ 20“ и печели голямата награда за 2018 г. за песен, задържала се най-дълго време на първо място – 9 седмици. За съжаление, NI.co не успява да получи наградата си. На 29 юни 2018 г. той загива при пътен инцидент на път за участие в Русе. И завинаги остава на 27.

Така „Клуб 27“ приютява една специална част от най-талантливите личности на нашето време – въпреки проблемите, странностите и демоните им.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!