You are here
Home > Хоби и ТВ > Любопитно > Книги за любовта, с които да кажеш: „Обичам те!“

Книги за любовта, с които да кажеш: „Обичам те!“

Любовта умее да владее хората и често е катализатор на неочаквани събития. Затова и редица писатели намират свои сюжети, за да разкрият впечатляващата ѝ сила и способността да оцелява при непредвидени обстоятелства. Обикновеният читател пък съумява да изразява обичта си към любимите си хора именно чрез книги за любовта. Чии велики любовни истории ще бъдат ценен подарък за някого, можете да проследите тук:

1. Габриел Гарсия Маркес и „Любов по време на холера“. Тази колумбийска класика се превръща в емблема на романтиците в България едва през 1987 г., когато най-сетне стъпва на българския пазар. Надеждата героят да спечели първата си любов, продължава повече от 50 години и съумява да сподели страстите не само на младостта, но и на остаряването.

2. Ърнест Хемингуей и „За кого бие камбаната“. Историята тук потапя читателя в испанската гражданска война и макар да не е типична книга за любовта, има какво да се научи от приключенията на младия американец Робърт Джордан.

3. Франсис Скот Фицджералд и „Великият Гетсби“. Няколкото екранизации на книгата я правят още по-популярна сред любителите на романтични истории с трагичен край, а Гетсби се помни като упорития млад милионер с неясно минало, който не се спира пред нищо, за да спечели любимата.

4. Гюстав Флобер и „Мадам Бовари“. Романът спечелва международна слава на автора и несъмнено е книга, която взривява обществените нрави. Безцелният живот на Ема Бовари се осмисля в плен на изпепеляващата любов и на практика я довежда до самоубийство.

5. Лев Толстой и „Ана Каренина“. Творбата е връх в историята на руската класическа литература. Ана и Вронски изживяват своята бурна любов извън морала, но и това не успява да я спаси от разрушението.

6. Джейн Остин и „Гордост и предразсъдъци“. Това е едно от най-запомнящите се произведения на английската литература от 19. век. Историята на Елизабет и Дарси се движи през заплетена върволица от събития, но за щастие, накрая любовта възтържествува.

7. Никълъс Спаркс и „Тетрадката“. Съвременен роман от 1996 г., „Тетрадката“ е неостаряваща любовна история, която прави безпощаден анализ на преживяванията на двама млади, неспрели за миг да се обичат.

8. Майкъл Ондатджи и „Английският пациент“. Трагичната любов в романа е буквално изпепелена от Втората световна война. Страданията на героя са жестоки не само физически, грешна е и неговата забранена любов.

9. Джон Грийн и „Вината в нашите звезди“. На фона на болестта и ужаса от нея се случва и любовната история между 16-годишната Хейзъл Грейс Ланкастър и година по-големия Огъстъс Уотърс.

10. Лайза Клейпас и „Тайните на една лятна нощ“. Магията на любовта е въдворена в драматичната история на Анабел Пейтън, която попада в лапите на ловкия съблазнител Саймън Хънт. За висшето общество на Лондон предстоят интересни събития…

11. Джоджо Мойс и „Аз преди теб“. Историята на Лу и Уил крие изненади и за двамата. Срещата им се оказва животоспасяваща и в буквалния, и в преносния смисъл, а красотата в отношенията им им отрежда 350 дни в британските класации за бестселъри.

12. Елизабет Гилбърт и „Яж, моли се и обичай“. Пътешествието на главната героиня представлява път към себе си и към постигане на равновесието. Италия, Индия, Индонезия потапят душата ѝ, разпаднала се на части, в свят, който умее да възстановява хармонията.

13. Маргарет Мичъл и „Отнесени от вихъра“. Книгата бързо се превръща в бестселър и любимо четиво на милиони романтици по света и макар действието да се развива на фона на гражданската война в САЩ, драматичните събития в сферата на любовта изправят на нокти читателя.

14. Стефани Майър и „Здрач“. Тук любовта се среща на границата между световете – човешкия и този на вампирите. Екранизацията на романа го прави още по-популярен, както и отваря интереса към следващите творби на авторката.

15. Артър Голдън и „Мемоарите на една гейша“. Саюри се превръща е емблема на гейшата – грациозна и пленителна жена, която умее да забавлява мъже с власт и положение. Драматичната история на момичето и последващото ѝ развитие като еталон за красота и умения впечатляват с неочакваната си искреност.

16. Емили Бронте и „Брулени хълмове“. Първоначално критиците не приемат никак добре романа, а и днес мненията за него са доста противоречиви. Факт е обаче, че мрачната история по страниците му е сред най-любимите на Негово Превъзходителство Читателя.

17. Брам Стокър и „Дракула“. Историята би могла да се нарече наистина кървава, а елементът на страха присъства в почти всички събития в нея. Независимо от кървавия привкус, „Дракула“ е връх в постиженията на „вампирската“ литература.

18. Сесилия Ахърн и „Послепис“. Творбата е преклонение пред живота и хората, които обичаме. Макар историята тук да е свършила, тя е знак, че винаги има какво още да кажем на някого.

19. Одри Нифнегър и „Пътешественикът във времето и неговата жена“. Заболяване причинява немислимото на героя – той може да пътува във времето. И макар красотата на подобно лутане напред-назад да изглежда привлекателно, дори и времето успява да спре, когато обичаш.

20. Борис Пастернак и „Доктор Живаго“. Мъжкото начало в романа е поставено на изпитание. Младият лекар и поет Юрий Живаго се лута между две жени и любовта, а това поначало е драматично…

21. Хелън Филдинг и „Дневникът на Бриджит Джоунс“. Рене Зелуегър играе блестящо в едноименния филм, който спомогна книгата да намери още верни почитатели. Романтичната любовна история с привкус на драматизъм и понякога гняв се превръща в любимо четиво и днес.

22. Розамунде Пилхер и „Търсачи на раковини“. Драмата на главната героиня Пенелъпи Кийлинг е нейното семейство и неподозираната му жестокост и коварство, които излизат наяве в момент, когато тя се нуждае от помощ и подкрепа.

23. Карен Бликсен и „Извън Африка“. Творбата се появява през 1937 г., но все още пази чара си на любовно послание към света и хората. Едноименният филм пък до голяма степен успява да запази автентичността на „любовния“ стил на авторката.

24. Диана Габалдон и „Друговремец“. Книгата се превръща стремително в бестселър още с появата си на пазара и предлага интригуващ сюжет, както и запомнящи се характери.

25. Дейвид Лорънс и „Любовникът на лейди Чатърли“. Макар да се появява в Обединеното кралство едва през 1960 г., романът привлича вниманието на всички. Любовта и личните взаимоотношения тук са преплетени в неразривно цяло, а най-удовлетворени от подобен синхрон са читателите.

26. Джени Хан и „До всички момчета, които съм обичала“. Любовните писма на Лара Джийн са неочакван катализатор за доста интересни ситуации, а обичаните от нея момчета крият необичайни изненади.

27. Никола Юн и „Всичко, всичко“. Екзотичният сюжет предполага някои невиждани ситуации, при които любовта носи цвят на океан и рисковани приключения.

28. Шарлот Бронте и „Джейн Еър“. Силният дух на героинята не успява да я сломи във всички понякога немислими житейски несгоди, а стремежът ѝ към тържество на свободната воля я превръща в емблема на свободните жени по света.

29. Милан Кундера и „Непосилната лекота на битието“. Любовните истории в романа са разкрепостени и излизат извън рамките на конкретния материален свят. И ако философията на любовта понякога изглежда неразбираема, романът е начин да се опитаме да я проумеем отвъд разума.

30. Фредерик Бегбеде и „Уна и Селинджър“. Следвоенните години са арена на безметежна, но неосъществима любов, която е способна да докосне и най-закърнелите сърца.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!