You are here
Home > Хоби и ТВ > Любопитно > Кодът на коняка: Какво означават буквите VS, XO и VSOP на етикета и други тайни на питието

Кодът на коняка: Какво означават буквите VS, XO и VSOP на етикета и други тайни на питието

Да предпочетеш коняк е въпрос на вкус, но изисква познания и отношение

Конякът e благородна, изискана алкохолна напитка. Носи името на града в департамент Шарант, Франция и се произвежда само от грозде от региона около него. Да, прилича на брендито, произвеждано дори и у нас. Тези напитки обаче не могат да носят защитеното име „коняк”.

Особености на производството

Производството на алкохолно питие е традиционна, но задача за всеки. Важна е не само дестилацията му. Повечето от характеристиките на коняка зависят от експозицията му – колко време напитката се е намирала в дъбова бъчва/ колко дълго е била в контакт с дървото.

Определянето на експозицията е по възможностите само на хора със специални умения и опит. Потребителите могат да се ориентират за качеството на питието по специалните маркировки на етикета, които не са само част от маркетинговия дизайн.

Звезди и букви

Звездите на етикета на коняците не са случайност. Всяка една от тях отговаря е на 10 месеца.

Производителите използват и букви за означение:

Буквата C (Cognac) – отбелязва, че питиета е само налято в бутилката. Буквата E (Special) – означава високо качество – този коняк е „специален“. С буквата O (Old) се маркира алкохол, отлежавал поне няколко години. Буквата V (Very)) е съкращение на „много“. Буквата S (Superior) – „превъзходен“, най-високото качество. Буквата P (Pale) показва, че конякът е „лек“, а X (Extra) отнася напитката към най-високия клас на качество.

Какво означават буквите VS, XO и VSOP на етикета
По-любопитни са комбинациите от тези букви и звезди:

• V.S.(Very Special) / *** (Trois Etoiles) – дестилатите са държани в бъчви не по-малко от 2,5 г.
• V.S.O.P.(Very Superior Old Pale), V.O.(Very Old), Reserve – коняци, чиито дестилати са отлежало поне 4 г.
• V.V.S.O.P.(Very-Very Superior Old Pale), Grande Reserve – коняци, чиито дестилати са отлежали не по-малко от 5 г.
• X.O.(Extra Old), Extra, Napoleon, Hors d’age, Tres Vieux, Vieille Reserve – коняци, чиито дестилати са отлежали в бъчви 6 години.

„Мерцедес”-ът на коняците

В света хиляди произвеждат брендита, във Франция има куп солидни производители на коняк. Най-елитните марки обаче се броят на пръстите на ръцете. Питие с техен етикет говори за наслада, качество и престиж:

1. Хенеси (Hennessy)

Най-известната марка коняк в света и по тази причина е на първо място по продажба. Основателят ѝ е Ричардъм Хенеси – ирландски офицер. През 1745 г., той се установява в град Коняк, където започва собствената си продукция- бренди за благородници в двора на Луи XVI. Само за няколко десетилетия марката се прочува в цяла Европа.

2. Реми Мартин (Remy Martin) – Произвежда се от 1695 и носи името на основателя си. Днес, марката е собственост на Реми Коантро Group.

3. Мартел (Martell )

Избата е основана през 1715 г. от Жан Мартел. Това е най-старата от „големите четири“ конячни изби, които заедно произвеждат по-голямата част от световния коняк. Cordon Bleu на Martell, пуснат на пазара през 1912 г., в продължение на много години е най-продавания първокласен коняк в света.

4. Курвоазие, (Courvoisier)

Това е последната изба от Голямата четворка. Основана е през 1809 г. в Париж като търговска компания за продажба на коняци. После се премества в Ярнак в региона на коняка, за да стане производител.

Според легендата, това е любимият коняк на Наполеон Бонапарт, с който стимулира войниците си и дори е част от багажа му за Остров Света Елена. По-късно Наполеон III назначава собственика за официален доставчик на императорския двор.

5. Ожие (Augier)

Това е най-старата марка коняк в света – основана е през 1643. Дори да не е след лидерите на пазара, впечатляващо е да поднесеш питие с традиции.

Коняк или бренди
Сн. www.hippopx.com

Коняк или бренди?

За нас конякът е френски бренди /или ракия, но това не е съвсем вярно. Сертифицирано е не само името. Уникалният вкус на конякът се дължи на тебеширената почва, на която се отглеждат лозята и сортовете вино. Те са само три: уни блан, коломбар и фол бланш

Брендито обаче се прави не само от грозде, но и от дестилата на сока на други плодове.

Как се пие коняк?

Да се пие коняк е цял ритуал. Прави се след вечеря, в предварително затоплена чаша със специална форма, без лед. Ще познаете изискания мъж, който пие питието на малки глътки, спазвайки правилото за трите C (cognac, coffee, cigar – коняк, кафе, пура).

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!