You are here
Home > Хоби и ТВ > Любопитно > Кохинор- прокълнатият диамант, за когото спорят четири държави

Кохинор- прокълнатият диамант, за когото спорят четири държави

Кохинор обещава могъщество, но и разруха,…ако не се носи от жена

Диамантите са най-добрите приятели на момичетата, но когато става въпрос за слава, мощ и традиции, говорим за скъпоценни камъни- легенди като „Кохинор”. Името му идва от персийски и означава „Планината от светлина“. На практика е безценен, но няма случай в историята, в която да са давали пари за него. Намира го роб в Индия още през 56 г. пр.н.е., но за него съществува пророчество, което твърди: „Който притежава този диамант, ще бъде господар на целия свят, но също така ще знае всичките му проблеми. Само Бог или жена могат да го владеят безнаказано…” Може да се вярва на тези силни думи. Той се вгражда в короните на последните английски кралици и е един от най-важните символи на монархията.

Кохинор- прокълнатият диамант, за когото спорят четири държави
Сн. www.royalcoster.com

Дългия път от Индия

Древните индийци са смятали, че стойността на „Кохинор” се равнява на количеството ориз, което може да засити човечество за ден и половина. В продължение на няколко века 186-каратовият диамант служи като украса на тюрбана на раджите от династията, управлявала щата Малва в Северна Индия, а по-късно преминава към потомците на Тамерлан, когато властта на Великите Моголи се разпространява в цяла Индия.

През 17-ти век камъкът става украса на прочутия „Паунов трон“, направен от злато. Създаден е за Шах Джахан, известен с издигането на Тадж Махал. Според преданието, един от синовете му полудява от сиянието на „Кохинор”. Прави преврат, убива братята си и хвърлия в затвора баща си, защото вярвал, че брилянтът носи голяма сила на собственика си. През 18 век шахът на Персия получава с измама „Планината на светлината“. Както очаквате, това не му носи щастие.
След това прокълнатият камък преминава от собственик на собственик, „скитайки” из целия Изток и носейки страдание и смърт на хората.

RanjitSingh by ManuSaluja.jpg
, CC BY-SA 3.0, Link

Последният индиец, който го притежава е махараджата на Пенджаб – Ранджит Сингх. Мъдрият владетел чува за ужасяващата слава на „Кохинур“, но преди да се отърве от него, издъхва от тежка болест. Успоредно с това, в някогашната просперираща държава на сикхите, започва период на кървава анархия. Държавата се разпада и брилянтът попада сред бижутата от съкровищницата на Лахор, които са дар за кралица Виктория. Тя знае, че скъпоценния камък носи нещастие на всички свои собственици, не го харесва особено, но се съгласява да го носи, вярвайки в женската си сила.

Franz Xaver Winterhalter Queen Victoria (cropped).jpg
, Link

Символ на Британската монархия

Кралски бижутер опитва да го среже на 3 части. Щом го докосва обаче, той сменя цвета си и става черен. Бижутерът от страх се самоубива, а на сутринта диамантът възвръща цвета си.

През 1852 г. камъкът се шлифова по по-модерен начин. Днес той е чист диамант с тегло 105,6 карата. През 1853 г. Кохинор е поставен в британската кралска корона заедно с 2000 други по-малки диаманта. През 1902 г. диамантът е инкрустиран в короната на кралица Александра за коронацията ѝ, а през 1911 г. е пренесена в короната на кралица Мери. През 1937 г. е прехвърлен в короната на кралицата-майка Елизабет.

Днес брилянтът се съхранява в Тауър и по право може да се използва за короната на новата кралица-консорт – Камила.

Чий е „Кохинор”?

Независимо,че над век диамантът е символ на британската монархия, индийците не са забравили, че той някога е принадлежал на техните владетели. Веднага след като обявяват независимостта на държавата си през 1947ма година, те настояват да бъде върнат. Опитите им продължават до днес – последните бяха дни след погребението на Елизабет Втора.

Освен Индия, претенции към камъка имат Пакистан, Иран и Афганистан. Ясно е, че няма начин спорът да се реши така, че да бъдат доволни всички страни. Вече има предложения диамантът да бъде разделен на четири, което, както помните, може да е опасно или да бъде поставен в специален музей на границата Уага между Индия и Пакистан. Тези предложения обаче са напълно отхвърлени от британските правителства и „Кохинор” остава собственост на монархията. По всяка вероятност ще може да го видим отново на коронацията на крал Чарлз III.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!