Паметта ни изневерява не защото започваме да остаряваме или се разболяваме, понякога причината е далеч по-прозаична
Колко пъти сте ходили някъде и наполовина път забравяте защо изобщо тръгвате? Винаги ли знаете къде сте оставили ключовете си от апартамента или колата си? Понякога не си спомняте важни дати и телефонни номера, сякаш мозъкът ви е блокирал? – Не, не сте болни. По всяка вероятност сте станали жертва на един от шестте най-разпространени крадци на памет:
1. Липса на сън
Експертите многократно са предупреждавали, че липсата на сън може значително да повлияе на ежедневните задачи. Намалената концентрация, бавните реакции и умората влияят не само на ежедневните дейности, но и на ума.
2. Щитовидна жлеза
Тази жлеза няма особен ефект върху мозъка, но засяга всички метаболитни процеси в организма, така че трябва да проверите неговата функция, ако имате проблеми със загубата на памет.
3. Пушене
Тютюнопушенето уврежда мозъка, защото влияе негативно на притока на кръв към него. Тя може да причини заболяване, да повреди мозъчната функция и значително да намали дори речниковия ви запас.
4. Депресия и тревожност
Експертите са доказали, че тревожността и депресията влияят на нервите, които влияят на паметта. Ако депресията е причина за загубата на паметта, има вероятност паметта да бъде напълно възстановена.
Както се подобрява настроението, така се развива и паметта на човек.
5. Диета
Диета с високо съдържание на мазнини засяга хипокампуса, частта от мозъка, отговорна за краткосрочната памет.
6. Стрес
Хормоните на стреса влияят на частите на мозъка, които контролират паметта. Хроничният стрес може значително да увреди мозъка.