Легендата за Перистера и Дървото на желанията обгръщат крепостта в един магичен воал
Северно над град Пещера на хълма Света Петка ще се натъкнете на крепост Перистера. Тя е част от 100-те национални туристически обекта. Но това, което я отличава от другите исторически забележителности, и сякаш като магическа сила привлича туристи не само от цяла България, но и от чужбина, е легендата за девойката-гълъбица и Дърво на желанията.
View this post on Instagram
Името си крепостта дължи на момиче от тракийското племе беси, което е населявало тази хълмиста част на Родопите. Когато римските легиони завладяват местността и обсаждат селищата, хората от племето били готови да се пожертват, но не и да бъдат заловени. Красивата дъщеря на тракийския вожд била първата, която се хвърлила от кулите на крепостта. Политайки надолу в тъмнината на нощта, тя заприличала на бяла гълъбица. Римляните, които не знаели нито коя е тя, нито как се казва, я нарекли Перистери, което означава гълъб. Легендата разказва, че духът на безстрашната хубавица се вселил в една от скалите, които са в центъра на крепостта.

Крепостта Перистера е атрактивна туристическа дестинация не само заради красивата легенда за девойката-гълъбица. Наскоро възстановеният обект е богат на археологически находки. При разкопките са намерени златни съкровища, бронзови монети, керамика, накити, така любопитните антични хладилници и много други. Но притегателната сила на това място се дължи сякаш на една друга магия, останала от племето беси. Това е Дървото на желанията.

Бесите са имали специално дърво, където са завързвали с парченце кожа усукани свитъчета със своите желания. Днес всеки посетител може да направи същото. Дървото на желанията е окичено с червени лентички, с които са усукани и завързани най-съкровените желания на гостите на крепостта Перистера. Персоналът на туристическия обект разказват как туристите се завръщат отново и отново, за да оставят по още едно свое желание, след като предходното вече им се е сбъднало. Магията на Дървото на желанията може би се дължи на мощната енергия, която витае около това сакрално място.

Любопитен факт е, че археолозите смятат, че много отдавна на хълма е имало древно тракийско светилище.