You are here
Home > Дом и семейство > Мама и бебе > Лечебна диета за аутизъм: Когато храната се оказва най-предания помощник

Лечебна диета за аутизъм: Когато храната се оказва най-предания помощник

Много е смело да кажем, че аутизъм се лекува с диета, но животът на огромен на огромен брой деца е подобрен чувствително, благодарение на храната

Класическата медицина отхвърля категорично възможността аутизмът да се „лекува” с диета. Детските психиатри успяват да помогнат на „различните” деца с помощта на психолози, терапевти, педагози и малко „фармация”. Никой обаче не може да отрече чувствителното подобрение на стотици хиляди животи, благодарение на нов тип хранене, което са опитали.

С думи прости – аутизмът, както, между другото и СДВХ, изискват комплексна, продължителна и постоянна работа и диетата е важна част от нея.

Преди всичко трябва да отбележим, че децата с установено разстройство страдат от различен тип храносмилателни проблеми:

хронична диария; подуване, прекомерни рефлукс, газове и запек, „Синдром на пукане” на червата. Междувременно показват различен тип хранителни алергии и непоносимост, недостиг на важни вещества.

Така както няма нито универсална диагностика, нито универсално лечение на аутизма, така не можем да говорим за една-единствена лечебна диета. Когато изберете, задължително с помощта на диетолог и наблюдаващ лекар, определен тип хранене, ще трябва да изчакате половин година преди да забележите постоянните положителни промени.
Докато детето е на режим, не бива да пропускате да добавки като омега 3 мастни киселини и пробиотици, които ви предпише педиатъра.

Безглутенова диета за деца-аутисти

Два важни протеина за здравето, глутенът и казеинът, не се разграждат напълно в храносмилателния тракт при аутистите. Поради нарушената ензимна функция постоянно се създава патогенна среда в червата. В резултат на това токсините и протеиновите пептиди навлизат в кръвта, засягат мозъка и провокират различни негативни реакции: агресия, неконтролирано поведение и др. Промяната в храненето води до в пъти по-лесна корекция на поведението не само при аутизма, но и при хиперактивност и дефицит на вниманието, целиакия, атопичен дерматит, алерги, бонхиална астма, епилепсия, детска церебрална парализа, дибет, наднормено тегло.

Този тип хранене наистина успява в много от случаите и по тази причина се радва на такава популярност сред родителите. Най-голям успех се постига при децата до 3-годишна възраст. Те имат всички шансове за пълно развитие и дори да успеят да ходят в редовно училище. Положителният ефект, както споменахме, става очевиден след около 6 месеца строга диета без глутен.

Забранени и разрешени храни

Ще откриете глутена в зърнените продукти. Безглутенова диета за аутисти забранява използването на ястия от ечемик, пшеница, ръж, овес, ечемик. Забравете за всички хлебни изделия, както и пица, пайове и сладкиши.

Казеинът се намира в млечните продукти.

Ако ще налагате хранене без казеин и без глутен, не се препоръчва да слагате на масата: мляко и ферментирали млечни продукти, извара, сирене, растително масло и маргарин, сладолед, шоколад. Ограничете или напълно премахнете консервираните храни, бобовите растения, захарта, газираните напитки.

Децата могат да ядат елда, оризова каша, както и ядки, сокове и минерална вода в големи количества. Списъкът с препоръчителни храни включва зеленчуци (тиквички, домат, картофи, моркови, зеле, краставици и др.), плодове (банани, ябълки, круши, грозде), всякакво месо, дребна риба, растително масло.

Много е важно семейството да бъде солидарно с детето на режим. Филия топъл, ароматен хляб е изкушение, което ще провали всичките ви усилия и добри намерения!

И най-важното: не можете сами да „предпишете” безглутенова диета на дете с аутизъм! Необходима е консултация с диетолог, гастроентеролог, допълнително лабораторно изследване за установяване на алергии, чревна дисбиоза, дефицит на витамини, микроелементи.

Лечебна диета за аутизъм: Когато храната се оказва най-предания помощник

Специална въглехидратна диета (SCD) за специални деца

Д-р Сидни Хаас, който разработи тази диета през 20-ти век, помогна на много хора да се отърват от болест на Крон, цьолиакия, диария, язвен колит, синдром на раздразнените черва.

Оказва се, че специалните деца с задръжка в развитието постигат чувствителен прогрес, благодарение на подобен тип хранене.
Структурата на консумираните въглехидрати трябва да бъде възможно най-проста.

Монозахаридите се съдържат в естествената плодова захар, меда, редица зеленчуци и киселото мляко.

Полизахаридите се откриват в нишестени храни (зърнени храни, картофи), както и двойни молекули като: млечна захар лактоза, захароза, малтоза, изомалтоза

Разрешените храни според този режим

На детето са разрешени голям брой зеленчуци: карфиол, бяло и брюкселско зеле, зелен фасул и зелен грах, лук и чесън, тиква, моркови, цвекло, целина, домати и краставици, патладжан и тиквички, червени чушки, аспержи, гъби както и всички зелени.

Пресни замразени зеленчуци също са приемливи. Естествено, те трябва да се приготвят, без да добавят захар и нишесте в ястието.

По-добре е да се използват нежни методи за обработка – задушаване, печене, готвене, задушаване.

Плодовете могат да се консумират сурови, печени, замразени, варени и сушени.

Ако правите компот от плодове или смутита, те трябва да са без захар.

Давайте цитрусови плодове (портокали, грейпфрути, лимони, мандарини), кайсии, ананаси, круши, ябълки, сливи, праскови, нектарини, киви, зрели банани с тъмни петънца по корите, грозде, пъпеши.

Можете да ядете сушени плодове – фурми, стафиди – обаче те не трябва да се обработват с глюкоза. Може да добавите авокадо и кокос.

Д-р Хаас смята за възможно да се яде всякакъв вид месо, риба, яйца, морски продукти, стига при приготвянето им да не се използват нишестета и захар.

В началния етап специалната въглехидратна диета може да се дават малко количество сурови несолени ядки, в черупки, както и тиквени и слънчогледови семена, сусамово семе.

Известно време след началото на диетата – не по-рано от шест месеца по-късно – и с очевидни положителни резултати е възможна топлинна обработка – пържене във фурната без нишесте и захар.

След това можете да добавите фъстъчено масло към диетата си.

Солта не е забранена, но от подсладителите е разрешен само меда. Всички натурални, нерафинирани масла са разрешени.

LOD диета – ниско оксолатна диета

Оксалатите са производни на оксалова киселина, по-специално нейните естери и соли

Най-известната сол е калциевият оксалат, който е практически неразтворим във вода.

В природата те се срещат в киселец, равен, спанак, елда, магданоз, сладко цвекло, много видове ядки, боб и редица плодове.

Маковите семена, какаото, шоколадът също са продукти, които съдържат тези соли и киселини.

Забранените продукти в това хранене са:

Зеленолистни зеленчуци (киселец, спанак, върхове от цвекло), патладжан, моркови, картофи.
Киви, тъмно грозде, касис, малини, къпини
Фурми, смокини
Ядки и семена: фъстъци, лешници, бадеми, кашу, сусамово семе, борови ядки
Всички видове боб, соя и соеви продукти

Зърнени култури: пшеница, ръж, елда

Напитки: какао, чай
Подправки: канела, черен пипер
Промишлени продукти: шоколад, соев сос

Диета при „пропускливи” черва

Синдромът на пропускливите черва е тежко заболяване, което се нуждаете от своевременно лечение. При децата може да провокира забавяне на психовербалното развитие, което по-късно се оказва аутизъм, дислексия, дисграфия, СДВХ, епилепсия и други заболявания.
За да се възстановят червата, трябва да се консумират такива храни, които не само не вредят, но и „закърпват дупките”, които са се появили.

Разрешени продукти

Вегетариански зеленчукови супи са идеални. Допускат се ястия от всички видове месо, но то трябва да е накиснато предварително в разтвор на 50 грама прясно изцеден лимонов сок и супена лъжица натурална сол в литър вода.

Ориз, киноа, елда, амарант са разрешени в диетата при „пропускливи“ червя. Всички тези зърнени култури трябва да бъдат фино смлени и добре сварени.

От зеленчуците заложете на тиква, карфиол,моркови и краставици. Младите картофчета са за предпочитане пред старите, защото съдържат по-малко нишесте.

Много трябва да се внимава с плодовете. Разрешават се само узрели круши, меко киви, сочни сливи, както и черно и червено френско грозде.

Нерафинираните масла се използват за овкусяване, а за подслаждане – само мед и листа стевия.

GAPS диета или Чревен и Психологически Синдром (ЧИПС)

Диетата GAPS (наричана още ЧИПС диета) е разработена от д-р Наташа Кампбел-Макбрайд, невролог и диетолог. Популярна е като подкрепящо лечение на нарушения от аутистичния спектър, СДВХ, диспраксия, дислексия и дори – шизофрения.

Тя се осъществява на няколко въвеждащи етапа и затова освен медицински изследвания и напътствия, трябва да имате на разположение и квалифициран лекар, който да наблюдава процеса.

Шестте етапа на въвеждане стават с добавяне на определени храни и напитки, докато стигнете стриктния режим, който не включва зърнени и грудкови продукти, захари (с изключение на мед).

Първият етап включва консумацията на домашно приготвени бульони от месо или риба, пробиотични храни на млечна и растителна основа, към които детето няма установена непоносимост.

Между храненията се консумира чай с джинджифил, подсладен с мед.

На следващия етап трябва да добавите по един суров жълтък в бульоните. Може вече да приготвяте яхнии с месо, зеленчуци и по една чаена лъжица пречистено масло Гхи на ден.

На третия етап се добавят към въведените храни: авокадо, яйца, палачинки, смлени орехи, бадеми или фъстъци.

На следващият етап месото може да се приготви на скара и да консумира сок от моркови и домашно кисело мляко, но само няколко лъжици.

На предпоследния въвеждащ етап идва ред на пюрето от ябълка и най-популярните по нашите географски ширини зеленчуци в суров вид – маруля, обелена краставица, домати, зеле, лук.

Най-накрая може да добавите и домашните сладкиши, но приготвени със сушени плодове, вместо захар.

Ако сте готови финансово, емоционално и задружно да подкрепите детето си, за да преодолеете аутизма или други тежки разстройства, консултирайте се с лекуващия го лекар. Той ще ви препоръча диетолог. Направете тестове за непомосимост към храни. Когато ви посочат подходящата диета, не спирайте да я спазвате поне половин година като междувременно детето ви посещава останалите специалисти, с които работите заедно!

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!

Ползвайки нашия сайт вие приемате и се съгласявате с правилата за неговото използване и информацията, която системата получава за вас Повече информация

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close