You are here
Home > Хоби и ТВ > Любопитно > Любопитни факти за Васил Левски, за когото си мислим, че знаем всичко

Любопитни факти за Васил Левски, за когото си мислим, че знаем всичко

Денят, в който е роден Васил Левски, е хубав повод да го опознаем по-добре

Независимо колко разделени живеят българите у нас и чужбина, всички обикновено се обединяват около името и завета на Васил Левски. Те са израснали с легендите и историите, свързани с делото му. Почитат го като икона и смятат, че знаят всичко важно за него. Васил Левски обаче се оказва далеч по-интересна личност, отколкото пише в учебниците и научните трудове. Мнозина ще се изненадат да научат, че:

Началото

Васил Иванов Кунчев е роден на 18 юли 1837 година в град Карлово, според популярната информация. Напоследък, и днес дори, все по-настойчиво се твърди, че е роден през 1840 година. Д-р Григор Бойков и проф. Пламен Митев намират доказателства в досманските данъчни регистри, че през 1844 г. Иван Кунчев е баща на двама сина – Васил на 4 г. и Христо на 2 месеца. Това означава, че Левски е загинал още по-млад – на Христова възраст, което по никакъв начин не променя важността на делото му.
Любопитни факти за Васил Левски

Проф. Пламен Павлов, който е начело на УС на Фондация „Васил Левски“, разказва, че грешката не е допусната случайно. Негови роднини се събират през 1895 и тези, които помнят Апостола като дете, решават да „попълнят пропуските” от информацията за него, защото никой не може да открие документи с датата му на раждане в Карлово. Те посочват като негов рожден ден 6/18 юли 1837 г.

Няма никакви съмнения за произхода му обаче. Той е второто дете на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова-Кунчева. Когато се ражда, семейството има една дъщеря – Ана (или Яна). След него на бял свят се появяват Христо, Петър и Мария.

Многолюдната фамилия се издържа от обикновен занаятчия. Баща им Иван се занимава с бояджийство и гайтанджийство. Дядото, на когото е кръстен Левски обаче, е бил златар. Макар да израства по-скоро под влияние на семейството на майка си, не е за пренебрегване факта, че Тудор Кръстилов –баща на баща му, е човекът, който най-усърдно преписва и разпространява „История Славянобългарская“.

Малкият Левски не става занаятчия, въпреки че баща му се разорява и умира. Учи седем години и за да сбъдне мечтата си за по-добро образование , „сключва сделка” с вуйчо си- архимандрита. Приема да се замонаши, за да замине за Русия.

През 1859 година е ръкоположен за йеродякон в карловската църква „Света Богородица“ и следващите две години служи и на храма, и на вуйчо си.

Избира да се нарече „Игнатий“ – в чест на българския новомъченик св. Игнатий Старозагорски, убит от фанатизирани мюсюлмани на 8 октомври 1814 година в Цариград.

Приемаме като аксиома думите на Дядо Вазов: „Левски имаше ръст среден, тънък и строен; очи сиви, почти сини; мустаци червеникави, коса руса, лице бяло, околчесто и изпито…“ и това не е далеч от истината. Реалният му ръст е между 171 и 172 сантиметра. Как са го разбрали, ли? – Установяват го чрез снимката му на знаменосец в четата на Панайот Хитов, в която е с пушка в ръка. Тя е от август 1867 година в Белград и изследователите са установили големината на оръжието, от там – и височината на Апостола.

„Манастирът тесен за мойта душа е…”

Макар да е дълбоко вярващ и посветен на църквата, нов плам гори в душата на Дякона. На Голям ден Великден през 1864 година обаче взима най-тежкото решение в живота си. Подстригва дългите си коси на монах, за да се посвети на служба на поробеното отечество. Този ритуал не е отказ от службата пред Бог, а завет, който уви, не е изпълнен. Левски събира отрязаното в кърпа и го дава на майка си с думите: „Мамо, вземи косата ми, та я скрий в сандъка си, защото аз се отделям от тебе, и кога чуеш, че съм загинал, да я извадиш, за да се опее и погребе, да не остава неопят и непогребан.“

Никой не се решава да изпълни единственото лично желание на Апостола. Запазените коси обаче дават възможност за анализи. Един от тях установява, че Дяконът е бил с нулева кръвна група- единствената, която може да спаси живота на хората с останалите кръвни групи.

На 3 март 1862 г. отново подстриганият монах тайно през нощта напуска Карлово с коня на вуйчо си, за да вземе тескерето си в Пловдив. Минава през София и Ниш, за да стигне до Белград, където е сформирана Първата българска легия на Георги Раковски. Заради своята ловкост по време на сраженията с турския гарнизон през 1862 г. получава името името, с което остава в историята. Една от версиите е, че е направил лъвски скок над пропаст, изровена за капан.

Пребиваването на Левски в Сърбия не е дълго. Остава малко разочарован от разтурването на легията и ръководството на дядо Ильо войвода. Принуден е да слугува у богат сърбин и усвоява бащиния занаят, но за него най-важни са военните знаения, които трупа в свободното си време в местната казарма.

Разбрал колко малко могат да разчитат българите на братята си сърби и че с четническа дейност не могат да се справят с Османска империя, Левски се залавя с организирането на комитети. Докато прави опит да събуди и мобилизира съотечествениците си, става дори учител в карловското село Войнягово. Там и днес може да чуете легенди за присъствието му и начина, по който е преподавал. Учи на четмо и писмо 19 деца. Изглежда идеята му е била да бъде строг, но справедлив и поощряващ. На стената стената в класната си стая окачва две дъски – на честта и на порицанието. На едната записва имената на прилежните ученици, на другата – тези, които са се провинили.

Слабостта на Васил Левски към музиката е пословична. Ботев разказва в прочутото си писмо: „Когато ние се намираме в най-критическо положение, то той и тогава си е такъв весел, както и когато се намираме в най-добро положение. Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и сè весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее. Колкото и да се намираш в отчаяност, той ще те развесели и ще те накара да забравиш сичките тъги и страдания.“ Благодарение на Ботев знаем, че най-докосващо сърцето му е изпълнението на Богородичния химн.

Снимките на Левски
Известните снимки на Васил Левски

Седем са официално признатите фото портрети на Апостола. През 60те години на 19 век обаче е открита снимка в читалището на Войнягово, където е даскалувал. Благодарение на нея може да видите Дякона – малко след като е свалил расото и преди да е пожертва младостта си на олтара на идеалите си.

Последната снимка на Левски

(Без)краят

Дълбоко вярващият Левски е заловен в навечерието на 24 декември 1872 година, когато пристига в Ловеч. Преоблечен е като турчин и успява да остане при домакините си две нощи. Спрян от конен патрул, но въпреки пословичната си бърза мисъл и въображение, не успява да се измъкне. Предизвиква съмнения, когато заявява, че отива на лозето си, а турците не вярват, че християнин ще работи по празниците.

В Търново установяват самоличността му и е осъден на смърт на 14 януари 1873 година. Изповядан е от свещеник. Отец Тодор Митов разказва, че последните му думи са: „Споменувай ме в молитвите си, Отче попе, с името „йеродякон Игнатий“, и след малко мълчание прибави: „Моли се Отче, не за мене, а за Отечеството България!“.

Присъдата е изпълнена на 18 февруари 1873 година в покрайнините на София. Мястото на бесилото днес е в центъра на столицата и там е издигнат паметник.

Според легендата миг преди да бъде бутнато бурето под краката му Левски извиква: „Боже, избави България“.

И макар по някаква причина да се популяризират твърденията, че съратниците на Апостола са го изоставили, се доказа, че това абсолютно не е вярно. Поне осем са опитите за спасение на Апостола- с чети, с търсене на дипломатическа помощ и дори – опит за подмяна с негов двойник в килията. Не успява нито един от тях, но само след няколко години България е освободена, а името на Левски продължава да се помни.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!