You are here
Home > Cherchez la femme > Жените на Големите > Майкъл Фелпс надживя клеймото „хиперактивност”, за да се превърне в олимпийска легенда

Майкъл Фелпс надживя клеймото „хиперактивност”, за да се превърне в олимпийска легенда

Преди да получи всичките си 23 златни олимпийски медала, Майкъл Фелпс преглътна тежко детство, борба със себе си и убийствени тренировки

Биографията на Майкъл Фелпс е толкова увлекателна, че се чете с един дъх. Живата легенда овладя не само водната стихия, но и сърцата на своите фенове и на една по-специална група сред тях. Най-успешният олимпиец на всички времена се справи с тежката диагноза „Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност” и днес е най-голямата надежда за всеки родител на „проблемно”, „различно”, „ужасно” дете .

Историята на Майкъл Фелпс
Майкъл Фелпс и майка му изживяват дълъг път до тази красива снимка…

Клеймото „СДВХ” и една майка без почивен ден

Единственият в света, който има 23 олимпийски златни медала кара репортерите да говорят, че тялото му е 90% вода, а не 80% като обикновените хора. Преди да получи целия този престиж обаче, той и семейството му изкарват много, много тежки години.

Най-малкото дете на учителката Деби и полицаят Майкъл Фелпс –баща е родено на 30 юни преди 33 години в Балтимор. Родителите му се развеждат девет години след раждането му, защото в дома им сигурно е бил истински кошмар.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Debbie Phelps (@mamaphelpsh20) на


Записват единствения си син на плуване на 7, защото първо сестрите му практикували този спорт, второ защото преливал от енергия на талази. Чак на 9 го диагностицират с диагноза „Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност” /СДВХ/. 7% от човечеството на света страда от тази болест и повечето не могат да си представят какво е и за болния, и за родителите му.

Децата с този синдром се справят трудно, защото не могат да контролират емоциите си. Често нямат приятели и практически не се толерират в обществото. „В училище имах един учител по английски език, който ми каза, че никога няма да постигна нищо. Често си спомням такива неща. Това е забавно“, споделя плувецът в интервю по-късно. И за да спрат учителите на бъдещата легенда да се оплакват от поведението му, майката на Фелпс развива свои собствени методи за контролиране на емоциите на сина си.

Всичко, което се интересува от момчето, е спорт. Той категорично отказва да учи, а майка му трябва да направи от математическите задачи спортни, само за да може Майкъл да ги реши.

Тренировките по плуване са истински ад…за всички останали, но той намира своето място. От десетгодишна възраст започва да участва в състезания по плуване. Веднъж става втори и това предизвика характерна истерия за неговия синдром, но майка му намира начин да успокои сина си.

Дебора Фелпс винаги показва на сина си буквата „С“, което означава „Събери се“ и той прави всичко да се успокои. Така спокойното плуване стана основното занимание на малкото момче.

До Спортния Олимп

Плувецът Майкъл Фелпс болезнено трудно, но сигурно – стъпка по стъпка стига спортния Олимп. Когато навършва 15 години, е избран за участие в Олимпиадата през 2000 г. Така става най-младият участник в състезанието за цялата му история. Той печели 5-то място, но това не му пречи да тренира усилено и след една година да подобри световния рекорд. През 2001 г. Фелпс вече е признат за най-добрият плувец в САЩ.

Той не пропуска нито една тренировка, дори по време на празниците, защото знае какво иска да постигне в живота. И това е само началото на дълго пътуване от обикновен плувец до истинска легенда.
След дипломирането, 17-годишният спортист поставя пет световни рекорда. Светът обаче започна да говори за „феномена Майкъл Фелпс” през 2004 г., когато си тръгна от Олимпиадата в Атина с 8 медала, от които 6 са златни.

Плувецът не спира да работи с Боб Боуман – вечният му треньор, който знаеше как да донесе истински успех на порасналото „проблемно момче”. Той е негов наставник, а легендата го приема като сержант – толкова е строг и изискващ, но не иска друг. Следва треньора си и в университета, и след като спира активната си дейност. „Тренирането с Боуман е най-умното нещо, което съм правил в живота си…Няма да го правя с друг”. Упорити тренировки, специален режим на хранене и други важни неща доведоха спортиста до 8те златни медала на Олимпиадата през 2008 г. в Пекин, към които се стреми от началото.

През 2016 г. американският плувец или както феновете му обичат да го наричат „Балтиморския куршум“ обяви кога ще дойде края на неговата брилянтна спортна кариера. Олимпиадата през 2016 г. в Бразилия е последната в спортната му биография.

Демоните на Майкъл Фелпс

Дори най-позитивно мислещата майка на дете със СДВХ има огромни страхове за бъдещето му. „Ами ако то се окаже от онзи нищожен процент, които не надрастват болестта?”, „Ами ако не овладее рисковото си поведение и потъне в порок?”, „Ще имали почтена професия?”

Сигурно и майка му Деби си е мислела така, независимо от медалите. Първият опит да прекрати кариерата си през 2014та, Майкъл Фелпс преживява много зле. Разделя се с дългогодишната си любима, хващат го да пуши канабис, кара пиян с 135 км/час, арестуват го и шест месеца го удря на запои. Налягат го тежки мисли за самоубийство.
Намесата на майка му и бившия треньор обаче го „връщат на земята”. Прекарва шест седмици в оздравителен център в Аризона. Сдобрява се с баща си, с когото не е говорил от десет години, събира се с приятелката си, чете книги за самопомощ и започва да тренира отново с Боб. Разбира, че не може да е цял живот състезател, но може да промени живота на други, използвайки името си и спорта.

Преди това обаче прави финална Олимпиада, за да закове статута си на Легенда…

Семейството на Майкъл Фелпс
Шампионът пред мама, любимата и бебе Бумър

Никол

След мама и сестрите, естествено ред идва и на другите жени да влязат в живота на Майкъл Фелпс. Еднодневките и златотърсачките може би са се стремили към мъжът, чиито ръце са два метра разпънати, но единствената, която иска да представи пред обществото е Мис Калифорния 2010.

Никол Джонсън е с него девет години. Изтърпява динамичния му характер, отдадеността към спорта, кризата и коментарите на пресата, че ще се оженят ако загуби в Рио или пък ако счупи рекорда за олимпийски медали.
Синовете на Майкъл Фелпс
Сгодяват се през 2015та. Ражда му синче – Бумър, на 5 май следващата година. През юни се женят тайно от любопитните погледи, а той съобщава новината в социалните мрежи. В началото на тази година Бумър стана батко на бебето Бекет Ричард.
Сватбата на Майкъл Фелпс
Майкъл Фелпс вече не се състезава, но води доволно активен начин на живот. Има собствен бизнес /естествено свързан с аксесоари за плуване/, занимава се много с благотворителност и е много, много отдаден съпруг и баща.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!