You are here
Home > Хоби и ТВ > Любопитно > Методът Мейс – как да помним ефективно и завинаги

Методът Мейс – как да помним ефективно и завинаги

Да помним отлично, е и изкуство, и умение

С напредването на възрастта и покрай динамичния ни начин на живот помненето на всевъзможни неща става все по-непосилна задача. Здравословни проблеми като все по-бавния ни метаболизъм, общите ни заболявания, нарушенията на съня, дефицита на витамини и минерали стават все по-голямо предизвикателство. Всичко това неминуемо се отразява и върху способността ни да помним ползотворно. Тренировката на паметта всъщност е най-добрият начин да забавим нарушенията в когнитивните си способности и същевременно да съумеем да се възползваме от всичко, което сме запомнили до момента.

Сред най-атрактивните начини за трениране на паметта е методът Мейс. Той е разработен от Алек Мейс, британски психолог и философ, още през 1932 г. и се състои от два ефективни режима на запаметяване за усвояване на значително количество информация.

Мейс се опира на разбирането, че повторението не е майка на ученето. Напротив, ако повтаряме дадена информация твърде много пъти, ще постигнем точно обратния ефект – мозъкът ни ще започне активно да я отхвърля. Всъщност ефективността на запаметяването зависи не от броя на повторенията, а от техния ритъм. Затова и ученият разграничава два ефективни режима в зависимост от това как искаме да запазим информацията в паметта си – до момента, в който ще ни е нужна, или завинаги.

Първият режим е предназначен за запомняне на всичко, което едва ли ще ни се наложи да използваме в далечно бъдеще. Пълният обем на информацията всъщност обещава да се изгуби с времето, а завинаги само най-важното да остане в главите ни. „Краткият“ режим разчита на 4-тактовия ритъм в процеса на запаметяване. Най-напред е нужно текстът да се повтори веднага след прочитането, втори път – след 20 минути, трети път – след 8 часа и четвърти път – ден по-късно.

Вторият режим цели да се преборим с информация, която ще ни е нужна цял живот, при това изключителна по обем. Главното при него е, че наученото също се повтаря, но в 5 цикъла – веднага, след 30 минути, след един ден, след 2 – 3 седмици, след 2 – 3 месеца.

Преди да се пристъпим към който и да е от двата режима, е нужно да обърнем внимание на няколко неща.

1. Какво трябва да запомним? Тук се включва буквално всичко от ежедневието ни, колкото и минимално да е то: списъкът за пазаруване, екскурзията на детето, срещата с приятелка в сряда и пр.

2. Колко пъти да повторим запомненото? За целта просто избираме подходящия режим според намеренията си – за кратко ли ни трябва информацията, или за цял живот.

3. Първоначалният тласък на информацията към паметта трябва да бъде изключително силен. Впоследствие можем да сме и по-лежерни в повторенията в следващия интервал.

4. Времето между повторенията се увеличава непрестанно, за да кодираме наученото в най-дълбоките части на паметта си.

5. Можем да включим допълнителна проверка на запаметеното, като инцидентно извикваме в паметта си наученото.

Каквато и да е целта ни, методът Мейс предлага ефективен вариант за лесно заучаване. Мозъкът поначало работи като мускул и са му нужни тренировки, за да се развива и да функционира още по-продуктивно. И ако можем да изберем и за кога ни трябва информацията, какво по-добро предложение от това?

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!