Запазете спомена за вълнуващото лято с ръчно направени бижута от миди и раковини
От миди, раковини и морски звезди хората правят всевъзможни декорации за дома и празничните дни. Малцина обаче са се замисляли да правят бижута от морски съкровища, въпреки, че такива има още от древни времена.
Украшенията от черупките на миди и раковини са били символ на плодородие и се е вярвало, че имат защитни сили. Не напразно и до днес, поклонниците по Ел Камино носят голяма мида – символ на поклонничеството по пътя на Свети Яков.
Ако искате да съхраните спомена за лятото, може да се опитате да направите и сами бижута от морски съкровища. Не, това не е забавление само за малки момиченца! С подходящи елементи, лак и щедро въображение може да създадете истински образци на ювелирното изкуство.
Какво ви е нужно?
2-3 шепи ефектни морски съкровища – миди, раковинки, морски звезди с необичайни форми и рисунък
1 м копринен конец
½ чиле конец за бродиране в контрастен цвят
Мъниста
Свързващи елементи, халки, тънки синджирчета, закопчалки
Ножици и клещи
Как се правят?
Ако черупките са „мъртви” и остатъците от мекотели не са оставени в тях, тогава те просто трябва да бъдат напоени с разтвор на вода и белина в съотношение 1: 1 за 30 минути. Ако черупките са много мръсни, или искате да отстраните тъмния външен слой ги накиснете за по-дълго. След накисване, почистете черупките с четка и изплакнете с чиста вода.
Ако черупките са „живи”, т.е. имат остатъци от мекотели (макар и отдавна мъртви) и имат неприятна миризма, тогава трябва да бъдат напълно почистени. За да направите това, сложете черупките във вряща вода за 5 минути, след което извадете остатъците от мекотелите с пинсета, ножици за нокти и др.
Има и втори начин: затоплете черупките в микровълновата печка за 30 секунди, след това се опитайте да отстраните останките с пинсета. В случай на неуспех, задръжте черупките в микровълновата фурна, като проверявате резултата на всеки 10 секунди. Когато всички остатъци се отстранят, черупките се третират с агент, съдържащ хлор.
След това ги полирайте с пила или шкурка. Ако желаете, можете да им добавите блясък с ярък лак за нокти или мебели, както и с помощта на масло или мазен крем. В този случай обаче, преди обработката на черупките с лепило, местата на залепване трябва да бъдат допълнително обезмаслени с лакочистител.
Следващата стъпка е да направите малък отвор. Тази задача е доста проста, трудността се състои само в това, че черупките могат да се напукат или наслоят на мястото на пробиване. Правилото, което трябва да имате предвид е: колкото по-тънка е раковината, толкова по-малка трябва да бъде дупката и съответно конецът / аксесоарите за декорация.
Дупчица може да направите ръчно или автоматизирано.
Първият вариант изисква свредло за бормашина и отвертка с диаметър 0.8 – 2 мм. Поставете черупката върху дървена или пластмасова дъска и го залепете с тиксо. Пробийте дупка върху тиксото – така няма да позволи на черупката да се разцепи или обели.
Ако нямате отвертка или бормашина, можете да направите отвор в черупката с гвоздейче и чук. За да направите това, първо закрепете мидата с тиксо. Сложете такова и от вътрешната страна на корпуса, след това поставете гвоздейчето и леко го докоснете с чук няколко пъти, за да направите първоначалния отвор. След това разширете дупката, като движите същия гвоздей назад и напред, докато достигнете желания диаметър.
Останалото е само вашата сръчност и въображение. Бъдете смели! Не се знае може би това е началото на вашата собствена марка бижутерия…