You are here
Home > Хоби и ТВ > Любопитно > Необикновени места и преживявания за нестандартна лятна ваканция в България

Необикновени места и преживявания за нестандартна лятна ваканция в България

Лесно е да обиколите популярните дестинации в България, по-ценно е да видите и изпитате неща, които другите са пропуснали

Пишейки поредицата „Градовете на България от А до Я” се срещнахме с много места, забележителности и легенди, които не познаваме. Оказва се, че колкото и да обичаме да пътуваме, богатството на Родината е неизчерпаемо, възможностите да видиш и преживееш нещо много – неизчерпаеми.

Лятната ваканция за децата настъпи. Родители-патриоти са помислили за семейна почивка, планински преход, лагер, обиколка на местата от 100 Национални туристически обекта. Какво ще кажете тази година да им покажете нещо ново?!

Нови емоции, непознати на масовия турист места, различни снимки в социалните мрежи – всичко това ще обогати живота ви, ще ви направи по-близки и ще напълни сърцето ви със скъпоценни спомени:

Нестинарски игри

Да видиш как танцуват по горещо килимче „звезди” в Българи не е обикновена туристическа атракция. На 3 юни, деня на Свети Константин и Елена може да наблюдавате в сърцето на Странджа истинско свещенодействие. Езическият ритуал и ортодоксалното християнство живеят в симбиоза по нашите географски ширини и нестинарството е пример за това.
Нестинари и нестинарски игри в Странджа
На същата дата в Стоманово, Родопите и Бродилово има нестинарски игри.

Ако сте закъснели, в почивните дни около Илинден /2 август/ може да посетите село Кости.

Нестинарите не приемат танците върху жарава на други дни, освен тези. В Североизточна България обаче може да намерите нестинари, които твърдят, че изпадат в транс не само в Деня на Свети Константин и Елена. Вярват, че дарбата им идва от траките, които са живели и на техните земи…

Храма на село Куделин – най-северозападното село в България

Храмът и оброчен камък в село Куделин /сн. ФБ-страница на Георги Милков
Храмът и оброчен камък в село Куделин /сн. ФБ-страница на Георги Милков

Там, където река Тимок се влива в Дунав, оформят се границите ни със Сърбия и Румъния. Та в най-северозападното „кьоше” на България се намира село Куделин. Сигурно не сте чували за него, но журналистът Георги Милков разказа във фейсбук – страницата си за дървената кула и оброчен камък останали от старата църква там. На това място служби не се извършват, но със сигурност ще усетите там чувство на святост, което може да сте загубили в претъпканите, комерсиализирани храмове.

Нос Шабла, Фара и пирамидите

Нос Шабла е най-източната точка на Родината, а фарът върху него е най-старата и висока конструкция у нас от този тип. Човекът, който обслужва осветителното тяло, винаги е първият, посрещнал Новата година.
Шабла фара пейзаж
Да, може да се настаните в някоя вила в подножието на Фара на 31ви декември, но и във всеки друг ден на годината може да разгледате пирамидалните скулптури и гранитен слънчев часовник.

Пирамидите до Фара на нос Шабла
Сн. armymedia.bg

Спасение в горещниците – спасение и за здравето

Във върлата лятна жега спасението е в морето, но ако сте по-близо до столицата имаме решение за вас! Според поверието на 15, 16 и 17 юли – най-горещите дни, т.нар. Горешляци в Банкя водата е най-лековита.

По това време в градчето има и празник, което ще рече, че ще се радвате на пълна програма със забавление, дори да нямате възможност да отидете на море!

Там, където се пресичат 24 меридиан и 42 паралел

Ако обичате географските куриози, ако вярвате, че случайността се получава тогава, когато Господ иска да е анонимен, милата ни Татковина може да ви предложи интересно предизвикателство!

Отидете до Велинград и тръгнете източно от Клептуза, ще откриете мястото, където се пресичат 24 меридиан и 42 паралел (24° ИД и 42° СШ). Мястото е отбелязано и ако почувствате нещо, докато сте до него – трябва да разкажете!
Там, където се пресичат 24 меридиан и 42 паралел
Вярва се, че подобни точки свързват горния и долния свят. Ние сме късметлии, че при нас цифрите са огледални, а и пресечната точка е в населено място. 24 меридиан свързва най-северната точка на Стария континент – Шпицберген с най-южната – остров Крит. Предвид това, че и 42 паралел е основен в картографирането, може да се смятаме за късметлии с такава географска находка.

„Лирата на Орфей”

Дървото "Лирата на Орфей"
Дървото „Лирата на Орфей“

Телевизията увеличи десетки пъти привлекателността на Родопите и Дяволското гърло. Те са истинско национално богатство и са достатъчно популярни по света. Колцина обаче са чували за „Лирата на Орфей”. Дървото със специфична корона не е единствено в региона. И останалите му „събратя” претендират за това име. Вие може да го откриете до екопътеката от началото на хижа „Смолянски езера“.

Прегърни дърво!

Байкушевата мура в Пирин планина е в учебниците на всички от началното училище. Дъбът обаче е дървото, с което сме свързани и което трябва да прегърнем поне веднъж в живота.

Съветваме ви да отидете до село Гранитово, Ямболско, за да намерите дъба, чиято възраст, предполага се, е 1500 години.

Джулай до Каварна

Срещу Първи юли всеки ще събуди дълбоко заспалото хипи в душата си. От Шабла до Резово, най-вече – на Камен бряг и Варна ще се съберат хиляди, за да посрещнат изгрева на слънцето. Ако искате да сте по-дръзки обаче, може да изберете нещо по-вълнуващо и по-уединено.

Нос Калиакра е класика, но другата възможност е нос Чиракман! На 3 километра от Каварна ще откриете емблемата на града, която не е така популярна в държавата. Може да се изкачите лесно и докато чакате изгрева, да се насладите на спираща дъха панорама!

Българският Стоунхендж

Култовото светилище на друидите във Великобритания може да е известно по цял свят, но да знаете , че от 4 години, до село Раювци, общ. Елена е издигнат Мемориал на Вълчан войвода. Освен скулптурата от бял камък на героя, параклис и вековен дъб, ще видите и подредени по познат начин камъни.

Снимка на българския Стоунхендж
Снимка: ФБ група „Красиви места от България!“

Да, изглежда като имитация, но това място е много специално. От векове се разказва, че е обитавано от чудодейни сили. Ако не ви вълнува света на необозримото, няма да останете безразлични пред красотата на кристалната вода, гори и планини пред очите ви.

Персеидите по Голяма Богородица

Пищни звездопади има по всяко време не годината, но най-лесно се наблюдават през лятото. Пикът на Персеидите се пада около Голяма Богородица и ако трябва да препоръчаме място, където да ги проследите, това ще е плажът с гледка към фара на Ахтопол или Светилището – обсерватория Ехото, което се намира между Бегликташ и Ранули.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!