You are here
Home > Дом и семейство > Мама и бебе > „Откъде идват бебетата?”: Как да обясним на децата за птичките и пчеличките

„Откъде идват бебетата?”: Как да обясним на децата за птичките и пчеличките

Считайте, че сте изградили здрави основи на взаимно доверие, ако отговорите както трябва на деликатния въпрос „Откъде се появяват бебетата?”

Най-често първият интерес към такава деликатна тема и задаването на въпрасА, който плаши всички, е на тригодишна възраст. Родителите не трябва да се плашат, когато ги попитат директно: „Откъде се раждат бебетата?”, макар на всички да е ясно, че това любопитство е напълно естествено. Обикновено, след първото притеснение, идва скалъпено набързо обяснение, което включва класиките „намериха го в зелка“ или „щъркелът го донеса“.

Детските психолози съветват да не залагате на подобни обяснения, предвид факта, че винаги ще се намерят връстници или „отзивчиви” батковци, които ще им обяснят грубо и грозно цялата истина. Обърканите хлапета ще се почувстват излъгани и предадени от най-близките си хора, а това не е стабилна основа за взаимоотношения в семейството.

Най-добре е да сте честни, но да съобразите обясненията и конкретиката с възрастта на малкия любопитко:

Ако детето е между 3 и 4-годишно:

Тази възраст се характеризира не само с кризата на „Аз “-а, но и от първия интерес към характеристиките на тялото, разлика му с противоположния пол. Именно през този период възникват въпроси относно целта на гениталиите, техните особености, бременността на жена. Нормално е децата да зададат директния въпрос „Как се родих?” Основната задача на родителите е да дадат отговор на детето на достъпен език.

На тази възраст не трябва да навлизате в подробности, свързани с физиологията и подробни подробности за зачеването, бременността и раждането. Достатъчно е да се обясни, че мама и татко се обичаха много и решиха да имат бебе. В един момент татко даде на мама вълшебно семе, което сложи в корема. Мина малко време и то се превърна в бебе, което скоро се роди. Тази история може да бъде придружена от показване снимки, когато мама е бременна. Хубаво е да се подчертае фактът, че е бил чакано с любов бебе.

Ако детето е между 5 и 7-годишно:

Предишната история може да му се строи „слаба” и да поиска разяснения, предвид натрупания му жизнен опит и определени знания за света. То гледа телевизия, чува по-големите деца в парка, дебелашките шегички на някои невнимателни възрастни.

Сега е времето за първия разговор за секса, но поднесен така, че да не се смущават децата. Просто казвате, че това е нещо, което правят възрастните. Те се обичат, целуват, прегръщат и прекарват време насаме. От любовта им се ражда бебето.

Не навлизайте в стряскащи подробности за раждането. Кажете им, че в това помагат лекарите в болниците.

Много е важно децата да разберат, че само възрастните правят любов и могат да се виждат голи. Ако се случи така, че чужд човек иска да ги съблече или докосне, да вика за помощ и да бяга!
Как съм се родил или Откъде идват бебетата
Ако детето е между 7 – 10-годишно:

Децата вече са в училище, чували са за секса, но в действителност нямат цялата нужна информация.

Родителите трябва да разказват на малките деца за израстването и промените във физиологичния план, така че да няма въпроси и тревоги, когато се случи и на тях. Момичетата трябва да приемат колко нормална е появата на менструалния цикъл, появата на окосмяването по тялото и растежа на гърдите. Момчетата трябва да са наясно с промените във фигурата, нощните полюции, мутирането на гласа, окосмяването на лицето. Най-добрият вариант е родител от същия пол да проведе разговор по тази чувствителна тема.

Най-добре е ненатрапчиво да започнете разговор, да споделите собствения си опит с порастването, да слушате внимателно детето, ако то започне да задава въпроси или започне да говори за приятелите си. Не претоварвайте детето с ненужна информация и неясни подробности. Най-важното е дозирането, така че детето да има възможност да анализира чутото и да подготви въпроси.

Може и да прибегнете до помощта на литература или мултимедия, но нищо не може да замени откровения разговор между родител и дете.

Ако детето е между 11-16-годишно:

Поддържането на доверие с тийнейджър ще изисква търпение, издръжливост и уважение към хормоналните промени, които влияят на поведението и комуникацията с други хора и близки. Ако връзката между непълнолетно дете и родител няма атмосфера на добра воля, чувствителност, желание за споделяне на належащи проблеми, малко вероятно е да се проведе разговор по чувствителни теми.

Тийнейджърите преживяват първите си връзки, разочарования, експерименти. Водят живот уж на възрастни, но в психическо отношение са си деца. Това е момент за разговор не какво е сексът, а за важността на контрацепцията и предпазването от венерически болести.

Опитайте да създадете атмосфера за равностоен разговор, не поучаване. Откровеността по деликатните теми не означава поощрение да води от рано полов живот. Със заплахи, забрани и ограничения няма да спрете никого. Всеки знае колко апетитен е „забраненият плод”!

Родителите не трябва да се смущават, най-добре е да си спомнят себе си като тийнейджъри и собствените си преживявания. Колкото по-добре е информирано детето за този аспект на живота, толкова по-опазено ще е от разочарованието, болестите, нежеланата бременност.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!