You are here
Home > Хоби и ТВ > Любопитно > Популярни туристически обекти, родени от смелите мечти на българи

Популярни туристически обекти, родени от смелите мечти на българи

България е богата на историческо минало и забележителности, но за заклетите туристи вече има чисто нови и вълнуващи възможности да се срещнат с нещо различно

Да опознаеш родината като турист мечта за всеки българин. У нас природата е богата и разнообразна. Любителите на историята могат да открият стотици непознати паметници на културата. Не по-малко интересни обаче са и туристически обекти от ново време. Създават ги смели до безразсъдност хора, със собствени средства – дълго и бавно, но им се получават така, както ги виждат в мечтите си!

Мемориален комплекс „Вълчан войвода”

Неизвестен патриот преизпълни завета на предците си. Старите българи са садели дървета, градили домове и отглеждали деца. Той инвестира пари в мегалитен комплекс до село Раювци, общ. Елена.

От две години насам към това красиво, но забравено от хората място, се стичат любопитни туристи. Целта им е да видят кромлеха, върху който са намерили място цитати на известни българи, знаци и символи като Розетата от Плиска.

Там ще видите вековен дъб, единствения паметник на Вълчан войвода и параклис „Света Петка Търновска”, но това далеч не е всичко. Млади скулптори ваят образите на герои, отдали живота си в борбата с тиранина. Образите на воеводите ще са включени в т.нар. „Български Стоунхендж”. Догодина барелефите на 24мата ще бъдат повече, а магията на това специално място – още по-голяма.

Замъкът „Влюбен във вятъра”, Равадиново

Замъкът „Влюбен във вятъра” е доказателство, че детските мечти трябва да се подкрепят и могат да се сбъднат. Георги Тумпалов през далечната 1996, когато навършва знаковите 40 години, начертава с лопата на парче земя в Равадиново голям кръст. Години наред той, семейството му и работници са градели това чудо-невиждано – истински приказен замък.

Да, критиците го наричат бутафорен, кичозен и какво ли още не. Замъкът на Тумпалов всъщност е „само” мечта на едно пораснало момче.

От 20 000 тона камък от недрата на Странджа планина, изкуственото езеро, градини, зоокът, параклис той е създал една наистина приказна атмосфера. Мястото се харесва не само на малките момчета и момичета, а и на родителите им, които се сещат, че някога и те са вярвали в приказки.

Замъкът в Равадиново е построен във фóрмата на кръст – символ на искрената вяра на Тумпалов. След толкова петилетки усилен труд и още работа по него, мястото е истинска и много популярна туристическа атракция.

За архитекта, строителя, бизнесмена всичко се обобщава в надписа на монолит в Равадиново: „Грешнико, какво направи, как живя?
Направих замък с езеро и две добри деца!”

Исторически парк, Неофит Рилски

Това лято отвори врати най-големия исторически парк не само у нас, но и в света. Намира се на 500 дка до село Неофит Рилски, Варненско. Ще бъде довършен след три години и замисълът му е наистина впечатляващ.

Паркът се състои от няколко селища, в които нагледно ще може да се разгледа бита и достиженията на епохите, през които се е развивала Българската държава.

Реализираният проект е рожба на икономист, изкушен от историята. Ивелин Михайлов работи по него 8 години. Големият му план включва промяна на типа туристи, които да привлече, да даде хляб на 1000 местни и да даде повод за гордост на младото поколение българи.

Етнографски комплекс „Дамасцена”, Скобелево

Стоян Стоянов, собственик на първата частна дестилерия за розово масло, през 2007 разширява бизнеса си с културен туризъм. Целта му е да популяризира Долината на тракийските царе с комплекс, в който може да се проследи целия процес на варенето на розово масло.

Днес в Скобелево може да се опитат различни продукти от рози и да се насладят на национална кухня в ресторант, обграден от пищни и много ароматни розови градини. Там любезна „домакиня” на десетки хиляди годишно е статуята на Царицата на розите.

Историята по създаването на целия бизнес дори се превърна във филмова история, която може да те накара да повярваш в българската мечта.

„Дворът на Кирилицата”, Плиска

Това място е наистина специално! Създадено е не от българин, а от арменец, но с българско сърце! Карен Алексaнян е от 20 години у нас, живее в Шумен, но Плиска го омагьосва от първия миг, когато стъпва там.

Веднага в съзнанието му оживява угасналото величие на този град. Като човек, израснал обграден с книги на кирилица, познава съдбата й. Решава да създаде истински паметник, с който да припомни силата и значимостта на славянската азбука.

Днес в Дворът на Кирилицата могат да се видят не само буквите, които знае всяко азбукарче. Там постоянно се допълва с барелефи Алеята на писателите. Може да се видят образите на великите български владетели, национални символи и Зала, посветена на създаването на българската азбука.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!