You are here
Home > Здраве и красота > Само за родители! Да преборим детските вируси без хапчета и инжекции

Само за родители! Да преборим детските вируси без хапчета и инжекции

Зимният сезон носи със себе си куп вируси, как да предпазим децата?

Настъпи ли есента, вирусите чукат на вратата. Бронхит, грип, гнойна ангина, фарингит, простуда, зачервено гърло, хрема, кашлица, висока температура — не е нужно да ви изброяваме всички проблеми. В резултат на всичко това, първата ни работа е да заведем детето на лекар, а после да минем през аптеката, където остава една значителна част от заплатата, в комплект с нервите. А притесненията и тревогите през следващите една — две седмици не спират.

Да опазим децата от вируси в студеното време сн. Pixabay
Да опазим децата от вируси в студеното време сн. Pixabay

Но има и по-лесен начин. Ако не искате да минавате през всичко това, достатъчно е да се погрижите да укрепите имунната система на детето с природни средства, както и да спазвате някои важни хигиенни навици, които ще му позволят да се защити от вирусите, както и да устои на атаките на грипа през опасния сезон.

 

1. Прием на плодове и зеленчуци

Активната съставка в менюто на детето трябва да бъдат салатите и соковете. Прясно изцедени плодови сокове, салати от червено цвекло, зеле, моркови, домати, краставици и чушки. Лукът също е мощен имуностимулант, а за да не пари на децата, вземете воден, който е сладък, вместо кромид, който пари. Печеният чесън също не люти, но запазва част от антибактериалните си свойства. И се приема доста добре от малчуганите. Друг вариант е да го сварите, да го пасирате и да го добавите в домашния пастет или в манджата. Така няма да го усетят, а ползата от него си остава.

Плодовете са изключително важен помощник в борбата с вирусите. Портокал, грейпфрут, киви, праскови, сливи, грозде, кайсии, пъпеши, дини — ако имате градина, не се колебайте да засадите поне 3 — 4 плодни дръвчета, които да дават плод от ранна пролет, до късна есен. Няма нищо по-добро от прясно откъснати ябълки и круши, или от късни праскови и сливи, в сезона, когато повечето от тях вече струват доста скъпо на пазара.

Плодовите и зеленчуковите сокове също са от полза. Ако вашият малчуган не обича цвекло или моркови на салата, винаги може да ги направите на сок. Смесете ги с нектар от праскови или портокали и няма да усети вкуса на зеленчуците в напитката си.

Варива

Тиквата също трябва да намери приложение в менюто — печена, варена на пара, под формата на крем, или залята с яйца и прясно мляко, а най-добре поръсена с печени орехи — децата ще се влюбят в нея. Смело може да я добавяте и в крем супите, особено ако не е особено сладка. Първо — придава гъстота на супата, а освен това отново влияе добре на имунната система.

Лимоните са изключително полезен източник на витамин C и ако детето не обича чист сок от тях, добавяйте ги към салатите и рибата. Нито детето ще откаже да ги консумира в този вид, нито ще му дразнят стомаха.

Задължително включете в менюто грах, спанак, зелен фасул, цветно зеле, броколи и дори брюкселско зеле. Може да ги сервирате под формата на топла салата, сварени на пара, като готвени ястия или пастети. Дори спанакът може да се приготви под формата на пастет, който децата с удоволствие да похапнат. Колкото и да не ви се вярва.

2. Прясно месо вместо колбаси

Добре изпеченото месо е винаги по-добър избор от колбасите. В него се съдържа желязо, фосфор, фолиева киселина и аминокиселини, които са изключително ценни за здравето на децата. Избягвайте колбасите, които са пълни с подобрители и добавки. Заложете на риба, пилешко и червено месо, а ако толкова държите да хапнат салам, припомняме ви, че сезонът на домашната луканка наближава. А в мрежата ще откриете и множество рецепти за варено — пушени домашни колбаси като пастърма, или домашен пастет.

Дробът и карантиите са деликатес, който децата по принцип не понасят. Същото се отнася и до някои морски дарове. Може да ги приготвите на пастет в комбинация с месо и подправки. Желателно е обаче вие лично да подготвите храната, тъй като така ще знаете, какво има в нея. А и в прясно приготвените храни полезните вещества все още съществуват, докато в полуфабрикатите няма да откриете нищо.

3. Намалете млечните продукти

Прясното мляко през зимата е по-добре да се замени с чай или с обезмаслено кисело мляко. Правим тази вметка, тъй като в млечните храни се съдържа слуз, която може да доведе до възпалителни ефекти или да забави възстановяването на детето. Затова му давайте повече чай, плодови сокове, а приема на млечни храни, включително и на кашкавал и сирене /освен ако не са добре узрели и най-добре да са от козе мляко/, по-добре ограничете.

4. Добра лична хигиена

Когато детето се прибере от училище, не го оставяйте да стои в стаята с дрехите, с които е било навън. С мокра кърпа с гореща вода, може да почистите повърхността на якето, панталоните и блузата. Но задължително го накарайте да се преоблече и да си измие ръцете и лицето. При това незабавно.

Не слагайте дрехите, с които е било навън, при дрехите, които са прибрани в гардероба. Най-добре да отделите едно отделение за облеклата, които е носило и пак ще носи навън и тези, които са чисти и изпрани. Така ще намалите риска от разпространение на някоя инфекция.

Измиването на ръцете и лицето, след като се прибере у дома е важно, а още по-добре би било, ако успеете да изкъпете детето преди сън. Така то ще се научи на още по-добра лична хигиена, а и ще спи по-добре.

5. Чай и компреси преди медикаментите

Опитайте се да давате повече чай и топли компреси, ако случайно го заболи гърлото, вместо хапчета. Важно е да се знае, че чаят не трябва да бъде горещ, а топъл. И в никакъв случай не пускайте детето навън, поне 10 минути след като е пило топлата напитка. Вероятността да се разболее от простудено гърло е огромна и най-голяма именно в този момент.

6. Не го дръжте в претоплени помещения

Много родители правят още една сериозна грешка — държат децата в твърде затоплени помещения. Температури от порядъка на 20 — 21 градуса са добра среда за децата през зимата. Ако е твърде топло у дома, ще се изнежат и ще се простудят по-лесно. Също така не оставяйте децата да спят в твърде топли помещения. Може да проветрите за 5 — 6 минути, преди да заведете детето да спи — студеният въздух отвън ще намали температурата в стаята, а също така ще освежи помещението и детето ще спи по-добре. Това съвсем не означава, че трябва да оставите детето да спи на отворен прозорец през зимата или на течение. Всъщност, спането на открито може да се практикува само от достатъчно пораснали тийнейджъри с много силна имунна система и то при положение, че студеният въздух от прозореца не ги атакува директно, докато спят.

7. Проветрявайте и чистете дома си редовно

Зимният сезон обикновено гледаме да държим затворени вратите и прозорците, за да не се губи топлина. Ние обаче ще ви посъветваме точно обратното — проветрявайте. И проветрявайте редовно. 5 — 10 минути сутрин, 5 — 10 минути вечер са напълно достатъчни, за да освежите помещението, да го пречистите и да дадете възможност на въздуха да циркулира нормално. Това важи с двойна сила за помещенията с климатици. Филтрите няма да ви спасят от вирусите, а преработването на един и същи въздух само може да доведе до по-бързо разпространение на заразите.

Чистотата също е от значение. Нормално е в този сезон да предпочетете да се задоволите само с пускане на прахосмукачка и обиране на праха по мебелите. Но е по-добре да измиете подовете с парцал и гореща вода с оцет, а още по-добре, ако имате пароструйка. Така ще дезинфекцирате дома си допълнително, което ще осигури по-здравословна и безопасна среда и за детето.

8. Оставете децата да играят навън

Оставяйте децата да играят навън, дори да е студено, или да вали. Просто се убедете, че са добре облечени и със сухи обувки, преди да ги пуснете да лудуват. Няма нищо по-добро от това да се калят по естествен начин и да се научат да устояват на студовете. Да не говорим, че най-доброто лекарство срещу всяка простуда са детските игри и доброто настроение.

 

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!