You are here
Home > Дом и семейство > Мама и бебе > Самооценка на детето: Развиване на адекватно самочувствие

Самооценка на детето: Развиване на адекватно самочувствие

Да откриеш баланса между подкрепата и взискателността е първа стъпка върху изграждане на адекватно самомнение в детето

Здравословното самочувствие е важно качество, което влияе върху формирането и развитието на личността, върху качеството на живот и определяне мястото в обществото. При специфични проблеми в оценката на личността (ако самочувствието е надценено или подценено), човек претърпява сериозни психологически разстройства, взаимодейства лошо с хората и има изкривен мироглед, което има пагубен ефект върху различни области на човешкия живот.

Етапи на формиране на самочувствието на детето

Самочувствието не се дава на човек по рождение; неговото формиране е дълъг, многогодишен процес, започващ от ранна възраст и завършващ в юношеството. Важно е обаче да се отбележи, че предпоставките за формиране на самочувствие се появяват още в утробата. Всички преживявания на бременна жена, нестабилен емоционален фон и стрес пряко влияят върху формирането на нервната система на плода. Ето защо начинът на живот на майката по време на бременност създава основата за по-нататъшното развитие на детето и формирането на основните качества на неговата личност, включително самооценката.

Освен това, ако бременността е била планирана и желана, бъдещата майка е щастлива, говори на бебето и е в състояние на мир и щастие, клетъчната памет на плода фиксира този факт и това също влияе върху по-нататъшното формиране на важни лични качества.

Първият етап от появата на самочувствие е от раждането до година и половина. Този период е белязан от тактилността, когато бебето изучава околната среда чрез допир. Много е важно на този етап да се осигури на детето максимална грижа, да се покаже любовта на родителите, така че на подсъзнателно ниво да се формира разбиране, че той е значим, важен и необходим.

Важен етап е формирането на самочувствие при децата в предучилищна възраст. През този период децата активно опознават света и себе си в този свят. Имат първите комуникативни умения, разширява се кръгът от хора в обществото и т.н. За деца под 3-4 години все още е важна реакцията на близките към техните действия и поведение. На този етап в никакъв случай не трябва да критикувате детето, да му се карате за лошо поведение, да крещите и да го сравнявате с други деца. До тази възраст е необходимо да се премине през първия етап на отделяне, за да се почувства като независим човек със собствено мнение, желания и способност да носи отговорност за всякакви действия.

Малко по-късно, в старша предучилищна възраст, детето трябва да се чувства необходимо не само у дома, но и в обществото. Сега за него е важно колко приятели има, защо някой не иска да общува с него, обижда го без причина и т.н. Анализирайки различни ситуации, детето започва да търси причините в себе си. Ето защо е много важно да обясните на детето всички нюанси на живота и да сведете до минимум неоправданото чувство за вина, което периодично ще възниква поради негативни явления в обществото.

Формирането на самочувствие при деца в начална училищна възраст е основният етап от формирането на личностни качества. Детето има интерес към трудовите процеси и към постигане на резултати. Сега за него е важно как неговите действия и личността му като цяло се оценяват от останалите членове на екипа. На този етап е необходимо да се предотврати тормоз от връстници. Също така е важно да подкрепяте детето във всякакви начинания, да приемате интереси и хобита, дори ако изглеждат несериозни или ексцентрични.

Формирането на самочувствие при дете е в последен етап в периода на юношеството. На възраст 14-16 години младите хора вече знаят своята стойност, но външните фактори и околната среда все още влияят върху формирането им. Прекомерният стрес на фона на изпитите, както и адаптацията в ново училище също могат да бъдат пагубни.
3 важни стъпки, за да „излекуваме” детето от срамежливостта

Как да развием адекватно самочувствие на детето?

За да започнат работа по формирането на адекватно самочувствие на детето , родителите трябва да разберат точно на какво ниво е сега.

Ниската самооценка включва следните характеристики:

– неувереност в себе си;
– нерешителност;
– прекомерна срамежливост;
– прекомерна предпазливост;
– зависимост от чуждо мнение или неадекватна реакция към него;
– проява на социопатия.

Надценяване на собственото значение:

– разглезеност;
– тормоз над връстници;
– нарцисизъм;
– „заповеден“ тон в речта;
– неадекватна реакция на критика;
– липса на вина и желание да признаят грешките си;
– липса на алтруистични инстинкти.

Ако детето е все още малко и целта ви е да формирате адекватно самочувствие, тогава се придържайте към основния принцип: Мярка в критиката и похвалата. Във връзката ви с детето не трябва да има нищо повече, а пропорционално разпределете положителните и отрицателните оценки за действията му. Възпитавайте упорит труд, уважение и помощ към другите. Учете детето си да измерва силите и реалните си възможности, амбициите не трябва да надделяват над здравия разум. Дайте максимално внимание, топлина и грижа. Детето трябва да се чувства важно и необходимо, а също така да разбере, че винаги има рамо, на което да се опре в живота.

Върху какво друго да се съсредоточите, за да формирате адекватно самочувствие на детето?

1. Научете го да вижда баланса във всичко, да различава доброто от лошото, доброто от общото и отрицателното.
2. Дайте на детето си свобода на избор. Той е личност, независимо от възрастта.
3. Не крещете на детето си. Придържайте се към конструктивен диалог.
4. Не изисквайте от детето повече, отколкото може да направи.
5. Научете детето си да казва „не“ и ясно обяснете в какви случаи е необходимо да използвате тази отрицателна частица.

Начини за коригиране на самочувствието на децата

По правило не е толкова лесно да забележите нарушение на самочувствието на детето. Често това се случва вече в пренебрегван случай, когато поведенческите фактори се променят. Освен това възстановяването на баланса у дома е почти невъзможно. В този случай е необходимо посещение при психолог. В корекцията обаче трябва да участват и родителите.

Какво е наистина важно и как да повишим самочувствието и увереността на детето ?

1. На първо място е необходимо да се подобри ситуацията в семейството, да се сведат до минимум дразнещите фактори и да се създаде хармонична микросреда.

2. Установете взаимодействие с детето, покажете внимание към проблемите му, станете опора и силно рамо.

3. Преразгледайте начините на възпитание, идентифицирайте потискащите методи и не ги прилагайте.

4. Осигурете на детето максимална комуникация и обратна връзка по всеки въпрос.

5. Идентифицирайте силните и слабите страни на детето. Съсредоточете се върху последните и ги развийте.

6. Определете интересите на детето, дайте възможност да се развива в определена област. Намерете хобита, подкрепяйте инициативи.

7. Определете нивото на влияние на средата и опознайте социалния кръг на вашето дете. Възможно е настоящият екип да повлияе негативно на детето ви. В този случай е необходимо да промените средата, като покажете, че предложената от вас алтернатива е наистина по-добра.

8. Ако преди това сте се придържали към пълен контрол и хиперпопечителство, трябва спешно да преминете през етапа на раздяла и да дадете на детето свобода на избор и възможност да носи отговорност за действията си.

9. Пазете баланс във всичко и помнете: детето е самостоятелна личност, а вие сте приятел, а не цербер. В същото време не трябва да има безразличие и грубост по отношение на вашето дете.

10. Не пренебрегвайте посещението при специалист – детски психолог.

Как да повишим самочувствието на детето? Съвети от детски психолог

Ако самочувствието на вашето дете е ниско, не изпадайте в паника веднага. Всякакви психологически разстройства могат да бъдат коригирани, особено при деца, когато нервната система е все още доста гъвкава и лесно се коригира. Освен това не забравяйте, че формирането на самочувствие все още не е завършено и сега много зависи от по-нататъшните действия, включително вашите.

1. Дайте право на лично мнение. Позволете ми да мисля за себе си и да поема отговорност за себе си.

2. Уважавайте индивидуалността, дори тя да не съвпада с вашата.

3. Не се сравнявайте с други хора, особено с връстници.

4. Не критикувайте, особено за дреболии.

5. Давайте любов и внимание. Разбира се, в умерени количества.

6. Общувайте. Много и често. Станете този приятел, с когото можете да споделите всичко.

7. Позволете да греши.

8. Премахнете всички източници на потисничество.

9. Не говорете за детето в трето лице.

10. Хвалете детето си. Отново – много и често за всяко добро действие.

11. Позволете на детето си да изразява емоции и го научете как да се справя с тях.

12. Подкрепяйте детето винаги и във всичко.

13. Не поставяйте високо летвата.

14. Насърчавайте всеки успех и постижение.

15. Кажете му, че в живота има място както за успех, така и за провал и всяка трудност може да бъде преодоляна.

Ако разбирате, че не можете да се справите сами, не е толкова страшно. Просто потърсете помощта на специалист!

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!