Да станеш студент е повод за гордост и…най-лесният начин да се откъснеш от полата на мама и опеката на татко
Абитуриентите тази година се наложи да почакат известно време, но не и да се разделят с големите си планове. От време оно младежите копнеят да чуят последния училищен звънец, за да започнат да живеят наистина самостоятелен живот. Въпросът обаче е, че светът на възрастните хора не е гостоприемен като родния дом! Парите сякаш се изпаряват, настъпват гладни дни, появяват се проблеми с хора и институции, с общежитието/квартирата…За да помогнат на току-що решилите, че са възрастни, известни блогъри и последователите им по това време започват да споделят интересни съвети.
Някои от тях наистина ще улеснят живота им, независимо колко шантави изглеждат на пръв поглед:
„Мили момичета и момчета, научете цените на продуктите от първа необходимост. Неща като хляб, сол, паста за зъби, тоалетна хартия са задължителни! Научете къде и кои марки са най-изгодни!”
„Мама и татко може и да дават някой лев, но не са милионери. Научете се как се отчитат тока, водата, газда, телефона. Разберете как може да икономисате от подобни разходи!”
„Фидето и макароните са най-евтината паста! Спокойно може да заместите с тях спагетите и другите италиански щуротии в рецептите! Имайте предвид, че имате нужда от вода (Плаща се, ако не сте на общежитие), ток или газ (Същото!) и тенджера (Поискайте една от чеиза на мама). А, да! И по две чинии, вилици, лъжици, чаши за кафе и безалкохолно.”
„Прането и почистването на обувките е ваша работа! И не, да си купите нови не е по-евтино! Просто съблюдавайте инструкциите на етикетите по дрехите. Какво означават символите, ще откриете в интернет. Бялото и цветното никога не се перат заедно!”
„Хладилникът трябва да се размразява и чисти, не само защото ви трябва лед за ракията или трябва да отлепите пакета с месо. Спазването на санитарно-хигиенните стандарти се прави за борба с миризмите и микроорганизмите, което е в името на вашето здраве!”
„Това е устройството на вашето казанче. Ако не можете да се справите по собствена преценка, просто позвънете на съседа, който учи в Техническия университет или на номера на ВиК-майстора, който е залепен до пощенските кутии.”
„Ако изглежда, че храната е развалена, значи е развалена. Не рискувайте и не се пресилвайте да я изядете – само провокирате съдбата.”
„Всички супермаркети имат сайтове, бланки и етикети, по които да разберете кои стоки са в промоция.
Ако имате няколко магазина на разположение, отделете 10 минути преди покупка, за да разберете къде е изгодно да купите сапун и къде – прах за пране и омекотител. Така правят пенсионерите – не защото имат много свободно време, а защото наистина се пестят пари!”
„Ако поръчате голяма пица, можете да замразите част от нея, още като е гореща във фризера. По-късно ще я размразите отново във фурната – ще бъде като току-що изпечена.”
„ Не купувайте пиле на части – отделни бутчета или гърди, например
Вземете цялото пиле, защото е 1,5-2 пъти по-евтино обикновено. Веднага след покупката го нарежете на части, сложете ги в торбички и ги поставете в камерата, с изключение на това, което искате да сготвите днес или утре.”
„Не изхвърляйте излишния бульон, когато сварите в него пиле. Когато дойдат гладните дни, в него може да сварите леща, ориз, картофи. Тогава и да нямате месо, ще ви е по-вкусно постното ястие.”
„По-евтино е да напълните фризера с месо веднъж на 2 седмици / месец, отколкото да ходите в магазина всеки ден. Ако купувате варива, уверете се, че опаковката е стегната и съхранявайте всичко в буркани, за да не ви изненадат насекоми, когато използвате само половината пакет.”
„Не ходете непрекъснато до магазинчето на улицата. По-добре е да инвестирате част от почивния си ден и малко пари за такси, но да купуите месо и зеленчуци на пазара или борсата. Ще бъде много по-евтино. Особено през лятото и есента – цените там ще ви изненадат страхотно.”
„Купете си торбичка за многократна употреба – и не замърсявате природата, и не давате всеки път грешни пари.”
„Всичко вече се плаща онлайн! ВСИЧКО! Не си губете времето да висите с пенсионерките на опашките!”
„Проветрявайте по-често помещението, създадете си този навик, в противен случай ще сте като ударени с мокър парцал и болна глава”
„Ако сте изцапали дрехите си с нещо мазно, веднага измийте с препарат за съдове.
Проверете джобовете преди пране.
Не въртете повече от 800 оборота, нещата ще запазят качеството си по-дълго.
Непременно трябва да имате домашно облекло, за да не заносвате останалите си дрехи”
„Ако веднага извадите нещата (панталони и тениски) от барабана на пералнята, изтръскайте ги хубаво и ги изсушете на закачалка, те почти няма да се набръчкат.”
„Научете се как се шие копче, скъсан чорап, бельо, риза. Запасете се с няколко игли и различни по цвят конци за всеки случай! От първа необходимост са щипките, важето за пране, метлата и лопатката.”
„Непременно трябва да имате аптечка с: Болкоуспокояващо, противовъзпалително, средство срещу алергии, срещу диария, спрей за нос, за гърло, пластири, антибиотици, витамини, йод, антисептично, бинт, дамски превръзки и надеждни презервативи!”