You are here
Home > Дом и семейство > Идеален дом > Ще преживее ли вашият смартфон зимата? (Съвети за използване и снимане в студа)

Ще преживее ли вашият смартфон зимата? (Съвети за използване и снимане в студа)

Смартфонът дори да не е като фотоапарата или професионалната камера върши чудесна работа, за да запази спомените ни завинаги

Нека започнем с лошите новини: В студените дни смартфоните могат да бъдат по-малко ефективни и по-податливи на повреди. Литиево-йонните батерии, които са източникът на енергия на съвременните телефони, не понасят доста добре ниските температури. Вече при 10 градуса по Целзий производителността им рязко спада и когато настъпи истински замръзване, батерията се разрежда за рекордно време.

Решението на този проблем е да носите смартфона във вътрешния, топъл джоб на якето. За съжаление, презрамките, използвани за джогинг, трябва да бъдат забравени до пролетта.

Пластмасата не понася замръзване

Не само батериите не обичат да замръзват. В студа пластмасата става по-крехка – удар или падане, което през лятото няма да има сериозни последици, при отрицателни температури може да доведе до фатални повреди на кутията или екрана.

Просто трябва да внимавате, което не е толкова лесно, когато използвате ръкавици. С тях идва и друг проблем.

Странни реакции на дисплея

Вероятно всеки знае, че сензорните екрани не искат да реагират на докосване с ръка, защитена от дрехи. Има обаче специални ръкавици, чиито върхове на пръстите са покрити с материал, на който реагират капацитивните екрани. Те могат свободно да управляват вашия смартфон, да пишат SMS или да отговарят на обаждания.

Алтернатива на специалното облекло е капацитивният стилус, който е особено ценна помощ, когато искаме да напишем дълъг текст. В извънредни ситуации можете да отключите телефона си … с носа си! Доста е трудно да пишете по този начин, но можете да отговорите на повикването.

Когато кристалите замръзнат

LCD дисплеите се държат странно при ниски температури – промените в изображението са много бавни, изглежда, че действието на целия телефон се забавя и изображението изглежда размазано, неясно.

По принцип това явление се случва при 10 градуса по Целзий под нулата, въпреки че дисплеите от тип AMOLED са по-устойчиви на ниски температури. За щастие, бавността на дисплея не е знак, че целият телефон е по-бавен, а просто реакцията на LCD на отрицателни температури.

Добрата новина е, че този досаден ефект е краткотраен и не причинява трайни повреди на дисплея. След като телефонът се загрее, екранът ще се върне към нормалната работна скорост.

Край на играта

При силен студ камерата може просто да се изключи, може да има внезапно съобщение за изтощена батерия или съобщения за странни грешки, например, налична е само SIM картата.

Колко ниска трябва да бъде температурата, за да може смартфонът ви да спре да работи? Различните модели се държат по различен начин, като iPhone има изключително лоша репутация на телефон, който може да се изключи при 0 градуса по Целзий. Други телефони се справят по-добре, въпреки че всичко зависи от модела – за някои 10 градуса под нулата означават края на работата, други не мръдват дори при – 30 градуса.

Ако телефонът се изключи поради замръзване, не се опитвайте да го включите веднага! Това може да повреди енергийната система и със сигурност ще намали живота на батерията. Първо трябва да го загреете и чак когато престане да е студено – започнете.

Не разчитайте на гаранция

Ако някой прочете ръководството на телефона от корица до корица, той забелязва, че производителите често посочват интервала между 0 и 35 градуса като препоръчителна работна температура. Това не означава, че при температури под препоръчаните (както по-горе) смартфонът няма да работи правилно. Нарушаването на температурните условия обаче може да бъде претекст за изключване на гаранционния иск.
Ще преживее ли вашият смартфон зимата? (Съвети за използване и снимане в студа)

Зимна фотография със смартфон

Зимата, снегът и зрелищните преспи са възможност да направите интересни снимки. Вярно е, че фотоапарат е по-подходящ за целта, но докато се разхождате из града, вашият смартфон винаги ще ви е под ръка, а на ски пътуване е по-разумно да сложите телефона си в джоба си, отколкото да карате ски със скъпа и не особено удобна камера.

Също така си струва да отделите малко време за настройване на камерата на вашия телефон, за да станат вашите зимните кадри страхотни.

Изключете автоматичния режим. Автоматичният режим на снимане често се справя със задачата си, но по-добре е да не залагате на него.

Друг важен параметър, който трябва да бъде променен, е компенсацията на експозицията – функцията прави снимките по-светли или по-тъмни

Третият важен параметър е балансът на бялото. Ако откриете, че снимките ви са твърде сини, можете ръчно да зададете режима на баланс на бялото на WB Cloudy. Снимките ще бъдат по-живи, а цветовете – по-топли.

Фокусиране. Трудно ще се фокусира върху гладка повърхност от бял сняг, както при всички области с еднакъв цвят и яркост. Трябва да търсите нещо контрастиращо – това може да е ствол на дърво или фигура.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!