You are here
Home > Здраве и красота > Живот без глутен: Как да се справим с предизвикателствата на лишенията?

Живот без глутен: Как да се справим с предизвикателствата на лишенията?

Глутенът бавно и неуморно се намесва в живота на все повече хора

В последните години непоносимостта към него прогресивно нараства и за голяма част от потърпевшите се налага да променят генерално храненето си с цел да избегнат неприятни здравословни проблеми. За жалост, съвременният човек доста трудно може да приема напълно „чисти“ храни и често дори минимални остатъци или следи от обработката на храната могат да му създадат известен дискомфорт.

Глутенът се определя като протеин, който се съдържа главно в зърнените култури. При смесването на брашно и вода консистенцията на полученото тесто е именно резултат от неговото действие. Дори самото му название идва от латинската дума за „лепило“, а когато организмът ни се пренасити с него, започват и проблемите.

Извън храните, които съдържат в чист вид това вещество, повечето им „колеги“ го имат включено в състава си като подобрител на вкуса или слепващ агент. Дори голяма част от лекарствата ползват глутен, за да добие лекарственото им вещество твърда форма и да бъде готово за употреба.

Всичко това се оказва серизно препятствие за хората с определена непоносимост към коментирания протеин. Присъствието му в почти всички продукти, включително и в козметиката прави така, че организмът буквално се пренасища и сам търси начини да възроптае срещу подобно неспирно приемане. В резултат се отключва чувствителност, нетолерантност или алергия към продукта, а често и сериозни заболявания. Целиакията например е автоимунно заболяване, при което организмът напада здравите си клетки.

Дължи се на вродена или придобита непоносимост към глутена, затова и при най-малкото съмнение е нужно човекът да се подложи на някои елементарни тестове:

1. кръвно изследване, което да потвърди наличието на антитела, взаимодействащи неправилно с глутеновия протеин.

2. биопсия от тънките черва, която трябва да открие вероятна атрофия на чревните влакънца.

Смята се, че за над 50 болести на модерния човек глутенът изиграва ключова роля и ограничаването му всъщност благоприятства и навременното лекуване на проблема. В този смисъл приемът на храна, бедна на глутен, е добра не само за хората, които са алергични. Неприятни симптоми като хронична умора, тревожност, депресия често могат да се тушират, като се поработи върху промяна в диетата.

Симптомите на глутенова непоносимост при децата са следните:

1. диария, която не се влияе от стандартните средства за лечение;

2. подут корем;

3. отоци;

4. раздразнителност;

5. изоставане в процесите на наддаване на тегло и развитие.

Симптомите при възрастните включват:

1. прояви на тревожност и депресия;

2. хормонални нарушения както при мъжете, така и при жените, често свързани и с репродуктивни проблеми;

3. отслабена имунна система, която благоприятства появата на афти, херпеси и други кожни проблеми;

4. хронична умора и влошено общо здраве;

5. проблеми със зъбите;

6. мускулни проблеми;

7. анемия;

8. диария и упорити газове в стомаха и червата.

За съжаление, голяма част от традиционните храни на трапезата ни съдържат глутен. Първенци, разбира се, са бялото и пълнозърнестото брашно, пшеницата, овесът, булгурът, ечемикът. Зърнените закуски, както и продуктите с вложено нишесте – също. Шоколадът, бирата, различните дресинги и сосове, крутоните, карамелът, мюслите и дори синьото сирене, консервираните плодове и зеленчуци, преработените меса могат да съдържат порядъчно количество от проблемния протеин.

Съвети за живот без глутен
Ето кои продукти да включим в диетата си, ако се налага да не приемаме глутен:

1. пресните, необработени плодове и зеленчуци;

2. суровите ядки и семена;

3. ориз, елда, киноа, просо, кафяв ориз, овес, амарант, царевица, див ориз, теф, сорго;

4. млякото и естествените млечни продукти като сирене, кашкавал, масло;

5. вода, чай, кафе, 100% натурални сокове, газирани напитки, вино;

6. бобови храни като фасул, леща, грах, нахут, бакла, соя и др.;

7. говеждо, агнешко, козе, свинско, еленско, бизонско, пилешко, пуешко, патешко, гъше, пъдпъдъче, яребиче месо, яйца.

Независимо от този уж недиетичен списък при хранене все пак трябва да се има предвид, че става дума за непреработени, неконсервирани и необработени с различни добавки храни. Затова и безглутеновата диета днес се оказва предизвикателство.

Най-ефективният начин да се предпазим от прием на протеина, е усърдно да проверяваме етикетите на продуктите. Освен това е нужно да се внимава и с пакетираните сурови ядки и семена например, защото при подготовката на пакета е възможно суровината да влезе в контакт със “замърсени” храни. Необходимо е да се избягва и кръстосаното замърсяване, което означава да се почистват добре съдовете и приборите, за да не запазват остатъци от глутен.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!