You are here
Home > Здраве и красота > 20 правила за живот по аюрведа

20 правила за живот по аюрведа

Аюрведа е древна система за природосъобразен начин на живот

Корените ѝ тръгват от Индия и в продължение на стотици години се разпространяват по целия свят. Разбира се, превес учението взема най-вече в страните от Изтока, но все пак има и своите привърженици и в Америка и Европа.

Аюрведа се грижи за духа и тялото
Аюрведа се грижи за духа и тялото
Снимка: pikist.com

В превод от санскрит “аюрведа” означава “наука за живота”. И макар да изхожда от знанията си за Вселената и Космоса, все пак поставя в центъра на заниманията си човека, търсейки неговото място и връзката му с по-висшите сили. Докато традиционната медицина се интересува как да излекува болестта, аюрведа набляга повече на начините, с чиято помощ да не се стига до болест. Тя е своеобразна профилактика на заболяванията на основата на природосъобразния начин на живот. Затова и учението ѝ е познато още като природна или холистична медицина. Ето кои са основните ѝ препоръки за пълноценен и хармоничен живот:

1. Събуждайте се рано. Най-подходящ за сън е диапазонът между 22 ч. вечерта и 6 ч. сутринта. Ставането преди 6 дори е препоръчително, за да посрещнете изгрева и да използвате най-чистата му енергия. Събуждане 1 ч. и 36 минути преди изгрев най-точно съответства на естествените ритми на тялото ви.

2. След събуждане измийте зъбите и лицето си и побързайте да изпиете чаша хладка вода. Тя ще активизира храносмилането ви, за да можете пълноценно да се насладите на закуската.

3. Изберете няколко упражнения за сутрешна тренировка. В идеалния случай може да използвате енергията на първите слънчеви лъчи, които да благословят движенията ви.

4. Сутрешният душ с по-хладка вода ще отмие следите на нощта и съня от духа и тялото ви, а вечерният с по-топла ще ви подготви за ползотворна почивка. Водата заема централно място в аюрведа, затова я използвайте често – за пиене, миене, чистене и пр.

5. Закусете пълноценно. Не са препоръчителни тежките храни, но и в никакъв случай не пропускайте закуската. Чашата вода на гладно вече е активизирала храносмилането ви, затова е време да му дадете материал за работа. Наблегнете на по-леката, но богата на ценни вещества храна. Най-подходящи са млечните продукти, пълнозърнестият хляб, пресните или сушените плодове.

6. Запомнете, че храненето е ритуал. Приемането на храна трябва да се извършва, когато умът ви е чист от негативни мисли, а душата ви е в мир. Ако поглъщате обяда си в плен на негативизма, това ще има неблагоприятно въздействие върху организма ви. Особено значение има чистотата на мислите, когато готвите. Бобовите култури например поемат като гъба всичко, което сте склонни да им дадете с мисълта си. И в крайна сметка достигат не само до вас, но и до всички, които обичате.

7. Най-тежкото хранене за деня трябва да бъде обядът. Вечерята според аюрведа се случва не по-късно от 18 ч. и е олекотен вариант на закуската.

8. Готвената храна трябва да се приема топла.

9. Съобразявайте диетата си със сезона. В студено и влажно време наблегнете на водата със стайна температура, на ядките и на сушените плодове. Ако сте податливи на алергии, консумирайте имуностимулиращи и противовъзпалителни храни – цитрусови плодове, мед, чесън и люти чушки. Пролетта предпочита леката храна, а за зимата запазете мазните продукти.

10. Грижете се за естествените нужди на тялото си. Когато сте жадни, пийте вода. Когато сте гладни, дайте на организма си храна. Той най-добре знае от какво имате нужда. Ваша е задачата да го чуете и да се синхронизирате с него.

11. Спортувайте. Сутрешните кратки упражнения за събуждане не отменят хубавата тренировка в следобедните часове. Препоръчително е спортуването да се случва на открито.

12. Медитирайте. Изберете си време за медитация и го използвайте по най-добрия начин. Останете насаме със себе си и се вслушайте във вътрешния си глас.

13. Възползвайте се от билките, подправките и етеричните масла. Джинджифилът например е едно от любимите растения на аюрведите. Можете да дъвчите джинджифил преди хранене. Така буквално освежавате устата и духа си и стимулирате храносмилателните сокове в стомаха си. Всяка подправка или етерично масло, от друга страна, имат целебни свойства. Проучете ги и ги използвайте смело в кулинарията, у дома и на работа.

14. Освободете се от токсините. Ако се събуждате с налепи на езика или пък ви мъчат газове и изпражнения с лоша миризма, тялото ви дава знак, че е пълно с вредни вещества. Осигурете му разтоварваща диета и в крайна сметка ще постигнете и лекота на духа.

15. Превърнете ходенето до тоалетна в ритуал. Изхождането не трябва да се случва точно преди хранене. Най-доброто време за това е около три часа преди следващия прием на храна.

16. Създайте чистота и ред у дома. Мийте редовно всичко, което може да се измие с вода – тя буквално преражда интериора и освобождава място за позитивни промени в живота ви. Ароматизирайте помещенията, като използвайте целенасочено определени етерични масла.

17. Отървете се от хаоса в мислите, душата и дома си. След време ще забележите, че и нещата в личния и професионалния ви живот си идват на мястото.

18. Съобразете цветовете на стаите в дома си с тяхното предназначение. Кухнята и холът например обичат топлите цветове – жълто, розово, прасковено. В спалнята може да си позволите покоя, който дава синьото например.

19. Обградете се с живи растения и нека всяко от тях да бъде с точно определена цел в дома ви. Ако искате да привлечете любов, отглеждайте бегония, мушкато, роза.

20. Изчистете душата, мислите и думите си от всичко отрицателно. Използвайте положителни изречения, както и думи, в които отсъства насилие, болка, мъка.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!