You are here
Home > Хоби и ТВ > Любопитно > На път за Димитровден: Къде да отидем на празника?

На път за Димитровден: Къде да отидем на празника?

Димитровден е повод за семейна и приятелска сбирка, но и възможност да видите нови, интересни места

Ако се вярва на последните изследвания, в България най-популярното мъжко име не е Иван, а Димитър. В такъв случай на 26ти октомври всеки от нас ще има поне един познат, на когото да честити или дори да уважи за празника.

Димитровден обаче не е само повод за сбирка и тежки трапези. Светецът в народните представи носи зимата, но и закриля хората, чийто професионален път е свързан с метала – ковачите, инженерите, техниците и металурзите.

Дълъг уикенд за Димитровден

На 26ти октомври може да посетите всяка църква или манастир, които имат храмов празник. Още по-добре е да ги намерите в или в близост до Видин, Сливен, Айтос и Радомир. В тези места е прието на Димитровден да се отбелязва и Празника на града.

Едно пътуване до Дунав ще ви покаже красотата на Катедралата, която е втората по големина след храм-паметника „Александър Невски”.

Благодарим на Даниел Стефанов за уникалната снимка!

Публикувахте от Видин в Събота, 6 май 2017 г.

И да не обичате боза, със сигурност няма да сгрешите, ако празнувате в Радомир, който дори по царско време за броени дни е бил република.

Централният площад „Свобода“ в Радомир
By Vassia Atanassova – <a href=“//commons.wikimedia.org/wiki/User:Spiritia“ title=“User:Spiritia“>Spiritia</a> – <span class=“int-own-work“ lang=“bg“>Собствена творба</span>, CC BY-SA 3.0, Link

Дълъг уикенд в подножието на „Сините камъни” ще ви покаже красотата не само на природата край Сливен, но и ще ви даде възможност да видите важни исторически забележителности, паметника и дома на най-личния сред Стоте войводи и, разбира се, Старият бряст, който е не само Европейско дърво на 2014та, но и е почти връстник на България.

Сливен е специално място за всеки Димитър. Споменът за трима велики мъже с това име го „пазят“ – паметника на Хаджи Димитър, храмът „Св. Димитър Солунски“, в чийто олтар е кръвта на св. Димитър Сливенски.

Благодарим на Даниел Стефанов за уникалната снимка!

Публикувахте от Видин в Събота, 6 май 2017 г.

Празникът ви в Айтос ще мине под зоркия поглед на един орел от камък. Храмът на Свети Димитър, който е почти на два века, е точно в центъра на града. Ако пристигнете през уикенда там, ще имате възможност да видите много в парк „Славеева река”. Там ще видите не само статуята на Орела, но и „Тримата братя” – скален феномен, Козела, язовир, зоопарк и цялата красота на природата по време на Златната есен и началото на Циганското лято.
Градове в България с А забележителности и легенди
Не по-малко интересно ще ви е да отидете до Димитровград. Да, там Празника на населеното място не е на 26ти октомври, но това само ще облекчи задачата ви да видите колкото се може повече от богатството на забележителности и природа. Ако сте решили да бъдете оригинални, може да кръстите дете или да подарите специален празник за някой именник – пътуване на Димитровград. Там ще намерите църква, която има храмов празник и ще можете да уважите светеца.
Градовете на България от А до я - градове с Г
Най-вълнуващо за християните, любители не само на туризма, но и историята би била разходката до Велико Търново. Старопрестолният град е великолепна идея за всеки сезон, но ако сте сред хората, които се възхищават на делото на Асеневци, на 26ти октомври на десния бряг на Янтра, под Трапезица.
На път за Димитровден: Къде да отидем на празника?
Братята Петър, Асен и Калоян приемат Свети Димитър Солунски за свой и на династията си покровител. Това не е случайно. Въстанието на Асен и Петър избухва на 26 октомври 1185 г. Братята са коронясани във най-стария великотърновски храм, който носи името на светеца. Храмът преживява много премеждия през вековете – разруха от нашественици и природни бедствия, но всеки път е въздигнат от останките си.

Друго вълнуващо за един Димитър и тези, които искат да го уважат, би било пътуване-подарък до Солун. Да, сега не е идеално време за туризъм, но един прекрасен ден пандемията ще бъде победена и тогава за броени часове ще можете да стигнете до храма с мощите на светеца. Там може да се помолите за здраве и своето дълго чакано чудо!

Saint Demetrius Thessaloniki.jpg
By I, Ωριγένης, CC BY 2.5, Link

Димитър Басарбовски – непознатият светец

Дори искрено вярващите у нас знаят малко за Димитър Басарбовски – българският светец, който закриля Букурещ и пред когото румънците се прекланят. Паметта му се тачи на 27ми декември- т.е. ден след всенародните празници за Димитровден.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от WoW (@wow_wanderer_of_world) на

Днес мощите му се пазят в патриаршеска църква в Букурещ – „Свети Свети Константин и Елена“. Част от тях обаче се използвани за скъпоценен дар. Румънският патриарх изпраща на манастира до родното му село Басарбово икона, в която са вградени.

BG Basarbovo rock monastery 11.jpg
By <a href=“//commons.wikimedia.org/wiki/User:Radu_Ana_Maria“ title=“User:Radu Ana Maria“>Radu Ana Maria</a> – <span class=“int-own-work“ lang=“bg“>Собствена творба</span>, CC BY-SA 3.0, Link

Дълъг уикенд до Букурещ тази година би било проява на изключителна смелост, но догодина – защо не?! През настоящата се решете на разходка до Русе и Басарбовския скалнен манастир, където е изживял живота си светеца. Това е достъпна, но интересна възможност за дълга почивка, двойно празнуване на Димитровден и прекрасно начало на следващата седмица!

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!