You are here
Home > Дом и семейство > Мама и бебе > Как да разпознаем дислексията при децата?

Как да разпознаем дислексията при децата?

Ако още в първия учебен месец получите тревожно предупреждение от учителката на детето си, трябва да потърсите специалист, но и сами да помагате на детето си

Вече изтича първия месец от новата учебна година. Ако имате първокласници, вече се налага да се справяте не само с радостното вълнение. Първите проблеми са в реда на нещата и обикновено за тях съобщава учителя. Малко е рано да се говори за дислексия, но ако детето ви не е пропускало занятията в предучилищната, би трябвало да има поне базови умения в четенето и смятането. Ако липсват, заедно с учителя трябва да направите максималното, за да помогне на детето да се справи с това.

На какво се дължи дислексията?

Дислексията не е болест. Мозъкът на детето просто не може да разпознае звуците и това как да ги свърже с буквите и да образува от тях думи Хората с този проблем обикновено са с нормален (често- много висок)интелект и нормално зрение.

Повечето деца с установен дефицит могат да бъдат напълно успешни в училище с помощта на адекватна помощ и специализирана програма за обучение. Вашата роля като родител е да покажете пълна емоционална подкрепа, за да се получи това!

Дислексията не се „лекува” но, ранната оценка и правилния подход осигуряват изненадващо високи резултати. Дори да не сте установили проблема в предучилищната група, не губете време и енергия в изпитване на вина! Никога не е късно да помогнете на човек с подобен проблем!

Деца с дислексия

Детето с подобен проблем не чете, а прави заключения- чете „фар“ вместо „фаза“ или „песен“ вместо „перест“. Те могат да четат познати думи, но не и непознати, дълги думи или срички. Проблемът си проличава като четат цели изречения, както и на отделни думи. Става още по-сложно с писането. Дори да виждат как е написано, не могат да го препишат правилно.

Признаци на дислексия

Предучилищна възраст

Детето е възможно да има обучителни затруднения, ако:

• Трудно е проговорило.
• Трудно възприема нови думи в речника си.
• Бърка словообразуването
• Проблеми със запомнянето или усвояването на имена, букви, цифри и цветове.

Училищна възраст

В училището проблемът не е просто видим, а направо „крещи”
• Нивото му на четене е като на дете две години по-малко
• Трудно учи и формулира отговорите на въпросите си
• Трудно вижда и установява разлика между букви и думи.
• Не може да реши задача, чийто текст трябва да прочете
• Ива проблем с правописа
• Определено отказва да се занимава с неща, които включват четене.

Как да разпознаем дислексията при децата?

Как да помогнем на детето с дислексия?

Родителят е от изключителна важност за справянето на детето с проблема. Ако вашият малък ученик не оправдава очакванията ви:

• Разберете с кое му е трудно да се справи и работете заедно върху преодоляване на проблема му.
• Играта е начин да учи по-добре- използвайте я.
• Мотивирайте детето, но не го притискайте.
• Непременно работете с психолог, логопед и педагог- те изискват време, отдаденост и съответен хонорар, но всяко усилие ще ви се отплати. Детето ви навреме ще разбере, че не е глупаво. Вие ще промените нагласата и очакванията си към него. В резултат на това то ще израсне с повече самочувствие и без стрес ще поеме по пътя, който води към неговото щастие и успех!

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!