You are here
Home > Дом и семейство > Мама и бебе > Не искам детето ми е да материалист! Как да го възпитам правилно?

Не искам детето ми е да материалист! Как да го възпитам правилно?

Не искате материалното да ръководи живота на децата ви? Ето как може да го постигнете

Живеем в материален свят, в който физическите блага се ценят повече от духовната радост. С промените в ценността система обаче, се променя и самият свят. Много родители не желаят децата им да се превръщат в роби на материалното. А още по-малко да живеят с идеята, че на всяка цена трябва да имат всичко, което си поискат. „Всичко започва с правилната мисловна нагласа“, казва един известен източен философ. А днес ще си говорим как да променим нашето собствено мислене и да дадем пример на децата, показвайки им, че не е толкова важно материалното.

Възпитайте децата си да не са материалисти сн. Уикипедия
Възпитайте децата си да не са материалисти сн. Уикипедия

1. Скъпи играчки срещу повече време със семейството и приятелите

Личният пример е много важен, но едно от нещата, които трябва да възпитате у децата си, това е да ценят повече приятелите, а не толкова играчките си. Не купувайте всеки месец поредната нова играчка, видеоигра или скъп телефон, който детето ви си е харесало. Вместо това се постарайте да му обръщате повече внимание, да излизате заедно навън и дори да играете с него. Спомнете си вашето детство, игрите, които вие сте играли с приятелите си, върнете се към вашите спомени. Дайте възможност на детето да усети свободата да се забавлява без технологичните си играчки и без да седи втренчено пред малкия или голям екран. Скачайте в локви след дъжда, замервайте се с топки сняг, или пускайте лодки от хартия в реката. Правете хвърчила, рисувайте кукли и изрязвайте хартиени фигурки, които сте нарисували сами, за да организирате домашен театър за малчуганите. Включете мъжа си и родителите, организирайте си домашни представления. Дори може да направите карнавал у дома, а детето и приятелите му да си изрисуват и изрежат сами маските и да се гонят из стаите или да си представят, че са приказни герои, разигравайки различни сцени от любимите си детски книги.

Приберете някъде скъпите технологични играчки, изключете телефона и помогнете на детето да развие собственото си въображение, докато измисля игри с приятелите си. Това е първата стъпка да го възпитате, че материалните неща не са най-важни.

2. Не превръщайте парите или материалните награди в цел

„Ще ти дам 20, 50, 100 лв, ако получиш шестица!“, „Ще ти купя онзи камион, ако завършиш годината с отличен!“, „Ще получиш шоколад, ако днес се държиш възпитано, докато сме навън!“. Не обещавайте пари и награди на детето за всяка постъпка, която искате то да извърши. Децата трябва да се възпитат, че високият успех е в тяхна лична полза, а доброто възпитание е качество, което те сами трябва да развият у себе си, като част от характера. Не го превръщайте в тяхна цел, в награда, заради която задължително трябва да се стараят. Давайте им нематериални неща — благодарност, прегръдка, похвала. Насърчавайте ги, казвайте им мили неща, но ги награждавайте с материални подаръци. Така децата започват да приемат за даденост, че ако се държат добре, ще има награда за тях. И в бъдеще очакват за всяко свое действие отплата.

3. Възпитайте ги в алтруизъм

Личният пример тук също е от значение. Възпитайте детето в милосърдие, в съпричастност и добротворчество. Обяснете му, че за тези дела не бива да се иска да се отплата. Благородството е качество, което от доста време не е на почит. Дайте обаче личен пример с действията си, а това със сигурност ще даде резултат.

4. Бъдете благодарни

Изразявайте всеки ден благодарност за това, което имате — хляба на масата, семейството, приятелите. Възпитайте детето да е благодарно и да цени това, което има, а не да иска все повече и повече. Това не означава, че не трябва да подкрепяте амбициите му или да му внушавате, че вие ще се грижите винаги за него, а то не трябва да прави нищо. Просто му покажете, че не е нужно човек да притежава най-скъпото, най-новото и най-модерното, за да е щастлив. И че може да бъде доволен и от малките неща. Научете го да цени миговете с близките и семейството, а не материалните неща. Научете ги да казват „Заповядай“, „Моля“ и „Благодаря“.

5. Четете му приказки

Истината е, че детското въображение е най-силният мотиватор и помага до голяма степен децата да развият чувствата си. А приказките са може би най-добрите учители. Четете на децата възпитателни и поучителни истории. Възпитайте у тях любов към книгите. Ако имате въображение и желание, разказвайте им различни приказки, поставяйки героите в сложни житейски ситуации, като оставите наследниците ви да изберат края на историята. Това ще бъде още един начин да възпитате у тях моралните качества, които искате да придобият.

6. Научете ги да не завиждат

Децата са болезнено чувствителни на тема равноправие, справедливост и собствена значимост. И ако едно дете се появи на училище с нова чанта или скъп телефон, не се изненадвайте, че и вашето дете може да настоява за такъв подарък. Вместо да хукнете към първия магазин, за да угодите на малчугана си обаче, по-добре спрете и поговорете с него. Накарайте го да ви каже защо иска този подарък. Накарайте го да сподели причините, поради които това е важно за него. А след това внимателно му обяснете разликата между каприз и необходимост. И също така го накарайте да осъзнае, че това дали имаш нови и лъскави вещи не те прави по-добър човек. И че не е хубаво да се завижда или да се проявява подобно капризно поведение.

7. Давайте им спомени, преживявания и знания вместо подаръци

И накрая, но не на последно място, дайте на децата спомени, преживявания и знания, вместо подаръци. Книгите са прекрасен подарък за празниците, особено ако детето има живо въображение и желание да учи и да се развива. Друг подарък, който може да му направите, е да го заведете на пътешествие, вместо да му купувате поредния скъп телефон или видеоигра.

loading...

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!